Jak doskonały musi być kamper, by rodzina czy grupa przyjaciół mogła stwierdzić, że podróżuje domem? Co wziąć pod uwagę i jak wypożyczyć, dostosować busa do podróżowania w wakacje i ile to kosztuje?
Zanim zdecydujesz się na model kampera
Największą satysfakcję i komfort da wybór optymalnej wielkości kampera, o odpowiednich właściwościach jezdnych. Nie bez znaczenia jest też rodzaj prawa jazdy, jakie się posiada. W znacznej większości kampery na wynajem nie wymagają innego prawa jazdy niż kategoria B, bo nie ważą więcej niż 3,5 tony. Nie jest jednak rzadkością sytuacja, w której załadowany pojazd z czteroosobową rodziną waży znacznie powyżej ustawowej normy. A za przekroczenie normy grozi nie tylko mandat, ale i brak możliwości kontynuowania podróży. Stąd część pojazdów przewidziana jest dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C. Taki dokument może uzyskać osoba powyżej 21 roku życia. Wakacyjne kampery zwykle dedykowane są osobom z kategorią B, ale ich wyposażenie nie zawsze sprzyja dalekim wakacjom i kilkunastodniowemu przebywaniu na polach namiotowych w dalekich zakątkach Europy czy Świata (zwłaszcza z małymi dziećmi).
Czy trzeba się przejechać zanim wypożyczy się kampera na wakacje? Oczywiście nie trzeba, ale nie będąc na co dzień kierowcą czegoś większego niż Audi A3, lepiej jednak podjąć kilka prób „na sucho”.
Dodatkowo warto wiedzieć, że nie wszędzie kamperem da się wjechać i nie jest tak tanio jak osobówką. Wypożyczając kampera i chcąc odwiedzić poza polami namiotowym także europejskie stolice, trzeba wiedzieć, że nie wszędzie wjazd dużym samochodem będzie możliwy. Co więcej wyższe są opłaty za postój na parkingu, przejazd autostradą czy płatnym odcinkiem drogi np. tunelem.
Wypożyczyć czy kupić?
Początek przygody z karawaningiem powinien zacząć się od wypożyczenia profesjonalnego samochodu na jeden wyjazd. Ta opcja jest korzystniejsza nie tylko z uwagi na cenę, ale również przygotowania, które w przypadku najmu można ograniczyć do minimum. Koszt wziętego w leasing, dobrze wyposażonego samochodu typu Volkswagen Crafter to około 130-190 tys. złotych. Do tego należy doliczyć koszty przystosowania samochodu do konkretnych potrzeb. Inaczej przecież będzie wyglądać samochód dla podróżującej po bezdrożach Europy pary, a inaczej dla kilkuosobowej rodziny. Liczba miejsc do spania, alternatywne sposoby pozyskiwania energii czy dodatkowe wyposażenie kuchni może kosztować od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba być zatem dobrze zdecydowanym na taki sposób spędzania nie tylko wakacji, ale i wolnego czasu.
Przy wynajmie kampera trzeba się liczyć z kosztami rzędu 990 zł za dobę w wysokim sezonie. To cena za najem pięcioosobowego kampera o długości prawie siedmiu metrów z w pełni wyposażoną kuchnią, łazienką, ogrzewaniem oraz tempomatem. Do ceny wypożyczenia doliczyć należy obowiązkową opłatę serwisową i kaucję. Nie warto się zatem spodziewać, że za tygodniowe wakacje zapłacimy mniej niż 7 tysięcy złotych plus kaucja. Do tego doliczamy opłatę w wysokości około 40 do 70 złotych za miejsca na kampera na polu namiotowym za dobę np. w Jastarni czy Chłapowie.
Procedura wypożyczenia
Cena wynajmu prywatnych kamperów na popularnych serwisach sprzedażowych zaczyna się od 500 złotych za dobę w sezonie powakacyjnym. Kierowca wynajmowanego pojazdu musi mieć minimum 26 lat i prawo jazdy od trzech lat. Przy wynajmie kampera warto zawsze pytać o limit kilometrów, bo w niektórych ogłoszeniach jest on wielką przeszkodą w przemierzeniu tysięcy kilometrów po świecie. Dodatkowo warto zadbać, by wypożyczany kamper miał ubezpieczenie OC i AC, Assistance i Zieloną Kartą, jeśli planujemy podróż poza krajem. Dodatkowe ubezpieczenie konieczne jest również po przekroczeniu granic Unii Europejskiej i tu również cenowo oferty mogą być bardzo różne. Jeśli zaczynać przygodę z caravaningiem to na pewno campervan na początek. Co prawda miejsca jest mniej niż w regularnym kamperze, ale też umiejętności kierowania nie są tak istotne, bo to po prostu większy van, którym wygodnie podróżować i spać mogą maksimum cztery osoby. Najpopularniejsze kampery to wersje półintegra, które wyglądają jak zwykłe busy, ale pomieszczą aż pięć osób zarówno w podróży jak i na noc. Dla miłośników podróżowania w grupach zarezerwowane są kampery w wersjach integra ze wszystkimi udogodnieniami dla osób, które chcą i mogą spędzać noce na parkingu bez dostępu do prądu i wody.
Zanim więc zdecydujemy się na wakacje w kamperze, warto w nim przeżyć chociaż weekend, by wiedzieć czy koszty i warunki na pewno nam odpowiadają. Takie wakacje mogę być zarówno niezapomnianą przygodą jak i koszmarem. Zatem warto celować w to pierwsze!
I sprawdzić kursy walut przed wyjazdem!
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.