Losowe wpisy

Emigrant nie, pracownik transgraniczny tak!

Wielu Polaków, którzy są przywiązani do swojego kraju oraz rodziny wybrali nieco inną formę emigracji zarobkowej, która w ich opinii jest lepsza niż stały wyjazd za granicę. Zarobki w euro, Read more
Imigranci zarobkowi

Polskę zaleje fala emigrantów zarobkowych…z Indii?

Sytuacja na polskim rynku pracy prezentuje się budująco, jednak… nie dla pracodawców. Problem z pozyskaniem pracowników przekłada się na wzrost płac. Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że średnie wynagrodzenie Read more

Kurs Euro


Tygodniowy średni kurs kupna i sprzedaży euro ekantor.pl

 
 
Sprzedaż
 
Kupno

Waluta: Euro

Euro (określane skrótem EUR) jest walutą obowiązującą w krajach należących do Unii Europejskiej. Obecnie strefa euro obejmuje 19 państw członkowskich, co w ramach ciągłej europejskiej integracji jest olbrzymim osiągnięciem. Oficjalnie euro znajduje się w obiegu od 1 stycznia 2002 roku, jednak plany stworzenia uniwersalnego środka płatniczego dla Unii Europejskiej, z którego korzystać mogłoby wiele różnych narodowości, sięgają wielu lat wstecz.

Historia euro jako waluty europejskiej

Idea utworzenia unii walutowej, pozwalającej jednej konkretnej marce pieniężnej na swobodne funkcjonowanie w wielu

krajach Europy, narodziła się już w latach 60-tych XX wieku. Wraz z powstaniem Europejskiego Systemu Walutowego pojawiły się realne możliwości na uruchomienie wspólnej waluty, a zapotrzebowanie na tego typu środek płatniczy było coraz większe. Działo się tak, ponieważ kurs walutowy poszczególnych państw zmieniał się zbyt często i mocno, co prowadziło do osłabienia handlu międzynarodowego, a co za tym idzie całej europejskiej gospodarki.

W latach 70-tych Unia Gospodarcza i Walutowa skonkretyzowała pomysł powstania wspólnej waluty, a na mocy traktatu z Maastricht z 1992 roku, ostatecznie podjęto decyzję o zatwierdzeniu euro. Oficjalna inauguracja transakcji bezgotówkowych realizowanych za pomocą euro miała miejsce 1 stycznia 1999 roku, natomiast trzy lata później waluta została wprowadzona do obiegu i zaczęła z powodzeniem funkcjonować jako gotówka, w kilkunastu krajach

Unii Europejskiej. Strefa euro poszerzana była do tej pory sześciokrotnie. W ciągu ostatnich kilku lat oficjalna waluta europejska pojawiła się m.in. na Litwie, Łotwie oraz w Estonii, zastępując dotychczasowe środki płatności tych krajów.

Banknoty i monety euro na świecie

W przeciwieństwie do większości światowych banknotów, grafiki zdobiące papierowe euro nie przedstawiają żadnych

portretów uznanych obywateli. Zamiast tego zdecydowano się zamieścić na nich charakterystyczne symbole architektury europejskiej. Na awersie zaprezentowane są fragmenty bram i okien, odnoszące się do konkretnych epok historycznych oraz stylów w sztuce. Natomiast rewers banknotu przedstawia mapę europy oraz fragment mostu, również nawiązujący do epoki zaprezentowanej na froncie. Grafiki uzupełnione są opisem waluty w alfabecie łacińskim oraz greckim. Dzięki zróżnicowanej wielkości oraz wypukłej strukturze tworzywa, z banknotów euro korzystać mogą również niewidomi.

Większość państw obecnych w strefie euro posiada własne monety, jednak ich wartość na świecie jest niezmienna. Oznacza to, że niezależnie od kraju, z którego pochodzą monety euro, zawsze podlegają one uznaniu w pozostałych państwach należących do Unii Europejskiej. Cechą charakterystyczną jest awers monety, przedstawiający nieoficjalny symbol państwa, ustanowiony przez konkretnego przedstawiciela strefy euro. Każdy bilon posiada również część wspólną, czyli rewers. Ukazuje on wartość nominału oraz mapę europy.

Euro na świecie

Obywatele Unii Europejskiej, posługujący się euro mają okazję korzystać z wyjątkowo wygodnej i uniwersalnej waluty, której zasięg ma szansę stale się poszerzać. Dzieje się tak dzięki przyjmowaniu euro również przez kolejne państwa, również te nieposiadające członkostwa. UE. Niezależna polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego pozwala na swobodne poszerzanie przestrzeni euro, dlatego jest ono oficjalną walutą także w Watykanie, republice San Marino, księstwach takich jak Andora czy

Monako, a także na terenie Kosowa oraz Czarnogóry. 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000