Losowe wpisy

koszty przelewów, opłaty, banki, przelew zagraniczny, przelew walutowy, Ekantor.pl

Wysokie koszty za przelew – skąd się wzięły?

Kilka lat temu przesłanie pieniędzy za granicę mogło wydawać się czystą abstrakcją. Dziś jest codziennością wielu milionów Polaków. I to nie tylko tych, którzy wyemigrowali. Dlaczego jednak za coś tak Read more
Włoskie referendum

Włoskie referendum: tykająca bomba Europy

4 grudnia Włosi ruszą zagłosować w sprawie reformy rodzimego systemu parlamentarnego. Mimo, że referendum nie sprawia wrażenia, by mogło wpłynąć na dalsze losy Europy to w rzeczywistości zasięg Read more

Ile kosztuje dolar?


Baksy, zielone, dolce – określeń na dolary jest wiele, ale odpowiedź na pytanie ile kosztuje dolar? – zwykle jedna. W okolicach 4 złotych. Takie myślenie o dolarze utrzymuje się w Polsce długo, choć nie tak długo, co marzenia o spadku otrzymanym w tej walucie od ciotki z Ameryki. Niegdyś był synonimem bogactwa, dziś zyskuje silnego konkurenta w postaci euro. Mimo to wciąż jednak pozostaje najważniejszą walutą świata, a pytań o to po ile chodzi dolar nie brakuje.

po ile jest dolar amerykański

 

Dolar nie tylko spełnia rolę międzynarodowego środka płatniczego, ale także służy do przechowywania rezerw bankowych. Dlatego chcąc podróżować, dokonywać transakcji z zagranicznym odbiorcą, czy po prostu robić zakupy należy najpierw poznać kilka faktów na temat amerykańskiej waluty. Pozwolą one dowiedzieć się:

 

 • ile kosztuje dolar,
 • kiedy i gdzie kupić dolara,
 • jak korzystnie wymienić dolara.

 

Kurs dolara – dlaczego taki ważny?

Stany Zjednoczone są dość odległym kierunkiem. Nie planuję tam podróży. Zdecydowanie bliżej mi do państw Europy. Dlaczego więc niby miałbym się interesować kursem dolara?

 

Powodów, by interesować się kursem dolara amerykańskiego jest wiele. Przede wszystkim dolar wciąż posiada status waluty światowej, a to oznacza, że transakcji w USD można dokonać w wielu krajach – nie tylko w USA. Dolar przydaje się w trakcie podróży do państw, których waluty nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Po przybyciu do celu można go wymienić na lokalną walutę, bądź też płacić bezpośrednio. Choć znaczenie euro w tym aspekcie się zwiększa i coraz częściej  w krajach znajdujących się poza strefą można regulować rachunki również w tej walucie, to jednak poszczególne ceny w euro mogą okazać się wyższe niż w dolarze, ponieważ wciąż jest ono mniej popularnym środkiem płatniczym.

Dolar to waluta, w której zapłacić można za zagraniczne zakupy i to nie tylko te dokonane na amerykańskim Amazonie, ale także na chińskich portalach cieszących się w Polsce coraz większą sławą. Na kurs USD zwracać uwagę będą również polscy eksporterzy.

W każdym z tych przypadków warto zauważyć, że to co wpływa na kurs dolara, ma znaczenie dla notowań euro. Dlatego sytuacja w głównej parze walutowej powinna interesować osoby, dokonujące transakcji w euro.

 

Notowania walut – ile kosztuje dolar? – jak zmieniał się kurs dolara

Śledzę wiadomości i pamiętam, że jeszcze nie tak dawno portale alarmowały o dolarze najdroższym od niemalże dekady. Teraz z kolei czytam, że dolar dawno tak tani nie był. To w końcu dolar jest słaby czy mocny?

Rynek walutowy potrafi być bardzo zmienny. Należy o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy planujemy transakcje na wyższe sumy. Rzeczywiście jeszcze nie tak dawno mówiło się o silnej pozycji dolara. Przyglądając się jednak notowaniom USD można stwierdzić, że rok 2017 nie jest dla niego najlepszym czasem. Dolar sukcesywnie traci na wartości i to zarówno względem euro, jak i złotego. Wymazując równocześnie optymistyczny wzrost do jakiego doszło tuż po ogłoszeniu wyników głosowania Amerykanów w wyborach prezydenckich z dnia 8 listopada. Tak barwnie rysowane wizje odbudowy potęgi gospodarczej Stanów Zjednoczonych przyczyniły się wówczas do podniesienia wartości dolara, który dodatkowo wzmocniony został możliwą ścieżką podwyżek Rezerwy Federalnej. W efekcie kurs EUR/USD pokazał wartość 1,06, natomiast w parze ze złotym dolar sięgnął 14-letnich maksimów. W grudniu za amerykańską walutę trzeba było zapłacić aż 4,27 PLN.

Tendencja ta zmieniła się jednak wraz z nadejściem nowego roku. Optymizm wokół działań nowego prezydenta zaczął przygasać. Fed nie potrafi wywołać zaskoczenia wśród inwestorów. Dane makro okazują się słabsze od prognozowanych, a po europejskiej stronie zaczyna budzić się temat zaostrzania polityki pieniężnej. Takie nałożenie czynników sprawia, że o dolarze można dziś mówić “kosztuje coś poniżej 4 złotych”.

 
 
Sprzedaż
 
Kupno

 

Kurs dolara prognozy

Czy jestem w stanie zaplanować sobie w takim razie wydatki? W jaki sposób mogę przewidzieć kurs dolara?

Przewidywanie notowań rynku walutowego jest zadaniem niezwykle trudnym zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie wykazywały zainteresowania prawidłowościami mogącymi mieć na nie wpływ. Natomiast dokonywanie długoterminowej prognozy z powodzeniem można przyrównać wręcz do wróżenia z kuli. Nie znaczy to jednak, że osoba która chce dokonać zakupu czy sprzedaży dolara musi wyłącznie liczyć na łut szczęścia. Pomocą służą m.in. codzienne komentarz walutowe, które tłumaczą, co danego dnia oddziaływało na kurs dolara. Poprzez ich lekturę zauważymy, że pewne czynniki oddziaływują na dolara silniej inne słabiej. Są nimi m.in.

 • polityka Donalda Trumpa
 • polityka pieniężna Fed
 • dane makro: sytuacja na rynku pracy, inflacja, PKB itp.
 • sytuacja po europejskiej stronie

 

Wiele osób nie zdaje sobie jednak często sprawy ile można zyskać już poprzez samą zmianę miejsca wymiany walut. Chcąc zabrać dolary na wyjazd często decydujemy się na zakup w kantorze stacjonarnym, a robiąc zakupy na zagranicznym portalu akceptujemy cenę – często wysoką – zaproponowaną przez bank. Wymieniając w kantorze wymiany online takim jak Ekantor.pl można zapłacić nawet 177 zł przy zakupie 1000 USD niż w banku.

 

po ile jest dolar amerykański - kalkulator walutowy

Nastawienie do dolara na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniło się. Mimo jednak zagrożeń płynących z utrzymywania tak silnego statusu USD, trudno wyobrazić sobie by w najbliższym czasie jego rola mogła zostać zastąpiona inną walutą.

Sprawdź także:


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgod

 

 


26.07.2017 08:28
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000