Bank Pekao S.A.

Historia powstania Banku Pekao

pekao-sa-logoBank Pekao powstał w pod koniec lat 20. XX wieku jako komercyjny bank państwowy. Został utworzony z inicjatywy Henryka Grubera, ówczesnego Prezesa Pocztowej Kasy Oszczędnościowej. Jego początki wiązały się ze społecznym zapotrzebowaniem na świadczenie usług finansowych dla ośmiu milionów Polaków mieszkających za granicą.

W rezultacie Ministerstwo Skarbu w 1929 roku powołało Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. Wśród akcjonariuszy znaleźli się: Bank Gospodarstwa Krajowego, Państwowy Bank Rolny oraz Pocztowa Kasa Oszczędności. Pierwsze siedziby zostały utworzone we Francji, w Stanach Zjednoczonych oraz Argentynie. Dekadę później Bank Pekao był już obecny dla polskiej emigracji w niemal każdej stolicy.

Kursy walut Bank Pekao SA

Działalność Banku Pekao na przestrzeni dziesięcioleci

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, Bank Pekao ułatwiał polskiej emigracji kontakt i obsługę finansową z mieszkańcami Polski. W tym okresie bank uzyskał zezwolenie ówczesnego ministra finansów na otwieranie kont dewizowych dla osób będących zatrudnionymi poza granicami kraju. W 1960 roku rozpoczęła się emisja „bonów towarowych PeKaO”, pozwalających na zakup deficytowych i zagranicznych towarów w sieciach sklepów prowadzonych bezpośrednio przez bank. Wśród oferty dla klientów indywidualnych sprzedawano m. in. samochody, materiały budowlane, urządzenia sanitarne, instalacyjne, kosmetyki, artykuły spożywcze i alkohole, a także mieszkania i ich wyposażenie. W latach 1972 roku, wraz z utworzeniem Pewexów, sieć została wyodrębniona ze struktur banku.

W 1991 roku Bank Pekao otworzył pierwsze w powojennej Polsce biuro maklerskie. Efektem tego było pojawienie się na giełdzie pierwszych spółek sprywatyzowanych. Kilka lat później w ramach sprzedaży ofercie publicznej Skarb Państwa odstąpił 15% akcji banku. Tak nastąpiła stopniowa prywatyzacja Pekao S.A. Głównym akcjonariuszem został Europejski Bank Rozbudowy i Rozwoju, a Inwestorem strategicznym włosko-niemieckie konsorcjum UniCredito Italiano S.p.A., które w 1999 roku zostało właścicielem ponad 50% akcji banku. Oznaczało to, że Pekao stało się członkiem międzynarodowej grupy bankowej.

W wyniku przynależności do UniCredito Italiano Banku BPH, w 2007 roku przeprowadzono fuzję przyłączającą do Banku Pekao. Tym samym zostali mu przekazani wszyscy klienci korporacyjni BPH. W 2012 nastąpił drobny rebranding banku, z powodu sponsoringu odbywających się w tym roku czasie Mistrzostw Europy w piłce nożnej, EURO 2012.

Osiągnięcia i sukcesy Banku Pekao

Działający od ponad 85 lat Bank Pekao posiada dziś placówki i bankomaty na terenie całego kraju oraz prowadzi usługi za pomocą bankowości elektronicznej.

Bank Pekao jest laureatem wielu wyróżnień i nagród przyznawanych przez ekspertów zajmujących się relacjonowaniem aktualnych wydarzeń bankowych w specjalistycznych pismach branżowych oraz w internecie. Ma na swoim koncie m. in. tytuł Złotego Bankiera w dziedzinie innowacji, tytuł „Most innovative Bank in CEE & CIS” od magazynu EMEA Finance oraz pierwsze miejsce w rankingu rozwiązań mobilnych według serwisu Bankier.pl.

Kursy walut innych banków

Porównaj kurs walut Ekantor.pl z kursem w Twoim banku

Ekantor.pl
0,00 Kurs: 0,0000

Wymieniając pieniądze jednorazwo w Ekantor.pl zyskujesz:

0,00

Wymieniając co miesiąc w ciągu roku w Ekantor.pl zyskujesz:

0,00
Zacznij oszczędzać już dziś!

Data: 07.09.2016,  11:23