dolar, USD, Ekantor.pl
26 lipca 2017,  11:12

Ile kosztuje dolar?

4.82/5 (17)

Baksy, zielone, dolce – określeń na dolary jest wiele, ale odpowiedź na pytanie ile kosztuje dolar? – zwykle jedna. W okolicach 4 złotych. Takie myślenie o dolarze utrzymuje się w Polsce długo, choć nie tak długo, co marzenia o spadku otrzymanym w tej walucie od ciotki z Ameryki. Niegdyś był synonimem bogactwa, dziś zyskuje silnego konkurenta w postaci euro. Mimo to wciąż jednak pozostaje najważniejszą walutą świata, a pytań o to po ile chodzi dolar nie brakuje.

po ile jest dolar amerykański

Dolar nie tylko spełnia rolę międzynarodowego środka płatniczego, ale także służy do przechowywania rezerw bankowych. Dlatego chcąc podróżować, dokonywać transakcji z zagranicznym odbiorcą, czy po prostu robić zakupy należy najpierw poznać kilka faktów na temat amerykańskiej waluty. Pozwolą one dowiedzieć się:

  • ile kosztuje dolar,
  • kiedy i gdzie kupić dolara,
  • jak korzystnie wymienić dolara.
waluta
USD
Aktualizacja kursu za: 0 sek.
Kupno
4,0025
Wymień walutę
Sprzedaż
3,9633
Wymień walutę

Kurs dolara – dlaczego taki ważny?

Stany Zjednoczone są dość odległym kierunkiem. Nie planuję tam podróży. Zdecydowanie bliżej mi do państw Europy. Dlaczego więc niby miałbym się interesować kursem dolara?

Powodów, by interesować się kursem dolara amerykańskiego jest wiele. Przede wszystkim dolar wciąż posiada status waluty światowej, a to oznacza, że transakcji w USD można dokonać w wielu krajach – nie tylko w USA. Dolar przydaje się w trakcie podróży do państw, których waluty nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Po przybyciu do celu można go wymienić na lokalną walutę, bądź też płacić bezpośrednio. Choć znaczenie euro w tym aspekcie się zwiększa i coraz częściej  w krajach znajdujących się poza strefą można regulować rachunki również w tej walucie, to jednak poszczególne ceny w euro mogą okazać się wyższe niż w dolarze, ponieważ wciąż jest ono mniej popularnym środkiem płatniczym.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy

Dolar to waluta, w której zapłacić można za zagraniczne zakupy i to nie tylko te dokonane na amerykańskim Amazonie, ale także na chińskich portalach cieszących się w Polsce coraz większą sławą. Na kurs USD zwracać uwagę będą również polscy eksporterzy.

W każdym z tych przypadków warto zauważyć, że to co wpływa na kurs dolara, ma znaczenie dla notowań euro. Dlatego sytuacja w głównej parze walutowej powinna interesować osoby, dokonujące transakcji w euro.

Notowania walut – ile kosztuje dolar? – jak zmieniał się kurs dolara

Śledzę wiadomości i pamiętam, że jeszcze nie tak dawno portale alarmowały o dolarze najdroższym od niemalże dekady. Teraz z kolei czytam, że dolar dawno tak tani nie był. To w końcu dolar jest słaby czy mocny?

Rynek walutowy potrafi być bardzo zmienny. Należy o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy planujemy transakcje na wyższe sumy. Rzeczywiście jeszcze nie tak dawno mówiło się o silnej pozycji dolara. Przyglądając się jednak notowaniom USD można stwierdzić, że rok 2017 nie jest dla niego najlepszym czasem. Dolar sukcesywnie traci na wartości i to zarówno względem euro, jak i złotego. Wymazując równocześnie optymistyczny wzrost do jakiego doszło tuż po ogłoszeniu wyników głosowania Amerykanów w wyborach prezydenckich z dnia 8 listopada. Tak barwnie rysowane wizje odbudowy potęgi gospodarczej Stanów Zjednoczonych przyczyniły się wówczas do podniesienia wartości dolara, który dodatkowo wzmocniony został możliwą ścieżką podwyżek Rezerwy Federalnej. W efekcie kurs EUR/USD pokazał wartość 1,06, natomiast w parze ze złotym dolar sięgnął 14-letnich maksimów. W grudniu za amerykańską walutę trzeba było zapłacić aż 4,27 PLN.

Tendencja ta zmieniła się jednak wraz z nadejściem nowego roku. Optymizm wokół działań nowego prezydenta zaczął przygasać. Fed nie potrafi wywołać zaskoczenia wśród inwestorów. Dane makro okazują się słabsze od prognozowanych, a po europejskiej stronie zaczyna budzić się temat zaostrzania polityki pieniężnej. Takie nałożenie czynników sprawia, że o dolarze można dziś mówić “kosztuje coś poniżej 4 złotych”.

Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania danych. Proszę spróbować ponownie później.
Kurs ekantor.pl
Kurs banku
Porównanie kursu Ekantor.pl z kursem banku PKO BP

Kurs dolara prognozy

Czy jestem w stanie zaplanować sobie w takim razie wydatki? W jaki sposób mogę przewidzieć kurs dolara?

Przewidywanie notowań rynku walutowego jest zadaniem niezwykle trudnym zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie wykazywały zainteresowania prawidłowościami mogącymi mieć na nie wpływ. Natomiast dokonywanie długoterminowej prognozy z powodzeniem można przyrównać wręcz do wróżenia z kuli. Nie znaczy to jednak, że osoba która chce dokonać zakupu czy sprzedaży dolara musi wyłącznie liczyć na łut szczęścia. Pomocą służą m.in. codzienne komentarz walutowe, które tłumaczą, co danego dnia oddziaływało na kurs dolara. Poprzez ich lekturę zauważymy, że pewne czynniki oddziałują na dolara silniej inne słabiej. Są nimi m.in.

  • polityka Donalda Trumpa
  • polityka pieniężna Fed
  • dane makro: sytuacja na rynku pracy, inflacja, PKB itp.
  • sytuacja po europejskiej stronie

Wiele osób nie zdaje sobie jednak często sprawy ile można zyskać już poprzez samą zmianę miejsca wymiany walut. Chcąc zabrać dolary na wyjazd często decydujemy się na zakup w kantorze stacjonarnym, a robiąc zakupy na zagranicznym portalu akceptujemy cenę – często wysoką – zaproponowaną przez bank. Wymieniając w kantorze wymiany online takim jak Ekantor.pl można zapłacić nawet 177 zł przy zakupie 1000 USD niż w banku.

Ekantor.pl
0,00 Kurs: 0,0000

Wymieniając pieniądze jednorazwo w Ekantor.pl zyskujesz:

0,00

Wymieniając co miesiąc w ciągu roku w Ekantor.pl zyskujesz:

0,00
Zacznij oszczędzać już dziś!

Nastawienie do dolara na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniło się. Mimo jednak zagrożeń płynących z utrzymywania tak silnego statusu USD, trudno wyobrazić sobie by w najbliższym czasie jego rola mogła zostać zastąpiona inną walutą.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *