Komentarz walutowy 12.10.2015

Handel na rynku walutowym znajduje się w trudnym okresie. Przeciągający się temat terminu podwyżki stóp procentowych w USA powoduje nerwową atmosferę wśród inwestorów. Zmienność w notowaniach walut była dziś umiarkowana, większych wahań możemy spodziewać się w nadchodzących dniach.

 

Dzień bez USA na rynku walutowym

 
Główna para walutowa nieprzerwanie od zeszłego tygodnia porusza się w trendzie wzrostowym. Notowania dotarły dziś prawie do poziomu 1,14 który ostatni raz został osiągnięty w połowie września. Kolejna próba przełamania tego oporu może nastąpić w najbliższych dniach. Perspektywa oddalającego się terminu podwyżki stóp procentowych nie sprzyja amerykańskiej walucie. Dzisiejszy handle na rynku walut był pozbawiony publikacji makroekonomicznych dla USA, w związku ze świętowaniem Dnia Kolumba. Zmienność na parze EUR/USD była przez pierwszą część sesji niewielka, a średnia wartość dolara wyniosła 1,13 EUR.

Zwyżka na EUR/PLN

 
Początek tygodnia na parze EUR/PLN miał mieć spokojny przebieg. Rozpoczął się jednak od sporego wzrostu. Kurs otwarcia znajdował się lekko poniżej 4,21 natomiast w godzinach po południowych byliśmy już powyżej 4,22. Poniedziałek pod względem publikacji makroekonomicznych był bardzo ubogi, dlatego ta zwyżka na powyższej parze przez rynek była potraktowana, jako chwilową korektę. Zwiększoną niestabilność będziemy obserwować od jutra. Czynnikami, które się do tego przyczynią będą zarówno dane makro, jak i zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce. Euro zostało dziś średnio wycenione na 4,22 PLN.

Amerykańscy przedstawiciele Fedu mistrzami retoryki

Liczne wystąpienia przedstawicieli Fedu z różnych stanów wprowadziły spore zamieszanie na rynku. Z jednej strony mówią oni o dużym prawdopodobieństwie podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, z drugiej uzależniają decyzję Rezerwy Federalnej od najbliższych danych makro. Podkreślając za każdym razem słabą kondycję gospodarczą Chin, które w opinii wielu ekspertów znajdują się w okresie, który jest tylko przejściowo słabszy. W związku z tym pozycja dolara w minionym tygodniu wyglądała słabo i dopiero podczas dzisiejszej sesji nastąpiła poprawa amerykańskiej waluty na parze ze złotówką, który podskoczył do poziomu 3,71. Jeśli publikacje gospodarcze w najbliższych dniach będą dobre dla dolara możemy spodziewać się umocnienia tej waluty. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowych średnia wartość USD wyniosła 3,71 PLN.

Frank szwajcarski tydzień zaczął od wzrostu

Poranek na parze CHF/PLN zapowiadał się obiecująco, ponieważ został dotknięty poziom 3,8494. Mimo odbicia, jakie nastąpiło od tej wartości, pojawiła się szansa na aprecjację złotego w dalszym terminie. Na tą chwilę frank wybił się powyżej 3,86 co było prawdopodobnie odreagowaniem ostatnich spadków. Podczas jutrzejszej sesji poznamy wartość inflacji producenckiej dla Szwajcarii, która według prognoz ma się poprawić. Jeśli poranny odczyt będzie z nimi zgodny może okazać się to złą wiadomością dla złotówki. Większy wpływ mogą mieć jednak czynniki z rynku zewnętrznego niż lokalnego. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,86 PLN.

12.10.2015
Aniela Agopsowicz