Strona nie została znaleziona – ekantor.pl https://ekantor.pl Internetowy kantor Ekantor.pl - prosta wymiana walut online. Sprawdź nasze kursy walut i wymieniaj dolara, euro, franka i funta Fri, 14 Dec 2018 14:22:24 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 https://ekantor.pl/wp-content/uploads/2018/07/cropped-fav_ekantor-32x32.png Strona nie została znaleziona – ekantor.pl https://ekantor.pl 32 32 Ameryka Łacińska – poznaj ją zanim wyjedziesz https://ekantor.pl/ameryka-lacinska-poznaj-ja-zanim-wyjedziesz/ https://ekantor.pl/ameryka-lacinska-poznaj-ja-zanim-wyjedziesz/#respond Fri, 14 Dec 2018 14:22:24 +0000 https://ekantor.pl/?p=14993 Większość osób kojarzy Amerykę Południową z gigantycznym kryzysem w Wenezueli oraz facetem zwiedzającym ją na boso. Atrakcji tam jednak nie brakuje a dzięki swym rozmiarom i różnorodności jest to prawdziwy raj dla turystów.

Dostęp do dwóch oceanów, ogromne góry i tropikalne lasy, największa rzeka na świecie i pozostałości starożytnych cywilizacji. W Ameryce Łacińskiej można się zakochać. Co więcej, miesięczny pobyt tutaj jest nie tylko bogaty w doświadczenia ale również niezwykle lekki dla budżetu. Zanim przystąpimy do pakowania warto jednak rzucić okiem na kilka cech lokalnego kolorytu.

Ameryka Południowa – wizy

Pod względem przekraczania granic Ameryka Południowa jest wyjątkowo gościnna dla Polaków. W większości wypadków formalności ograniczają się do wbicia pieczątki w paszporcie. Wyjątkiem są Gujana oraz Surinam, gdzie aby dostać się należy wcześniej uzyskać pozwolenie w konsulacie. Przed wyjazdem warto jednak upewnić się ,co do aktualnej sytuacji na kontynencie na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ameryka Łacińska – zdrowie przede wszystkim

Ilość chorób tropikalnych, które czekają na przybyszów w Ameryce Południowej, jest wręcz imponująca. Na część należy bezwzględnie się zaszczepić (WZW typu A oraz B, żółta febra, tężec, błonica, krztusiec, polio oraz dur brzuszny). Na inne, jak wściekliznę czy cholerę, warto ze względu na podniesione ryzyko ich występowania, choć nie jest to konieczne.

W klimacie tropikalnym istnieje duża szansa zachorowania na malarię lub dengę. Niestety, nie ma na nie szczepionek a jedynie leki profilaktyczne, przyjmowanie przed wyjazdem. Na szczęście obie choroby są uleczalne a szybko wykryte nie stanowią zagrożenia dla życia.

Poza samymi szczepieniami należy pamiętać o ich ewidencji w międzynarodowej książeczce zdrowia. Bez potwierdzenia niektórych z nich (np. na żółtą febrę) możemy zostać zawróceni na granicy jeśli teren docelowy jest szczególnie narażony na zachorowania.

Ameryka Południowa – bezpieczeństwo

Ameryka Łacińska nie należy do najbezpieczniejszych miejsc na ziemi, dlatego przed wyjazdem dobrze jest zrewidować zasady bezpieczeństwa bagażu i finansów.

Jeśli nie jest to absolutnie konieczne warto pozostawić cały sprzęt elektroniczny w domu. Laptopy, aparaty cyfrowe, smartfony czy tablety są powszechnym łupem złodziei. Policja w zasadzie nie interweniuje w takich przypadkach, więc lepiej ograniczyć ilość gadżetów do niezbędnego minimum.

Jeśli już koniecznie musimy mieć ze sobą ulubioną lustrzankę to chociaż trochę ją zamaskujmy. Zamieńmy oryginalny pasek z logiem znanej firmy na byle jaką podróbę, zaklejmy nazwy na obudowie. Wszystko byle mniej rzucać się w oczy.

Zobacz również: Aby wakacje nie stały się koszmarem. Bezpieczeństwo w podróży – wszystko, co musisz wiedzieć

Uważajmy na taksówki. Nie wszystkie należą do licencjonowanych przewoźników, co można z reguły sprawdzić w aplikacjach do zamawiania transportu w okolicy. Warto też pamiętać, że za kurs należy płacić po wyciągnięciu toreb z bagażnika. Żeby nie było przykrych niespodzianek.

Szczególną uwagę należy poświęcić finansom. Jeśli posługujemy się kartami kredytowymi to ich kody CVV lepiej mieć zakryte. Nigdy nie należy mieć całej gotówki przy sobie a miejsce ukrycia środków awaryjnych powinno nie być oczywiste dla potencjalnych złodziei.

Ile kosztuje wyjazd do Ameryki Południowej?

Większość wcześniejszych informacji mogła nie wzbudzać zachwytu potencjalnych turystów. Choroby, kradzieże i chaos polityczny nie są komfortowymi warunkami do wypoczynku. Dlatego teraz będzie coś, co może być dużo bardziej przekonujące – pieniądze.

Panuje przekonanie, że w Ameryce Południowej jest tanio (jak dla Europejczyka). Nie jest ono do końca zgodne z prawdą. Tam jest bardzo tanio. Miejscami wręcz nieprawdopodobnie. Najlepiej to widać na kilku przykładach ilustracyjnych.

Powiedzmy, że w planach mamy Peru, a tam wycieczkę po Andach z wizytą w Machu Picchu, kilkudniowy spływ Amazonką oraz dwudniowy rajd po pustyniach. Noclegi wypadną w przyzwoitych hotelach z co najmniej 2 gwiazdkami a całość zajmie nam około tygodnia. Za dzień takiej imprezy zapłacimy około 30$ za osobę, wliczając w to wyżywienie.

Podobne ceny znajdziemy w Brazylii. Ten ogromny kraj ma nieco wyższe ceny wyłącznie w okolicach dużych miast, zaś na pozostałych terenach bez kłopotu można zorganizować życie za 30$ na dobę.

Jeśli to nadal zbyt wiele to można odwiedzić Wenezuelę. Kraj boryka się co prawda z hiperinflacją i brakuje wszystkiego, ale przekłada się to na nieprawdopodobnie niskie ceny pobytu. Za luksusowe życie w hotelu z dobrą kuchnią zapłacimy 50$ za tydzień. Problem leży jednak gdzie indziej – transakcje bezgotówkowe są tam obciążone horrendalnie wysokimi prowizjami (400$ i wyższe) a płatność dolarami przebiega po wyjątkowo niekorzystnym kursie lokalnym narzuconym przez tamtejszy bank centralny. Rozwiązaniem byłoby płacenie w lokalnej walucie, ale tą obcokrajowcy mogą kupić tylko na czarnym rynku… Ot, cała Ameryka Południowa.

Dla tych, którzy nie szukają tanich rozrywek są też miejsca bardziej ekskluzywne. Wystarczy wybrać się na Wyspę Wielkanocną lub podziwiać żółwie na Galapagos. Cztery dni spędzone na Rapa Nui to koszt zaczynający się od 600$ za osobę, wliczając przeloty. Galapagos jest droższe przynajmniej o 100$.

Ameryka Południowa od dawna przyciąga podróżników. Bez wątpienia jest to doskonała lokalizacja na długą wakacyjną podróż. O ile oczywiście jesteśmy solidnie zaszczepieni a bagaż trzymamy mocno przy sobie.

]]>
https://ekantor.pl/ameryka-lacinska-poznaj-ja-zanim-wyjedziesz/feed/ 0
Tydzień pełen emocji. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 10-14.12.2018 https://ekantor.pl/komentarz-10-14-12-2018/ https://ekantor.pl/komentarz-10-14-12-2018/#respond Fri, 14 Dec 2018 13:55:30 +0000 https://ekantor.pl/?p=14996 Tydzień rozpoczął się emocjami związanymi z niepokojącą sytuacją we Francji. Następnie uwaga rynku skierowana została w stronę Wielkiej Brytanii, gdzie odbyło się głosowanie nad wotum nieufności wobec Theresy May. W międzyczasie odrobinę optymizmu przyniosły wieści z Włoch o możliwym obniżeniu deficytu budżetowego. Inwestorzy zapoznali się również ze stanowiskiem ECB.

Niespokojna Europa

W ubiegłą niedzielę spokój w Europie znów został zburzony, tym razem za sprawą zamieszek, które wybuchły we Francji przeciwko polityce Emmanuela Macrona. W tym czasie EUR/USD znajdował się jeszcze pod wpływem słabszych danych z amerykańskiego rynku pracy. We wtorek uwaga świata miała skupić się na głosowaniu brytyjskiego parlamentu w sprawie Brexitu. Ostatecznie zostało ono jednak przełożone. W zamian Theresa May musiała zmierzyć się z głosowaniem nad wotum nieufności – udało jej się obronić pozycję lidera ugrupowania. W międzyczasie nie zabrakło emocji związanych z relacją na linii Bruksela-Rzym oraz decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 1,12.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Brexit, włoski budżet i ECB

Mimo tak wielu wydarzeń na szerokim rynku, kurs EUR/PLN prezentuje się nieco ospale. Wartość euro względem złotego oscyluje w granicach 4,28-4,30. W tym tygodniu obok emocji związanych z dalszymi losami premier Theresy May oraz relacji na linii Wielka Brytania – Unia Europejska, inwestorzy zwrócili uwagę na sygnały płynące z Półwyspu Apenińskiego. Włosi zapowiedzieli bowiem możliwość obniżenia deficytu budżetowego z 2,4% do 2,0%, co bliższe byłoby oczekiwaniom Komisji Europejskiej. W czwartek natomiast Europejski Bank Centralny zaprezentował decyzję w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenia nie było – bank potwierdził zakończenie programu QE a pierwszej podwyżki nie spodziewa się wcześniej niż latem przyszłego roku. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Ciąg dalszy wojny handlowej

W Stanach Zjednoczonych niezmiennie uwagę przykuwają dwa tematy: wojna handlowa oraz dalsze działania Fed. W pierwszym przypadku sygnały nie były jednoznaczne. W czasie, gdy Donald Trump zapewniał, że rozmowy z Chinami są produktywne,  stanowisko Kongresu pokazywało, że trudno mówić o dialogu pomiędzy potęgami. Pekin podjął natomiast decyzję o obniżeniu ceł na samochody z USA do 15%, co ma złagodzić trwający konflikt. W przyszłym tygodniu w centrum zainteresowania znajdzie się Fed, które podejmować będzie ostatnią w tym roku decyzję w sprawie stóp procentowych. Spodziewana jest podwyżka. Dziś średnia wartość dolara pokazuje 3,80 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja w Polsce

Krajowy kalendarz danych do piątku pozostawał pusty, więc złoty przemieszczał się zgodnie z nastrojami, które dyktowane były na szerokim rynku. Istotne informacje z Polski opublikowane zostały tuż przed weekendem. Mowa o finalnej inflacji CPI, która w listopadzie spowolniła do 1,3% w ujęciu rok do roku. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,81 PLN.

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Theresa May obroniona

Dla funta najistotniejsze pozostają kwestie związane z Brexitem, a tych w ostatnich dniach nie brakowało. Zaplanowane na wtorek głosowanie parlamentu brytyjskiego w sprawie umowy nie odbyło się. W zamian miało miejsce głosowanie nad wotum nieufności dla premier Theresy May jako przewodniczącej Partii Konserwatywnej. Kredyt zaufania przekazało jej 200 posłów, przeciw było 117. Udało się jej więc zatrzymać stanowisko lidera. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,78 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
]]>
https://ekantor.pl/komentarz-10-14-12-2018/feed/ 0
Atmosfera po ECB. Komentarz walutowy 14.12.2018 https://ekantor.pl/komentarz-14-12-2018/ https://ekantor.pl/komentarz-14-12-2018/#respond Fri, 14 Dec 2018 08:26:57 +0000 https://ekantor.pl/?p=14986 Zgodnie z oczekiwaniami ECB potwierdził zakończenie programu QE i pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziome. Retoryka Mario Draghiego znów okazała się zachowawcza, co nie pomaga euro. W piątek uwaga rynku skupi się na danych, których nie zabraknie zarówno po stronie europejskiej, jak i amerykańskiej. Równocześnie inwestorzy śledzą informacje dotyczące Brexitu.

ECB – koniec programu QE

Wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zakończyło się tak, jak się tego spodziewano. Bank poinformował o zakończeniu programu skupu aktywów, z kolei stopy procentowe mogą pozostać na dotychczasowym poziomie do końca lata przyszłego roku. Retoryka Mario Draghiego okazała się ostrożna i pozbawiona optymizmu, co zaciążyło wspólnej walucie.

Indeksy PMI

Piątkowy kalendarz makroekonomiczny pełen jest danych. Zainteresowanie wywołują m.in. wstępne indeksy PMI dla sektora usług i przemysłu, które dziś prezentowane są dla Strefy euro oraz USA. W Stanach Zjednoczonych dziś opublikowane zostaną dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej.

Polska: fin. inflacja konsumencka

Również krajowy kalendarz przyniesie kilka istotnych informacji. Przede wszystkim o godzinie 10:00 zaprezentowany zostanie finalny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli inflacja CPI. Kilka godzin później zapoznamy się z bilansem płatniczym.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Inflacja konsumencka – Hiszpania
09:00 Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC – Polska
09:15 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Luis de Guindos) – Strefa euro
09:30 Indeks PMI dla przemysłu, wst. – Niemcy
09:30 Indeks PMI dla usług, wst. – Niemcy
10:00 Saldo rachunku bieżącego (CZK) – Czechy
10:00 Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, fin. – Polska
10:00 Indeks PMI dla przemysłu, wst. – Stera euro
10:30 Indeks PMI dla usług, wst. – Strefa euro
11:00 Inflacja konsumencka, fin. – Włochy
14:00 Bilans płatniczy – Polska
14:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Ignazio Angeloni) – Strefa euro
14:30 Wyniki sprzedaży detalicznej – USA
15:15 Produkcja przemysłowa (m/m) – USA
15:15 Wykorzystanie mocy produkcyjnych – USA
15:45 Indeks PMI dla przemysłu, wst. – USA
15:45 Indeks PMI dla usług, wst. – USA

]]>
https://ekantor.pl/komentarz-14-12-2018/feed/ 0
Alior Bank – problemy techniczne https://ekantor.pl/alior-bank-problemy-techniczne-12/ https://ekantor.pl/alior-bank-problemy-techniczne-12/#respond Thu, 13 Dec 2018 12:55:39 +0000 https://ekantor.pl/?p=14984 Szanowni Państwo,

W dniu dzisiejszym w związku z problemami technicznymi Alior Bank mogą wystąpić opóźnienia w realizacji transakcji dokonywanych za pośrednictwem tego banku. Za utrudnienia przepraszamy.

Z poważaniem,
zespół Ekantor.pl

]]>
https://ekantor.pl/alior-bank-problemy-techniczne-12/feed/ 0
Brexit, Włosi i ECB. Komentarz walutowy 13.12.2018 https://ekantor.pl/komentarz-13-12-2018/ https://ekantor.pl/komentarz-13-12-2018/#respond Thu, 13 Dec 2018 10:43:37 +0000 https://ekantor.pl/?p=14974 Premier Wielkiej Brytanii udało się obronić przed wotum nieufności, natomiast Włosi wyrażają gotowość do obniżenia deficytu budżetowego – te dwie informacje przykuły uwagę rynku w czwartkowy poranek. Dziś jeszcze czeka nas decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych.

Theresa May pozostaje liderem ugrupowania

Wczoraj odbyło się głosowanie w sprawie udzielenia wotum nieufności premier Wielkiej Brytanii jako przewodniczącej Partii Konserwatywnej. 200 posłów udzieliło jej kredytu zaufania, przeciwko opowiedziało się 117 posłów. W efekcie Theresa May pozostaje liderem ugrupowania, jednak nie będzie starać się o reelekcję.

Włosi obniżą deficyt

Kwestia deficytu budżetowego wzbudzała wiele emocji na linii Bruksela-Rzym. Zaproponowany przez Włochów deficyt na poziomie 2,4% nie znalazł akceptacji Komisji Europejskiej. Teraz Rzym zapowiada obniżenie tego pułapu do 2%.

Decyzja ECB w sprawie stóp procentowych

O godzinie 13:45 opublikowana zostanie ostatnia w tym roku decyzja ECB w sprawie stóp procentowych. Biorąc pod uwagę ostatnie dane z Eurolandu, retoryka banku może okazać się ostrożna. Równocześnie powinien on potwierdzić koniec programu QE. Termin podwyżek wciąż pozostaje pod znakiem zapytania, jednak najprawdopodobniej będą one miały miejsce nie wcześniej niż na jesień przyszłego roku.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Inflacja konsumencka, fin. – Niemcy
09:30 Decyzja ws. stóp procentowych – Szwajcaria
13:45 Decyzja ws. stóp procentowych – Stefa euro
14:30 Projekcje makroekonomiczne ECB – Strefa euro
14:30 Konferencja prasowa po posiedzeniu ECB – Strefa euro
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów gazu – USA

]]>
https://ekantor.pl/komentarz-13-12-2018/feed/ 0