Citi Handlowy

Dziesiątki lat tradycji banku

Jeden z najstarszych i największych polskich banków, Bank Handlowy znany obecnie jako Citi Handlowy, powstał w 1870 roku, z inicjatywy osób mających swoje korzenie w burżuazji finansowej, ziemiaństwie oraz inteligencji. Głównym pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był znany finansista Leopold Kronenberg, a pierwszym prezesem Józef Zamoyski.

logo citibank handlowyBank Handlowy należy do najstarszych tego typu instytucji w całej Europie. Swoje oddziały od początku otwierał bardzo intensywnie. Już w 1872 roku uruchomiono filie umiejscowione w Moskwie, Berlinie oraz Petersburgu. W Polsce bank był obecny m. in. w Gdańsku, Łodzi i Szczecinie; uruchomiono także wiele mniejszych przedstawicielstw w Sosnowcu, Grójcu, Kaliszu, Włocławku, Lublinie, Płocku, Częstochowie czy Guzowie.

Nie było wówczas równie dużego banku komercyjnego w Polsce, który obsługiwał finanse dotyczące handlu na terenie Europy Zachodniej oraz w Rosji. Kapitał banku był porównywalny z budżetem Imperium Rosyjskiego, ponieważ wynosił ok. 2 mld rubli. Z uwagi na tak duży majątek, Bank Handlowy miał znaczny wpływ na rozwój ówczesnej polskiej gospodarki oraz we wdrążanie przemysłu i handlu na terenie całej Europy. Przysłużył się do rozwijania Królestwa Polskiego poprzez istotny wkład pieniężny, obejmujący finansowanie wielu zakładów handlowych oraz budowy kolei.

Kursy walut Bank Citi Handlowy

Porównanie kursu Ekantor.pl z kursem banku Citi Handlowy
Waluta Ekantor.pl kupuje od Ciebie walutę Bank kupuje od Ciebie walutę Ekantor.pl sprzedaje Tobie walutę Bank sprzedaje Tobie walutę
EURPLN 4,2853 4,3224 4,2853 4,3522
USDPLN 3,9980 4,0548 3,9980 4,0812
GBPPLN 4,9819 5,0105 4,9819 5,0448
CHFPLN 4,3716 4,4466 4,3716 4,4775
Załadowano 23.04.2024, godz. 17:10

Wykres kursu euro Citi Handlowy

Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania danych. Proszę spróbować ponownie później.
Kurs ekantor.pl
Kurs banku

Wykres kursu dolara Citi Handlowy

Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania danych. Proszę spróbować ponownie później.
Kurs ekantor.pl
Kurs banku

Wykres kursu funta Citi Handlowy

Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania danych. Proszę spróbować ponownie później.
Kurs ekantor.pl
Kurs banku

Wykres kursu franka Citi Handlowy

Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania danych. Proszę spróbować ponownie później.
Kurs ekantor.pl
Kurs banku

Działalność podczas wojen

Pomimo wybuchu konfliktów zbrojnych, Bank Handlowy cały czas starał się funkcjonować. Jednak w wyniku likwidacji kolejnych oddziałów na terenach należących do Rzeszy, w czasie drugiej wojny światowej konieczne było znaczne ograniczenie działalności i zamknięcie wielu placówek banku. Sporo oddziałów musiało zostać podporządkowanych Generalnemu Gubernatorstwu i obowiązującym władzom okupacyjnym, więc pod takim szyldem funkcjonowały w czasie wojny. Dopiero w 1945 roku Bank Handlowy mógł na nowo wznowić obsługę swoich klientów. Dotyczyło do przede wszystkim tych zajmujących się przedsiębiorstwami handlowymi oraz przemysłem. Po wojnie Bank Handlowy, jako jeden z niewielu uniknął formalnej nacjonalizacji, jednak został w znacznym stopniu przejęty przez Skarb Państwa, a w okresie działania Rzeczpospolitej Ludowej funkcjonował jako spółka akcyjna.

Uruchomienie Citibanku Handlowego

W późniejszym okresie działalności Bank Handlowy pełnił rolę polskiego korespondenta zagranicznych banków. W latach 60-tych zdobył wyłączność na obsługę transakcji handlu zagranicznego w Polsce. Udało się uruchomić wiele pozakrajowych oddziałów Banku Handlowego w Nowym Jorku, Rzymie, Belgradzie i Moskwie. Dopiero po okresie zmian ustrojowych w 1989 roku Bank Handlowy stracił monopol na handel zagraniczny i skupił się na zaznaczaniu swojej ówczesnej pozycji na rynku polskim, otwierając wiele nowych filii. W latach 90. dokonano jego prywatyzacji.

W 1997 roku Bank Handlowy pojawił się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pod względem wartości posiadanych aktywów, obecnie zajmuje 10. miejsce w kraju.

Bank Handlowy w 2001 roku przeprowadził fuzję z Citibankiem, który jest dominującym akcjonariuszem. Obecna siedziba banku Citi Handlowego znajduje się w Warszawie.

Komercyjny Citibank Handlowy zajmuje się zarówno klientami indywidualnymi, jak i przedsiębiorstwami, mikroprzedsiębiorstwami oraz korporacjami, oferując im usługi oparte na dziesiątkach lat tradycji i europejskiej renomie wypracowanej przez lata funkcjonowania na rynku światowej bankowości.

Kursy walut innych banków

Porównaj kurs walut Ekantor.pl z kursem w Twoim banku

Ekantor.pl
0,00 Kurs: 0,0000

Wymieniając pieniądze jednorazwo w Ekantor.pl zyskujesz:

0,00

Wymieniając co miesiąc w ciągu roku w Ekantor.pl zyskujesz:

0,00
Zacznij oszczędzać już dziś!
Data: 05.09.2016,  15:58