Losowe wpisy

euro, kurs euro

Czas na euro?

W piątek wieczorem doszło do wzmożonej aktywności euro, w wyniku której kurs EUR/USD sięgnął wartości 1,07, natomiast EUR/PLN na otwarciu nowego tygodnia wykazał 4,34. Ruch ten został wywołany doniesieniami z Read more
Opłaty w bankach

Wpłatomat czy bankomat? Nieważne. I tak za to zapłacisz

Rozwój aplikacji mobilnych, intuicyjne panele, błyskawiczne przelewy oraz promocje. Banki od wielu lat starają się przekonać Klientów do transakcji bezgotówkowych. Niestety za wygodę coraz częściej żądają dodatkowych opłat. Read more

Kurs Funta


Tygodniowy średni kurs funta brytyjskiego – kupno i sprzedaż funta na ekantor.pl

 
 
Sprzedaż
 
Kupno

Waluta: Funt brytyjski

Funt brytyjski to najstarsza znajdująca się nadal w obrocie waluta na świecie. Jej historia ma swoje początki w 1158 roku, kiedy to wymienialny na srebro szterling, pojawił się na rynku za sprawą króla Henryka II. Funt szterling – bo to jest jego oficjalna nazwa – jest oficjalną walutą w Wielkiej Brytanii, a także w dawnych brytyjskich koloniach – obecnie terytoriach zależnych – podlegającym pod Wielką Brytanię terytorium Arktycznym, Falklandach, Gibraltarze, Wyspie Świętej Heleny, Man, Wniebowstąpienia, Tristan da Cunha, Guernsey, Jersey, w Georgii Południowej, a także w Zimbabwe.

Historia funta brytyjskiego

Po wprowadzeniu funta do oficjalnego obiegu długo trwało nim nastąpiły dla niego jakieś istotne zmiany. Pierwsza z nich miała miejsce prawie 7 wieków później – w roku 1816. Wtedy funt brytyjski zaczął być wymieniany na złoto, a nie jak miało to miejsce dotychczas na srebro. I trwało to niezmiennie do roku 1914. Kurs funta do dolara amerykańskiego był wtedy niezwykle wysoki i wynosił 4.9. Możliwość wymienienia funta na złota – wtedy już w postaci sztabek – powróciła dopiero 8 lat później.

Wielki kryzys

Sztabkowo- walutowy system walutowy nie utrzymał się jednak długo. Już w roku 1931 – czyli 5 lat po przywróceniu możliwości wymiany funta na złoto – podczas trwania wielkiego kryzysu upadł on całkowicie. Wtedy to funt dewaluował o 20%.

Aby zapobiec zmianom jego wartości ekonomiści postanowili powiązać jego kurs z innymi walutami. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem, a 4 lata po II Wojnie Światowej nastąpiła ponowna dewaluacja brytyjskiej waluty – wynosiła ona blisko 30%. W kolejnych latach funt również „nie miał się” zbyt dobrze. Następne dekady spowodowały również spadki jego wartości, a w połowie lat 80 jego kurs w stosunku do dolara amerykańskiego wynosił zaledwie 1.05.

Odbiciem dla brytyjskiej waluty miało być powiązanie jej z niemiecką marką. Rząd na czele z Margaret Thatcher włączył funta do systemu ERM,a wartość funta do marki wynosiła wtedy 2.9. Kolejna próba powiązania szterlinga z zagranicznym walutami była również totalnym fiaskiem. Utrzymanie kursu funta było możliwe jedynie przez 2 lata do tzw. Czarnej Środy, czyli ataku spekulacyjnego na funta przygotowanego przez znanego wszystkim George’a Soros’a. Soros wzbogacił się na nim o około 1 miliard funtów, natomiast Bank Anglia musiał wycofać funta z systemu ERM. Stracił on na wartości blisko 25%. I to w zaledwie kilka dni.

Władze monetarne Wielkiej Brytanii

Za produkcję i emisję pieniądza w „Zjednoczonym Królestwie” odpowiedzialny jest Bank Anglii. Brytyjski Bank Centralny zajmuje się również szeroko pojętym doradztwem dla rządu brytyjskiego w zakresie polityki finansowej. To on odpowiedzialny jest za utrzymanie stabilności waluty oraz określanie stóp procentowych. W nim znajdują się również państwowe rezerwy złota i kruszców.

Banknoty i monety funta brytyjskiego

Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach:

1p,
2p,
5p,
10p,
20p,
50p,
1GBP,
2GBP.

Oraz banknoty o wartości:

5GBP,
10GBP,
20 GBP,
50 GBP,
100 GBP. 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!