Strona nie została znaleziona – ekantor.pl https://ekantor.pl Internetowy kantor Ekantor.pl - prosta wymiana walut online. Sprawdź nasze kursy walut i wymieniaj dolara, euro, franka i funta Fri, 17 May 2019 13:45:47 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.1 https://ekantor.pl/wp-content/uploads/2018/07/cropped-fav_ekantor-32x32.png Strona nie została znaleziona – ekantor.pl https://ekantor.pl 32 32 Dolar na plusie, funt w ogonie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13-17.05.2019. https://ekantor.pl/dolar-na-plusie-funt-w-ogonie-podsumowanie-tygodnia-komentarz-walutowy-13-17-05-2019/ https://ekantor.pl/dolar-na-plusie-funt-w-ogonie-podsumowanie-tygodnia-komentarz-walutowy-13-17-05-2019/#respond Fri, 17 May 2019 12:52:06 +0000 https://ekantor.pl/?p=15744 Złoty nieźle znosi napięcia związane z wojną handlową, ale nie zyskuje na tyle dużo, ile można by się spodziewać po wzroście PKB. Tym bardziej, że w porównaniu do innych krajów UE, polski Produkt Krajowy Brutto wypadł bardzo dobrze.

Mimo wszystko pozytywny tydzień dolara

Końca wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nie widać. Prezydent Donald Trump podpisał we czwartek przygotowywane od roku zarządzenie dotyczące bezpieczeństwa telekomunikacyjnego, z którego wynika, że chińskie marki z branży IT będą miały trudniejszą drogę do amerykańskiego konsumenta. Dla firm z USA oznacza to zakaz korzystania z rozwiązań firm uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Euro konsekwentnie od poniedziałkowego popołudnia kontynuuje powolną zniżkę. Dolarowi pomagają wyniki indeksu Fed z Filadelfii, który w czwartek wzrósł do 16,6 pkt (przy prognozach na poziomie 9 pkt). Dodatkowo spada liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych (228 tys. – 9.05, 212 tys. – 16.05), a rośnie liczba pozwoleń na budowę domów (1269 tys. – 19.04, 1296 tys. – 16.05). Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,11.

EUR/USD

EUR USD Ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Euro drożeje

Bazowy wskaźnik CPI w strefie euro w kwietniu wypadł nieco lepiej niż przewidywały prognozy, jednak ani to, ani pozytywne dane o inflacji bazowej w Polsce nie przełożyły się w znaczący sposób na kurs pary EUR/PLN. Złoty pozostaje zatem pod wpływem czynników globalnych, dlatego od początku tygodnia euro bezpiecznie oscyluje w granicach 4,30 zł. Tyle też wyniósł dzisiejszy kurs EUR/PLN.

EUR/PLN

EUR PLN Ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

3,85 PLN i w górę?

Pozytywne dane makro z amerykańskiego rynku okazały się impulsem do osłabienia złotówki względem dolara. W piątkowe przedpołudnie kurs dolara przekroczył poziom z końca kwietnia tego roku i nadal umacniał się wobec złotego. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,85.

USD/PLN

USD PLN Ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Frank rośnie, ale powoli

Od początku tygodnia kurs franka w stosunku do złotówki idzie w górę. Najniższy kurs odnotowano w poniedziałek, a dalej przez cały tydzień frank nie spadł poniżej 3,79 zł. Obserwowana globalna awersja do ryzyka zdaje się wspierać dalsze spokojne umacnianie się franka. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,81.

CHF/PLN

CHF PLN Ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Poturbowany funt

Funt w tym tygodniu okazał się najsłabszą walutą G-10. Powróciły obawy dotyczące warunków Brexitu w związku z niepewną sytuacją premier May, która nadal nie osiągnęła kompromisu w brytyjskim parlamencie. Impulsem do spadku funta stało się też ryzyko odejścia premier z rządu. Zyskała na tym złotówka, która wobec funta tak silna nie była od połowy kwietnia. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,91.

GBP/PLN

GBP PLN Ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl
]]>
https://ekantor.pl/dolar-na-plusie-funt-w-ogonie-podsumowanie-tygodnia-komentarz-walutowy-13-17-05-2019/feed/ 0
Alior Bank – problemy techniczne https://ekantor.pl/alior-bank-problemy-techniczne-26/ https://ekantor.pl/alior-bank-problemy-techniczne-26/#respond Wed, 15 May 2019 09:53:59 +0000 https://ekantor.pl/?p=15737 Szanowni Państwo,

W dniu 15.05 (czwartek) w związku z problemami technicznymi Alior Bank mogą wystąpić opóźnienia w realizacji transakcji dokonywanych za pośrednictwem tego banku. Za utrudnienia przepraszamy.

Z poważaniem,
zespół Ekantor.pl

]]>
https://ekantor.pl/alior-bank-problemy-techniczne-26/feed/ 0
Millennium Bank – problemy techniczne https://ekantor.pl/millennium-bank-problemy-techniczne-3/ https://ekantor.pl/millennium-bank-problemy-techniczne-3/#respond Tue, 14 May 2019 10:53:45 +0000 https://ekantor.pl/?p=15730 Szanowni Państwo,

W dniu 14.05 (wtorek) w związku z problemami technicznymi Millennium Bank mogą wystąpić opóźnienia w realizacji transakcji dokonywanych za pośrednictwem tego banku. Za utrudnienia przepraszamy.

Z poważaniem,
zespół Ekantor.pl

]]>
https://ekantor.pl/millennium-bank-problemy-techniczne-3/feed/ 0
Millennium Bank – problemy techniczne https://ekantor.pl/millennium-bank-problemy-techniczne-2/ https://ekantor.pl/millennium-bank-problemy-techniczne-2/#respond Mon, 13 May 2019 10:54:05 +0000 https://ekantor.pl/?p=15710 Szanowni Państwo,

W dniu 13.05 (poniedziałek) w związku z problemami technicznymi Millennium Bank mogą wystąpić opóźnienia w realizacji transakcji dokonywanych za pośrednictwem tego banku. Za utrudnienia przepraszamy.

Z poważaniem,
zespół Ekantor.pl

]]>
https://ekantor.pl/millennium-bank-problemy-techniczne-2/feed/ 0
Opanowanie rynku wobec wojny handlowej. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 6-10.05.2019. https://ekantor.pl/opanowanie-rynku-wobec-wojny-handlowej-podsumowanie-tygodnia-komentarz-walutowy-6-10-05-2019/ https://ekantor.pl/opanowanie-rynku-wobec-wojny-handlowej-podsumowanie-tygodnia-komentarz-walutowy-6-10-05-2019/#respond Fri, 10 May 2019 13:33:51 +0000 https://ekantor.pl/?p=15702 Tydzień, zaczęty spekulacjami na temat wpływu ogłoszonej 5 maja decyzji Donalda Trumpa o podniesieniu na 25 proc. ceł na amerykański import z Chin, kończy się raczej spokojnie. Na rynku walutowym nie zaobserwowano większej nerwowości, co może wiązać się z przekonaniem, że realne konsekwencje decyzji prezydenta USA jeszcze nie są konkretne, a brak porozumienia tak naprawdę żadnej stronie specjalnie się nie przysłuży. Wygląda na to, że na kurs kluczowych walut większy wpływ niż porozumienie między Chinami a USA, mogą mieć dzisiejsze dane o CPI ze Stanów Zjednoczonych. Do końca tygodnia złotówka pozostała stabilna względem innych walut.

Dane z USA

Z początkiem maja euro zaczęło powoli odrabiać straty w stosunku do dolara, jednak niepewna sytuacja w sprawie amerykańskich ceł pozwoliła złapać dolarowi oddech. Stabilny, choć wysoki poziom liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (z 230 tys.-2.05 na 228 tys.- 9.05) w kontekście spadającej z początkiem maja liczby planowanych zwolnień w amerykańskich przedsiębiorstwach (60,59 – 4.04 na 40 tys. – 2.05), nie wpłynęły w znaczący sposób na kurs dolara względem pozostałych walut, w tym euro. Prognozy KE dla strefy euro zakładają słabsze niż w 2018 roku perspektywy dla rozwoju gospodarki, ale zakładają też wyhamowanie dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że dość powściągliwe oceny KE mogły być zaledwie luźno powiązane z sytuacją na linii USA-Chiny. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,12.

EUR/USD

EUR USD kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy
źródło: Bankier.pl

Polskie PKB bardzo dynamiczne

KE oceniła Polskę jako drugą po Malcie pod względem dynamiki PKB gospodarkę w UE. Nie zmieniło to jednak wartości złotówki względem euro i jak się spodziewano, w czwartek i piątek kurs euro naruszył na krótko barierę 4,30 zł. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,29.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy
źródło: Bankier.pl

USA podnosi cła

Relacje między USA a Chinami nie zmieniają zasadniczo pozycji złotówki. W przypadku złotego spodziewano się raczej poprawy jego kondycji w kontekście prognozowanego wysokiego wzrostu gospodarczego. Zapoczątkowana końcem kwietnia dobra passa dolara musiała odbić się także na złotówce. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,82.

USD/PLN

USD PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy
źródło: Bankier.pl

Nie ma na co narzekać

W porównaniu z sytuacją z końca marca nadal nie ma powodów do narzekań, bo kurs franka w ostatnim tygodniu tylko na chwilę przekroczył 3,78 zł. Sytuacja w parze walutowej frank – złotówka była w tygodniu stabilna także za sprawą bardzo skąpych informacji ze szwajcarskich rynków. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,77.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy
źródło: Bankier.pl

PLN nieco silniejsze

Od pierwszych godzin Early Day Bank Holiday kurs funta wobec dolara tak samo jak funta wobec złotówki spada. Piątkowa publikacja danych dotyczących PKB i bilansu handlu zagranicznego z Wielkiej Brytanii nie stała się dla funta silnym impulsem i do piątkowego południa jego kurs wobec złotówki nie spadł poniżej bariery 4,97 i tyle własnie wynosi dzisiejszy kurs GBP/PLN.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy
źródło: Bankier.pl
]]>
https://ekantor.pl/opanowanie-rynku-wobec-wojny-handlowej-podsumowanie-tygodnia-komentarz-walutowy-6-10-05-2019/feed/ 0