Przedsiębiorstwa pod lupą rządu. Czekają nas zmiany

W listopadzie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił “Konstytucję Biznesu”, która jest największą od 1989 roku reformą prawa gospodarczego. Ma ona ustalić nowe zasady funkcjonowania polskich ... Czytaj całość

500 Plus dla firm

500 plus dla firm. Nowa propozycja rządu ułatwi życie przedsiębiorcom

Jest pomoc dla rodzin z dziećmi, ma być podobna dla gospodarki. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych ulg dotyczących amortyzacji dóbr inwestycyjnych dla małych i średnich firm. Czy to dobry moment na ... Czytaj całość

PKO BP


Geneza uruchomienia Banku PKO BP

PKO Bank Polski powstał w 1919 roku, dekretem naczelnika państwa, którym był wówczas Józef Piłsudski. Wówczas określany był jako Pocztowa Kasa Oszczędności. Centralę banku umiejscowiono w Warszawie, a pierwsze lokalne oddziały zlokalizowane były w Lwowie, Krakowie, Łodzi, Katowicach i Poznaniu. W 1920 roku bank zyskał status instytucji państwowej. Od momentu utworzenia banku PKO, datować można początek wprowadzenia do obiegu polskiego złotego, który zastąpił zapożyczoną z Niemczech markę polską.

Logo PKO BP

Logo PKO BP

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, podczas której bank znajdował się pod zarządem okupacyjnym, Pocztowa Kasa Oszczędności uległa przekształceniu w Powszechną Kasę Oszczędności. Tym samym oferta banku została wzbogacona o rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla osób fizycznych. W latach siedemdziesiątych PKO wciąż działał w strukturach Narodowego Banku Polskiego, jednak zachowując swoją odrębność, a w 1987 ostatecznie stał się samodzielną instytucją, oferując swoje usługi pod szyldem Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A.

Cechy i działalność Banku PKO BP

PKO Bank Polski należy do polskich banków uniwersalnych. Wśród swojej oferty zawiera usługi dla osób fizycznych, małych i średnich przedsiębiorstw, a także obsługę wielkich korporacji. Bank posiada ponad 1200 placówek, z czego 11 stanowią regionalne oddziały detaliczne i 32 centra korporacyjne. W strukturach banku znajduje się również 7 korporacyjnych oddziałów regionalnych i 8 biur zajmujących się bankowością prywatną. Bank PKO BP uruchomił już ponad 3000 bankomatów i posiada ok. 880 agencji. Z usług banku korzysta 8.982 mln stałych klientów prowadzących 6,621 bieżących rachunków i korzystających z usług ponad 25 tysięcy zatrudnionych pracowników.

10 listopada 2004 Bank PKO BP zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Bank posiada spółkę krajową z najwyższą wartością akcji w wolnym obrocie. Część udziałów kontrolowany jest przez Skarb Państwa, do którego należy 29,43% akcji. Wśród akcjonariuszy znajduje się również Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny, któremu przypada obecnie 5,17%, oraz posiadający 6,72%, Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny. Pozostałe udziały w kapitale zakładowym należą do innych inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, do których należy 58,68% akcji.

Bank PKO BP

PKO Bank Polski w Krakowie, Źródło Wikipedia, Autor: Flickr

Grupy Kapitałowe i Fundacja Banku PKO BP

PKO Bank Polski posiada znaczną ilość Grup Kapitałowych. Oprócz samej instytucji bankowej, w ich skład wchodzi wiele spółek zależnych i współzależnych, a także stowarzyszonych i zaprzyjaźnionych z bankiem. Obszar ich działania opiera się głównie na rynku finansowym, dostarczając bankowi rożne dodatkowe formy usług i produktów. Należą do nich m. in. nowatorskie fundusze inwestycyjne i emerytalne, faktoring oraz leasing, a także rozległy rynek nieruchomości.

Grupy Kapitałowe Banku PKO BP mieszczą ponad 29 tys. etatów, stanowiąc istotną pozycję wśród największych polskich pracodawców. Mając na uwadze tak dużą ilość zarządzania kapitałem ludzkim, bank utworzył w 2010 roku Fundację PKO BP, która stara się realizować wiele inicjatyw na rzecz dobra publicznego m. in. w dziedzinie oświaty, promowania kultury i sztuki, ochrony zdrowia i zapewniania pomocy społecznej, a także ochrony środowiska i dbania o przyrodę. W ten sposób bank wspiera wiele dziedzin rozwijających kapitał intelektualny i społeczny w Polsce i Europie.


28.08.2016 18:43
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000