Funt, kurs funta, ile kosztuje funt, Ekantor.pl
30 sierpnia 2017,  11:34

Ile kosztuje funt?

4/5 (4)

Kurs waluty jest jednym z najlepszych barometrów gospodarki danego kraju. Patrząc zatem na wykres funta brytyjskiego, można śmiało powiedzieć, że jedna z największych potęg przemysłowych i finansowych świata znalazła się w niemałych tarapatach.

Jest jedną z najstarszych walut świata, z niezwykle bogatą historią i tajemniczą nazwą. Funt szterling – jest oficjalną jednostką monetarną Wielkiej Brytanii i w ostatnich miesiącach mówi więcej o tym kraju, niż niejedna encyklopedia. Natomiast to w jaki sposób kształtują się jego notowania znajduje się w centrum zainteresowania wielu Polaków i to nie tylko tych zamieszkujących Wyspy Brytyjskie.

waluta
GBP
Aktualizacja kursu za: 0 sek.
Kupno
0,0000
Wymień walutę
Sprzedaż
0,0000
Wymień walutę

Kurs funta – od czego zależy – ile kosztuje funt

Jak wielu Polaków i ja zdecydowałem się wyemigrować z kraju w celu poszukiwania pracy i środków na utrzymanie rodziny, która nie zdecydowała się wyjechać ze mną. Dołączyłem do mojego kolegi w Wielkiej Brytanii. I tak już mija trzeci rok na Wyspach. Systematycznie przesyłam wypłatę do Polski, mam też pewne oszczędności i przez to z niepokojem śledzę to, co się dzieje z kursem funta. Żałuję, że nie wymieniłem pieniędzy przed referendum. Teraz czekam. Czy można liczyć na to, że mimo brexitu funt zmieni jednak swój kierunek?
Piotr, 34 lata

Próba prognozowania zachowania funta brytyjskiego w nadchodzącym czasie obarczona jest dużą dozą błędu. Co prawda są pewne elementy, które pozwalają zobrazować możliwe scenariusze, mimo to nie należy zapominać, że waluta ta wciąż jest narażona na wiele niepewności.

Biorąc pod uwagę współczynnik korelacji par walutowych z ostatnich 30 sesji, zauważy się silną zależność ujemną pomiędzy zachowaniem GBP/PLN, a EUR/GBP.

Oznacza to, że wzmocnienie euro względem funta, przekłada się na osłabienie tej drugiej waluty w parze ze złotym. Silne powiązanie tych par walutowych sprawia, że obserwując relację pomiędzy brytyjską a polską walutą nie można pomijać nastrojów towarzyszących euro.

A te w ostatnim czasie przede wszystkim oscylują wokół działań Europejskiego Banku Centralnego. Na rynku – mimo braku jednoznacznego komunikatu ze strony ECB – wciąż utrzymuje się przeświadczenie, że największa instytucja finansowa w Europie prędzej niż później będzie musiała zacząć wycofywać się z prowadzonej dotychczas ultra-luźnej polityki.

Porównanie zachowania par EUR/GBP oraz GBP/PLN w okresie od 31.07-29.08.2017. Źródło: bankier.pl

 Kurs funta prognozy – czy można przewidzieć skutki brexitu

Mieszkam w Londynie. Mam tu wielu przyjaciół zarówno wśród Anglików, jak i innych narodowości i muszę powiedzieć, że tutaj nikt się tego nie spodziewał. Tego, czyli brexitu. Myślę, że zaskoczył on nie tylko Polaków, ale również w pewnym stopniu Brytyjczyków. Oni tak samo, jak my zadają sobie pytanie: co dalej? I nie chodzi wyłącznie o to, kto jaki kraj będzie musiał opuścić, ale też o to, czy Wielka Brytania dalej będzie miejscem tak atrakcyjnym. Widzę, co się dzieje z funtem i zastanawiam się czy nie lepiej mi po prostu wrócić Polski.
Karolina, 26 lat

Każdy zgodzi się, co do faktu, że brexit jest zjawiskiem bezprecedensowym. W 24. letniej historii Unii Europejskiej nie było bowiem takiej sytuacji, by państwo członkowskie zdecydowało się na opuszczenie jej struktur. W dodatku należy zwrócić uwagę, że mówimy o państwie, które przez wiele lat było silnie powiązane gospodarczo z innymi krajami Europy. Patrząc z tej perspektywy, reakcja funta na wiadomości dotyczące brexitu jest jak najbardziej zrozumiała. Inwestorzy obawiają się bowiem, jakie będą koszty tego rozwodu i jak silnie potęga gospodarcza na tym straci.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy

W sierpniu zaprezentowane zostały dane PKB za II kwartał. Produkt krajowy brutto choć odnotował wzrost, to jednak jego dynamika przyniosła duże rozczarowanie dla rynku. Zwłaszcza jeżeli porównać ją do tempa wzrostu w strefie euro. W dodatku nie można powiedzieć, by ekonomiści z optymizmem patrzyli w przyszłość. Zwłaszcza, że trudno powiedzieć, czy Wielkiej Brytanii uda się uzyskać porozumienie z Unią.

Takie informacje rzucają cień na politykę pieniężną banku centralnego. Warto przypomnieć, w sierpniu ubiegłego roku BoE zdecydował się na obniżenie stóp procentowych o 25 punktów bazowych, co miało wspomóc brytyjską gospodarkę. I wspomogło na pewien czas. Na chwilę obecną trudno jednak będzie oczekiwać, by bank wycofał się z podjętej w 2016 roku decyzji.

Po ile funt i gdzie najtaniej go kupić ? – kursy walut w kantorze

Pogodziłem się już z tym, że funt stracił na wartości, jednak czy mogę zrobić, coś by nie tracić podczas jego przewalutowania?
Julia, 45 lat

Zamiast przywozić pieniądze do kraju w gotówce i wymieniać je w kantorze stacjonarnym, to znacznie bezpieczniejszym, wygodniejszym, jak i również znacznie tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kantoru internetowego. Na uwagę zasługuje również fakt, że kurs w Ekantor.pl jest również niższy od tego, który może zaoferować bank.

Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania danych. Proszę spróbować ponownie później.
Kurs ekantor.pl
Kurs banku
Porównanie kursu Ekantor.pl z kursem banku PKO BP
To ile dokładnie można zaoszczędzić korzystając z wymiany walut online można sprawdzić w kalkulatorze walut, który przelicza dokładny koszt przewalutowania według aktualizowanego, co 10 sekund kursu. Przykładowo chcąc sprzedać 5 000 GBP, można zyskać nawet 1128 złotych dodatkowej gotówki.

Ekantor.pl
0,00 Kurs: 0,0000

Wymieniając pieniądze jednorazwo w Ekantor.pl zyskujesz:

0,00

Wymieniając co miesiąc w ciągu roku w Ekantor.pl zyskujesz:

0,00
Zacznij oszczędzać już dziś!

Wielka Brytania, tak jak i funt szterling, jeszcze przez długi czas zmagać się będą z możliwymi konsekwencjami odłączenia od Unii Europejskiej. Proces opisany w artykule 50. Traktatu Lizbońskiego został oficjalnie uruchomiony w marcu bieżącego roku i potrwa dwa lata.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *