Bank Pekao S.A.

Historia powstania Banku Pekao

pekao-sa-logoBank Pekao powstał w pod koniec lat 20. XX wieku jako komercyjny bank państwowy. Został utworzony z inicjatywy Henryka Grubera, ówczesnego Prezesa Pocztowej Kasy Oszczędnościowej. Jego początki wiązały się ze społecznym zapotrzebowaniem na świadczenie usług finansowych dla ośmiu milionów Polaków mieszkających za granicą.

W rezultacie Ministerstwo Skarbu w 1929 roku powołało Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. Wśród akcjonariuszy znaleźli się: Bank Gospodarstwa Krajowego, Państwowy Bank Rolny oraz Pocztowa Kasa Oszczędności. Pierwsze siedziby zostały utworzone we Francji, w Stanach Zjednoczonych oraz Argentynie. Dekadę później Bank Pekao był już obecny dla polskiej emigracji w niemal każdej stolicy.

Kursy walut Bank Pekao SA

Porównanie kursu Ekantor.pl z kursem banku Bank Pekao SA
Waluta Ekantor.pl kupuje od Ciebie walutę Bank kupuje od Ciebie walutę Ekantor.pl sprzedaje Tobie walutę Bank sprzedaje Tobie walutę
EURPLN 4,2828 4,1612 4,2828 4,4920
USDPLN 3,9867 3,8897 3,9867 4,2005
GBPPLN 5,0565 4,9158 5,0565 5,3104
CHFPLN 4,4523 4,4170 4,4523 4,6403
Załadowano 24.06.2024, godz. 13:14

Wykres kursu euro Bank Pekao SA

Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania danych. Proszę spróbować ponownie później.
Kurs ekantor.pl
Kurs banku

Wykres kursu dolara Bank Pekao SA

Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania danych. Proszę spróbować ponownie później.
Kurs ekantor.pl
Kurs banku

Wykres kursu funta Bank Pekao SA

Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania danych. Proszę spróbować ponownie później.
Kurs ekantor.pl
Kurs banku

Wykres kursu franka Bank Pekao SA

Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania danych. Proszę spróbować ponownie później.
Kurs ekantor.pl
Kurs banku

Działalność Banku Pekao na przestrzeni dziesięcioleci

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, Bank Pekao ułatwiał polskiej emigracji kontakt i obsługę finansową z mieszkańcami Polski. W tym okresie bank uzyskał zezwolenie ówczesnego ministra finansów na otwieranie kont dewizowych dla osób będących zatrudnionymi poza granicami kraju. W 1960 roku rozpoczęła się emisja „bonów towarowych PeKaO”, pozwalających na zakup deficytowych i zagranicznych towarów w sieciach sklepów prowadzonych bezpośrednio przez bank. Wśród oferty dla klientów indywidualnych sprzedawano m. in. samochody, materiały budowlane, urządzenia sanitarne, instalacyjne, kosmetyki, artykuły spożywcze i alkohole, a także mieszkania i ich wyposażenie. W latach 1972 roku, wraz z utworzeniem Pewexów, sieć została wyodrębniona ze struktur banku.

W 1991 roku Bank Pekao otworzył pierwsze w powojennej Polsce biuro maklerskie. Efektem tego było pojawienie się na giełdzie pierwszych spółek sprywatyzowanych. Kilka lat później w ramach sprzedaży ofercie publicznej Skarb Państwa odstąpił 15% akcji banku. Tak nastąpiła stopniowa prywatyzacja Pekao S.A. Głównym akcjonariuszem został Europejski Bank Rozbudowy i Rozwoju, a Inwestorem strategicznym włosko-niemieckie konsorcjum UniCredito Italiano S.p.A., które w 1999 roku zostało właścicielem ponad 50% akcji banku. Oznaczało to, że Pekao stało się członkiem międzynarodowej grupy bankowej.

W wyniku przynależności do UniCredito Italiano Banku BPH, w 2007 roku przeprowadzono fuzję przyłączającą do Banku Pekao. Tym samym zostali mu przekazani wszyscy klienci korporacyjni BPH. W 2012 nastąpił drobny rebranding banku, z powodu sponsoringu odbywających się w tym roku czasie Mistrzostw Europy w piłce nożnej, EURO 2012.

Osiągnięcia i sukcesy Banku Pekao

Działający od ponad 85 lat Bank Pekao posiada dziś placówki i bankomaty na terenie całego kraju oraz prowadzi usługi za pomocą bankowości elektronicznej.

Bank Pekao jest laureatem wielu wyróżnień i nagród przyznawanych przez ekspertów zajmujących się relacjonowaniem aktualnych wydarzeń bankowych w specjalistycznych pismach branżowych oraz w internecie. Ma na swoim koncie m. in. tytuł Złotego Bankiera w dziedzinie innowacji, tytuł „Most innovative Bank in CEE & CIS” od magazynu EMEA Finance oraz pierwsze miejsce w rankingu rozwiązań mobilnych według serwisu Bankier.pl.

Kursy walut innych banków

Porównaj kurs walut Ekantor.pl z kursem w Twoim banku

Ekantor.pl
0,00 Kurs: 0,0000

Wymieniając pieniądze jednorazwo w Ekantor.pl zyskujesz:

0,00

Wymieniając co miesiąc w ciągu roku w Ekantor.pl zyskujesz:

0,00
Zacznij oszczędzać już dziś!
Data: 07.09.2016,  11:23