korzystanie z kantoru online

Jak korzystać z kantoru online?

Myślisz o tym, by skorzystać z kantoru online, ale boisz się, że jest to zbyt skomplikowane? Nic bardziej mylnego. Wymiana walut online to prosta i nieskomplikowana czynność, która nie przyniesie ... Czytaj całość
nawyki finansowe

10 nawyków finansowych, które należy wyrobić przed 30. rokiem życia

Dla jednych 30 lat to doskonały wiek, by żyć w myśl hasła “Carpe diem”, dla innych idealny moment na założenie rodziny, dla jeszcze innych - okres przygód i uczenia się ... Czytaj całość

Citi Handlowy


Dziesiątki lat tradycji banku

Jeden z najstarszych i największych polskich banków, Bank Handlowy znany obecnie jako Citi Handlowy, powstał w 1870 roku, z inicjatywy osób mających swoje korzenie w burżuazji finansowej, ziemiaństwie oraz inteligencji. Głównym pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był znany finansista Leopold Kronenberg, a pierwszym prezesem Józef Zamoyski.

logo citibank handlowyBank Handlowy należy do najstarszych tego typu instytucji w całej Europie. Swoje oddziały od początku otwierał bardzo intensywnie. Już w 1872 roku uruchomiono filie umiejscowione w Moskwie, Berlinie oraz Petersburgu. W Polsce bank był obecny m. in. w Gdańsku, Łodzi i Szczecinie; uruchomiono także wiele mniejszych przedstawicielstw w Sosnowcu, Grójcu, Kaliszu, Włocławku, Lublinie, Płocku, Częstochowie czy Guzowie.

Nie było wówczas równie dużego banku komercyjnego w Polsce, który obsługiwał finanse dotyczące handlu na terenie Europy Zachodniej oraz w Rosji. Kapitał banku był porównywalny z budżetem Imperium Rosyjskiego, ponieważ wynosił ok. 2 mld rubli. Z uwagi na tak duży majątek, Bank Handlowy miał znaczny wpływ na rozwój ówczesnej polskiej gospodarki oraz we wdrążanie przemysłu i handlu na terenie całej Europy. Przysłużył się do rozwijania Królestwa Polskiego poprzez istotny wkład pieniężny, obejmujący finansowanie wielu zakładów handlowych oraz budowy kolei.

Działalność podczas wojen

Pomimo wybuchu konfliktów zbrojnych, Bank Handlowy cały czas starał się funkcjonować. Jednak w wyniku likwidacji kolejnych oddziałów na terenach należących do Rzeszy, w czasie drugiej wojny światowej konieczne było znaczne ograniczenie działalności i zamknięcie wielu placówek banku. Sporo oddziałów musiało zostać podporządkowanych Generalnemu Gubernatorstwu i obowiązującym władzom okupacyjnym, więc pod takim szyldem funkcjonowały w czasie wojny. Dopiero w 1945 roku Bank Handlowy mógł na nowo wznowić obsługę swoich klientów. Dotyczyło do przede wszystkim tych zajmujących się przedsiębiorstwami handlowymi oraz przemysłem. Po wojnie Bank Handlowy, jako jeden z niewielu uniknął formalnej nacjonalizacji, jednak został w znacznym stopniu przejęty przez Skarb Państwa, a w okresie działania Rzeczpospolitej Ludowej funkcjonował jako spółka akcyjna.

Uruchomienie Citibanku Handlowego

W późniejszym okresie działalności Bank Handlowy pełnił rolę polskiego korespondenta zagranicznych banków. W latach 60-tych zdobył wyłączność na obsługę transakcji handlu zagranicznego w Polsce. Udało się uruchomić wiele pozakrajowych oddziałów Banku Handlowego w Nowym Jorku, Rzymie, Belgradzie i Moskwie. Dopiero po okresie zmian ustrojowych w 1989 roku Bank Handlowy stracił monopol na handel zagraniczny i skupił się na zaznaczaniu swojej ówczesnej pozycji na rynku polskim, otwierając wiele nowych filii. W latach 90. dokonano jego prywatyzacji.

W 1997 roku Bank Handlowy pojawił się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pod względem wartości posiadanych aktywów, obecnie zajmuje 10. miejsce w kraju.

Bank Handlowy w 2001 roku przeprowadził fuzję z Citibankiem, który jest dominującym akcjonariuszem. Obecna siedziba banku Citi Handlowego znajduje się w Warszawie.

Komercyjny Citibank Handlowy zajmuje się zarówno klientami indywidualnymi, jak i przedsiębiorstwami, mikroprzedsiębiorstwami oraz korporacjami, oferując im usługi oparte na dziesiątkach lat tradycji i europejskiej renomie wypracowanej przez lata funkcjonowania na rynku światowej bankowości.


05.09.2016 05:19
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000