Losowe wpisy

Jak bardzo Fed zaskoczy dziś rynki finansowe?

Amerykański bank centralny po raz kolejny stanie dziś przed bardzo trudną decyzją. Większość ekonomistów przewiduje, że podwyżki stóp procentowych nie będzie, nieliczny spodziewają się zaskakujących posunięć ze strony Fedu. Jedna Read more
Ciekawostki o pieniądzach

6 ciekawostek o pieniądzach, o których możesz nie wiedzieć

Kto je posiada odkłada do skarbonki, a kto ich nie ma - nazywany jest bankrutem. Możemy je pobierać z bankomatu, ale nie drukować, bo to może skończyć się surową karą Read more

Ile kosztuje funt?


Kurs waluty jest jednym z najlepszych barometrów gospodarki danego kraju. Patrząc zatem na wykres funta brytyjskiego, można śmiało powiedzieć, że jedna z największych potęg przemysłowych i finansowych świata znalazła się w niemałych tarapatach.

 

Jest jedną z najstarszych walut świata, z niezwykle bogatą historią i tajemniczą nazwą. Funt szterling – jest oficjalną jednostką monetarną Wielkiej Brytanii i w ostatnich miesiącach mówi więcej o tym kraju, niż niejedna encyklopedia. Natomiast to w jaki sposób kształtują się jego notowania znajduje się w centrum zainteresowania wielu Polaków i to nie tylko tych zamieszkujących Wyspy Brytyjskie.

 

Kurs funta – od czego zależy – ile kosztuje funt

Jak wielu Polaków i ja zdecydowałem się wyemigrować z kraju w celu poszukiwania pracy i środków na utrzymanie rodziny, która nie zdecydowała się wyjechać ze mną. Dołączyłem do mojego kolegi w Wielkiej Brytanii. I tak już mija trzeci rok na Wyspach. Systematycznie przesyłam wypłatę do Polski, mam też pewne oszczędności i przez to z niepokojem śledzę to, co się dzieje z kursem funta. Żałuję, że nie wymieniłem pieniędzy przed referendum. Teraz czekam. Czy można liczyć na to, że mimo brexitu funt zmieni jednak swój kierunek?
Piotr, 34 lata

 

Próba prognozowania zachowania funta brytyjskiego w nadchodzącym czasie obarczona jest dużą dozą błędu. Co prawda są pewne elementy, które pozwalają zobrazować możliwe scenariusze, mimo to nie należy zapominać, że waluta ta wciąż jest narażona na wiele niepewności.

Biorąc pod uwagę współczynnik korelacji par walutowych z ostatnich 30 sesji, zauważy się silną zależność ujemną pomiędzy zachowaniem GBP/PLN, a EUR/GBP.

Oznacza to, że wzmocnienie euro względem funta, przekłada się na osłabienie tej drugiej waluty w parze ze złotym. Silne powiązanie tych par walutowych sprawia, że obserwując relację pomiędzy brytyjską a polską walutą nie można pomijać nastrojów towarzyszących euro.

A te w ostatnim czasie przede wszystkim oscylują wokół działań Europejskiego Banku Centralnego. Na rynku – mimo braku jednoznacznego komunikatu ze strony ECB – wciąż utrzymuje się przeświadczenie, że największa instytucja finansowa w Europie prędzej niż później będzie musiała zacząć wycofywać się z prowadzonej dotychczas ultra-luźnej polityki.

Porównanie zachowania par EUR/GBP oraz GBP/PLN w okresie od 31.07-29.08.2017. Źródło: bankier.pl

 Kurs funta prognozy – czy można przewidzieć skutki brexitu

Mieszkam w Londynie. Mam tu wielu przyjaciół zarówno wśród Anglików, jak i innych narodowości i muszę powiedzieć, że tutaj nikt się tego nie spodziewał. Tego, czyli brexitu. Myślę, że zaskoczył on nie tylko Polaków, ale również w pewnym stopniu Brytyjczyków. Oni tak samo, jak my zadają sobie pytanie: co dalej? I nie chodzi wyłącznie o to, kto jaki kraj będzie musiał opuścić, ale też o to, czy Wielka Brytania dalej będzie miejscem tak atrakcyjnym. Widzę, co się dzieje z funtem i zastanawiam się czy nie lepiej mi po prostu wrócić Polski.
Karolina, 26 lat

 

Każdy zgodzi się, co do faktu, że brexit jest zjawiskiem bezprecedensowym. W 24. letniej historii Unii Europejskiej nie było bowiem takiej sytuacji, by państwo członkowskie zdecydowało się na opuszczenie jej struktur. W dodatku należy zwrócić uwagę, że mówimy o państwie, które przez wiele lat było silnie powiązane gospodarczo z innymi krajami Europy. Patrząc z tej perspektywy, reakcja funta na wiadomości dotyczące brexitu jest jak najbardziej zrozumiała. Inwestorzy obawiają się bowiem, jakie będą koszty tego rozwodu i jak silnie potęga gospodarcza na tym straci.

W sierpniu zaprezentowane zostały dane PKB za II kwartał. Produkt krajowy brutto choć odnotował wzrost, to jednak jego dynamika przyniosła duże rozczarowanie dla rynku. Zwłaszcza jeżeli porównać ją do tempa wzrostu w strefie euro. W dodatku nie można powiedzieć, by ekonomiści z optymizmem patrzyli w przyszłość. Zwłaszcza, że trudno powiedzieć, czy Wielkiej Brytanii uda się uzyskać porozumienie z Unią.

Takie informacje rzucają cień na politykę pieniężną banku centralnego. Warto przypomnieć, w sierpniu ubiegłego roku BoE zdecydował się na obniżenie stóp procentowych o 25 punktów bazowych, co miało wspomóc brytyjską gospodarkę. I wspomogło na pewien czas. Na chwilę obecną trudno jednak będzie oczekiwać, by bank wycofał się z podjętej w 2016 roku decyzji.

Po ile funt i gdzie najtaniej go kupić ? – kursy walut w kantorze

Pogodziłem się już z tym, że funt stracił na wartości, jednak czy mogę zrobić, coś by nie tracić podczas jego przewalutowania?
Julia, 45 lat

 

Obecny kurs funta jest najniższy od sześciu lat. Na rynku Forex średnia wartość tej waluty wyceniana jest następująco:

EUR/GBP – 0,92

GBP/USD – 1,29

GBP/PLN – 4,61

Zgodnie z danymi na dzień 30.08.2017

Zamiast przywozić pieniądze do kraju w gotówce i wymieniać je w kantorze stacjonarnym, to znacznie bezpieczniejszym, wygodniejszym, jak i również znacznie tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kantoru internetowego. Na uwagę zasługuje również fakt, że kurs w Ekantor.pl jest również niższy od tego, który może zaoferować bank. To ile dokładnie można zaoszczędzić korzystając z wymiany walut online można sprawdzić w kalkulatorze walut, który przelicza dokładny koszt przewalutowania według aktualizowanego, co 10 sekund kursu. Przykładowo chcąc sprzedać 5 000 GBP, można zyskać nawet 1128 złotych dodatkowej gotówki.

 
 
Sprzedaż
 
Kupno

 

Wielka Brytania, tak jak i funt szterling, jeszcze przez długi czas zmagać się będą z możliwymi konsekwencjami odłączenia od Unii Europejskiej. Proces opisany w artykule 50. Traktatu Lizbońskiego został oficjalnie uruchomiony w marcu bieżącego roku i potrwa dwa lata.

Sprawdź także:

 


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgod

 


30.08.2017 12:52
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000