Losowe wpisy

parki rozrywki, lunapark, park rozrywki, Europa-Park, Disneyland, roller coaster, Ekantor.pl

Najlepsze Parki Rozrywki w Europie! Sprawdź, gdzie szukać emocji

Jedni lubią relaksować się z książką w dłoni, drudzy spędzać czas aktywnie, a jeszcze inni nie wyobrażają sobie odpoczynku bez odpowiedniej dawki adrenaliny. A kto może zapewnić jej więcej niż Read more
Dzień Dziecka

Dzień dziecka – jak sprawić dziecku frajdę i nie zbankrutować?

Tablet, rower, smartfon - rodzice prześcigają się w pomysłach, mających wywołać uśmiech na twarzy dziecka, równocześnie wywołując w sobie obawy o stan środków na koncie. Czy można jeszcze uszczęśliwić pociechę Read more

Kurs Funta


Tygodniowy średni kurs funta brytyjskiego – kupno i sprzedaż funta na ekantor.pl

 
 
Sprzedaż
 
Kupno

Waluta: Funt brytyjski

Funt brytyjski to najstarsza znajdująca się nadal w obrocie waluta na świecie. Jej historia ma swoje początki w 1158 roku, kiedy to wymienialny na srebro szterling, pojawił się na rynku za sprawą króla Henryka II. Funt szterling – bo to jest jego oficjalna nazwa – jest oficjalną walutą w Wielkiej Brytanii, a także w dawnych brytyjskich koloniach – obecnie terytoriach zależnych – podlegającym pod Wielką Brytanię terytorium Arktycznym, Falklandach, Gibraltarze, Wyspie Świętej Heleny, Man, Wniebowstąpienia, Tristan da Cunha, Guernsey, Jersey, w Georgii Południowej, a także w Zimbabwe.

Historia funta brytyjskiego

Po wprowadzeniu funta do oficjalnego obiegu długo trwało nim nastąpiły dla niego jakieś istotne zmiany. Pierwsza z nich miała miejsce prawie 7 wieków później – w roku 1816. Wtedy funt brytyjski zaczął być wymieniany na złoto, a nie jak miało to miejsce dotychczas na srebro. I trwało to niezmiennie do roku 1914. Kurs funta do dolara amerykańskiego był wtedy niezwykle wysoki i wynosił 4.9. Możliwość wymienienia funta na złota – wtedy już w postaci sztabek – powróciła dopiero 8 lat później.

Wielki kryzys

Sztabkowo- walutowy system walutowy nie utrzymał się jednak długo. Już w roku 1931 – czyli 5 lat po przywróceniu możliwości wymiany funta na złoto – podczas trwania wielkiego kryzysu upadł on całkowicie. Wtedy to funt dewaluował o 20%.

Aby zapobiec zmianom jego wartości ekonomiści postanowili powiązać jego kurs z innymi walutami. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem, a 4 lata po II Wojnie Światowej nastąpiła ponowna dewaluacja brytyjskiej waluty – wynosiła ona blisko 30%. W kolejnych latach funt również „nie miał się” zbyt dobrze. Następne dekady spowodowały również spadki jego wartości, a w połowie lat 80 jego kurs w stosunku do dolara amerykańskiego wynosił zaledwie 1.05.

Odbiciem dla brytyjskiej waluty miało być powiązanie jej z niemiecką marką. Rząd na czele z Margaret Thatcher włączył funta do systemu ERM,a wartość funta do marki wynosiła wtedy 2.9. Kolejna próba powiązania szterlinga z zagranicznym walutami była również totalnym fiaskiem. Utrzymanie kursu funta było możliwe jedynie przez 2 lata do tzw. Czarnej Środy, czyli ataku spekulacyjnego na funta przygotowanego przez znanego wszystkim George’a Soros’a. Soros wzbogacił się na nim o około 1 miliard funtów, natomiast Bank Anglia musiał wycofać funta z systemu ERM. Stracił on na wartości blisko 25%. I to w zaledwie kilka dni.

Władze monetarne Wielkiej Brytanii

Za produkcję i emisję pieniądza w „Zjednoczonym Królestwie” odpowiedzialny jest Bank Anglii. Brytyjski Bank Centralny zajmuje się również szeroko pojętym doradztwem dla rządu brytyjskiego w zakresie polityki finansowej. To on odpowiedzialny jest za utrzymanie stabilności waluty oraz określanie stóp procentowych. W nim znajdują się również państwowe rezerwy złota i kruszców.

Banknoty i monety funta brytyjskiego

Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach:

1p,
2p,
5p,
10p,
20p,
50p,
1GBP,
2GBP.

Oraz banknoty o wartości:

5GBP,
10GBP,
20 GBP,
50 GBP,
100 GBP. 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000