Losowe wpisy

kursy walut, analiza finansowa, komentarze walutowe

Czym jest średni kurs NBP?

Osoby często wyjeżdżające za zagranicę lub utrzymujące aktywne kontakty handlowe z przedsiębiorstwami spoza rynku krajowego potrzebują regularnej informacji o kursie walutowym. Jednym z jej najlepszych źródeł są publikowane przez banki Read more

Przedsiębiorstwa pod lupą rządu. Czekają nas zmiany

W listopadzie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił “Konstytucję Biznesu”, która jest największą od 1989 roku reformą prawa gospodarczego. Ma ona ustalić nowe zasady funkcjonowania polskich Read more

Kurs Franka


Tygodniowy średni kurs kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego ekantor.pl

 
 
Sprzedaż
 
Kupno

Waluta: Frank szwajcarski

Szwajcaria i szwajcarzy wszystkim dziś kojarzą się z precyzją i porządkiem. Jednak do połowy XIX wieku nie wszystko chodziło tam, zgodnie z przysłowiem, „jak w szwajcarskim zegarku”.

Chaos monetarny

Do roku 1850 niemalże każda szwajcarska instytucja (kantony, klasztory, gminy) były upoważnione do produkcji monet. Waluta nie była jednak zunifikowana, a każdy ośrodek produkował i rozprowadzał własny środek płatniczy. Możliwość ta była bardzo mocno nadużywana przez organy, co w rezultacie spowodowało, że na szwajcarskim rynku było wiele rozmaitych monet w różnych nominałach, systemach jednostek, a nawet walutach. Chaos pogłębiał również napływ zagranicznych pieniędzy, a także emisja walut z pierwszych prywatnych banków.

Powstanie franka szwajcarskiego

Tak duża liczba różnych systemów walutowych w jednym państwie w bardzo dużym stopniu utrudniała nawet najprostsze codzienne transakcje. Sytuacja ta niewątpliwie wymagała zmiany. W roku 1848 wszystkie prawa związane z produkcją i emisją monet zostały przeniesione na Rząd Federalny. A 2 lata później ustalono pierwszą ustawę monetarną.

Wprowadzona przez Zgromadzenie Federalne ustawa była odwzorowaniem tej ustanowionej przez Francuzów. Za jej sprawą przyjęto franka szwajcarskiego – zwanego również srebrnym – jako walutę dla całego państwa szwajcarskiego.

Produkcja pierwszych monet

CHF - monety frank szwajcarski

W tym czasie żadna mennica nie była w stanie wyprodukować monet, które mogłyby służyć w całym kraju. Z tym zadaniem zwrócono się do Paryża i Strasburga, gdzie powstały pierwsze franki szwajcarskie. Krótko po ustaleniu ustawy – bo w roku 1853 – przejęto mennicę, która należała do kantonu Berneńskiego i rozpoczęto tam próbną produkcję franka. Mennica, zwana od tego czasu Federalną, w 1890 roku stała się oficjalną instytucją podlegającą pod Rząd Federalny.

Frank szwajcarski dziś

Obecnie frank szwajcarski jest jednym z najbardziej elitarnych systemów walutowych na świecie, a po zamieszaniu monetarnym z wieku XIX w kraju nie ma żadnego wręcz śladu. Frank szwajcarski ma ogromną siłę, względem innych walut, pod względem zachowywania siły nabywczej. Za przykład znaczenia franka można uznać fakt, że za jednego franka trzeba teraz zapłacić ponad jednego dolara, a w przypadku funta otrzyma się jedynie 1.5 franka.CHF banknoty frank szwajcarski

Dla Szwajcarów denominacja, czy też deprecjacja waluty jest zjawiskiem obcym, co biorąc pod uwagę jego późne i trudne początki – trudno mu było przeskoczyć dominacją franka francuskiego – wydawać się może zaskakujące. Późny debiut franka okazał się nie być jego niepowodzeniem. Intensywny rozwój gospodarki kraju i zbudowanie mocnych jej fundamentów jeszcze przed jego pojawieniem, spowodowały jego późniejszą siłę.

Banknoty

Banknoty współcześnie emituje Szwajcarski Bank Narodowy. A od roku 1907 było ich aż 8 serii. Szwajcarskie banknoty są dobrze zabezpieczone, przyjazne dla użytkownika, ponadto cechuje je wysoka estetyka. Frank szwajcarski występuje w 6 nominałach.

  
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000