Waluty reagują na zmiany amerykańskich słupków inflacji. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 8-12.08.2022 roku

Inflacja CPI w USA to 8,5%, a nie jak się spodziewano 8,7%. Ceny za oceanem spadają, złotówka się umacnia.

Najważniejszą informacją, na którą polski konsument czekał cały tydzień (jeśli nie dłużej) jest ta o finalnym odczycie inflacji CPI. Wg prognoz miała osiągnąć poziom 15,5%, a osiągnęła 15,6%. Oznacza to, że mimo iż niektórzy spodziewali się, że inflacja zacznie powoli spadać, nieco się zawiedli. Pewnym powodem do radości jest fakt, że ceny mimo iż jeszcze nie spadają, nie rosną tak szybko jak jeszcze kilka miesięcy temu. W ujęciu miesięcznym CPI poszło w górę o zaledwie pół procent.

Finalna inflacja CPI u naszych zachodnich sąsiadów nieznacznie, ale spada (z poziomu 7,6 do 7,5%), co daje inwestorom nadzieje na to, że szczyt presji cenowej już za nami. Ale dla inwestorów najważniejszym argumentem do zmian zachowania jest pozycja dolara, który mocno reaguje na wyniki inflacji CPI rok do roku (9,1% na 8,5%). Jednak na spadek finalnej inflacji w USA większość świata może popatrzeć tylko z zazdrością. Nieco inaczej wygląda poziom inflacji CPI w krajach takich jak Czechy, gdzie wciąż widać lekkie wzrosty (z 17,2 na 17,5%). Finalnie CPI rok do roku we Francji wzrosło z 5,8% do 6,1%.

Wśród coraz bardziej palących problemów Europy jest zaopatrzenie się w energię na zbliżającą się jesień i zimę oraz brak postępów z działaniach wojennych Ukraińców na napadniętym przez Rosjan terytorium.

„Zielona przestrzeń oceanu” euro

Euro powoli wychodzi z dołów, jakie ufundowała mu amerykańska waluta na początku wakacji. Wzrosty wartości europejskiej waluty w zestawieniu z dolarem odnotowaliśmy już w środowe popołudnie, ale do dłuższego umocnienia potrzeba było jeszcze jednego argumentu, który zapisał się pikiem kursu eurodolara we czwartek 1,03. Piątek 12 sierpnia przynosi średni kurs w parze EUR/USD na poziomie 1,02.

EUR/USD

Eur_Usd-komentarz_walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Kontrolowane spadki?

13 lipca 2022 roku za jedno euro płaciliśmy aż 4,81 złotego, tymczasem w tym tygodniu oscylowaliśmy w średnim kursie pomiędzy 4,66 a 4,72. Drugi tydzień w parze EUR/PLN kończy się średnim kursem na poziomie 4,67.

EUR/PLN

Eur_Pln-komentarz_walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Wiatr w żagle

Euforyczna reakcja inwestorów na sytuację rynkową musiała zadziałać na dolara, także jego pozycji wobec polskiej waluty. Cena dolara runęła w środowe wczesne popołudnie (z 4,58 na 4,50 zł), pod koniec tygodnia mamy do czynienia z lekkim odbiciem i kończymy średnim kursem w parze USD/PLN na poziomie 4,54.

USD/PLN

Usd_Pln-komentarz_walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Ogórkowy tydzień

Mimo sukcesów złotówki w parach z innymi kluczowymi walutami, z frankiem nie idzie tym razem tak gładko. W najdroższym punkcie mijającego tygodnia za jednego franka płaciliśmy średnio 4,84 złotego, natomiast w piątek 12 sierpnia kończymy średnią ceną franka na poziomie 4,81 złotego.

CHF/PLN

Chf_Pln-komentarz_walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Taniej niż pod koniec lipca

O ile połowie wakacji ubiegłego roku narzekaliśmy, że cena funta bardzo powoli spada poniżej 5,30 złotego, w tym cieszymy się, że znów brytyjska waluta kosztuje mniej niż 5,60 złotego. A z takim kursem przecież mieliśmy do czynienia jeszcze w ubiegły czwartek. W tym tygodniu średni kurs w parze GBP/PLN spadł z 5,58 w poniedziałek do 5,51 w piątkowe wczesne popołudnie.

GBP/PLN

Gbp_Pln-komentarz_walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl
12.08.2022
Ekantor.pl