Losowe wpisy

500 Plus dla firm

500 plus dla firm. Nowa propozycja rządu ułatwi życie przedsiębiorcom

Jest pomoc dla rodzin z dziećmi, ma być podobna dla gospodarki. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych ulg dotyczących amortyzacji dóbr inwestycyjnych dla małych i średnich firm. Czy to dobry moment na Read more

2016 – rok, który zaskoczył wszystkich [Podsumowanie walutowe]

Mijający rok 2016 nie okazał się dobrym czasem dla polskiej waluty. Ogólnoświatowe wydarzenia podbiły awersję do ryzykownych aktywów, a napływające w tym czasie informacje z kraju nie pozwalały polskiej walucie Read more

W świat z Ekantor.pl #4: Drogie życie w Kostaryce i Panamie


Kostaryka i Panama to kraje, które mogą okazać się sporym obciążeniem dla portfela każdego turysty. Jest jednak sposób by zwiedzić je i nie stracić wszystkich pieniędzy. Jaki? Dowiecie się tego z kolejnego listu Mateusza Koszeli, który autostopem postanowił zwiedzić Amerykę Łacińską.

Kostaryka, Panama - autostopem w świat sportu

Buenos Dias
Łał! Właśnie zdałem sobie sprawę, że już 3 miesiące jeżdżę autostopem po Ameryce Łacińskiej. Prawie 100 dni tułania się po Meksykach, Panamach i innych Kolumbiach! Kompletnie nie mam pojęcia kiedy to wszystko zleciało. Połowa podróży i sto tysięcy niesamowitych wrażeń. No, a żeby nie przedłużać to zapraszam Was dzisiaj na wędrówkę po Kostaryce, Panamie.

Gotowi? Zapinamy pasy i startujemy!

Kostaryka – jak zwiedzać i nie stracić?

Kostaryka to miał być najdroższy kraj w Ameryce Środkowej. Wpadłem więc na genialny pomysł. Jeśli coś jest drogie, a ja chcę zaoszczędzić to lepiej nie mieć pieniędzy w ogóle. Zdecydowałem się więc nie wymieniać pieniędzy na kostarykańskie colony. Użyłem jedynie monety, która została mi z Nikaragui, a więc niewiele. Dodatkowo kilka razy użyłem też karty. Tak czy siak śpiąc w namiocie i podróżując autostopem Kostaryka wyszła mi względnie tanio
1 Dolar USD – 567 Colon – 3,60 zł

Colony waluta Kostaryki

Drogie życie w Kostaryce

Względnie tanio w porównaniu do tego, ile kosztuje życie w kraju dostosowanym pod bogatych turystów ze Stanów Zjednoczonych. I oczywiście wszędzie też dolary można użyć. Wracając jednak do cen… Za małe zakupy w sklepie, to jest niekoniecznie świeża bagietka, serek truskawkowy i mała paczka orzechów zapłaciłem 16 zł!

Szybko więc uciekłem z Kostaryki i ruszyłem do Panamy! Ta miała być tańsza… teoretycznie!

Panama – kraj dla turystów – ceny w Panamie

Teoretycznie, bo trafiłem w miejsce tak turystyczne, że powiedzieć iż szczęka mi opadła, to nie powiedzieć nic. Dojechałem do miasteczka 80 km przed Panama City gdzie najtańsze hotele rozpoczynały się od ceny 60(!) dolarów za noc! Początkowo nie wierzyłem w to, ale poznałem chłopaka z Polski, który pracował w jednym z takich hoteli i opowiedział mi to i owo.

Panama idzie w stronę Kostaryki, nastawiają się na turystów ze Stanów to też i ceny w tym kraju idą w górę. Cały czas jest jednak lepiej i taniej niż w Kostaryce, a kraj rozwija się w sposób niesamowicie szybki. Gospodarka pnie się w górę, a Panamczycy pierwszy raz awansowali na Mundial. To w przyszłości może stać się największa baza turystyczna Ameryki Środkowej, dlatego zapraszam Was byście poznali przykładowe ceny w Panamie.Panama Meksyk - Panama

Zacznijmy od waluty. I tu o dziwo… Panamczycy nie używają już praktycznie swojego pieniądza. Dostępne są co prawda w proporcji 1:1 z dolarem amerykańskim, ale właśnie dominuje tam dolar.

Kawa w knajpce – 2-3 dolary
Piwo w knajpie (330 ml) – ok 2 dolarów
Duży ananas – 1,7 dolara
Melon – 1 dolar
Woda 2 litry – 2 dolary
Jogurt 150 ml – 1,5 dolara
Mleko 1 litr – ok 1,7 dolara
Coca-cola 0,5 l – ok 0, 70 dolara
Płatki owsiane – 1 dolar

Stosunkowo tanio w Panamie wychodzą przejazdy autobusami i to na pewno jest nie najgorsza opcja, ale wiecie.  Autostop jest jeszcze tańszy, dlatego ja bez zastanowienia wybieram ten środek transportu!

Na dzisiaj się z Wami żegnam. Odezwę się do Was w połowie grudnia, a wtedy opowiem Wam o pierwszych krajach Ameryki Południowej, a więc o Kolumbii i Ekwadorze!

Hasta Luego!

 

Nie możemy doczekać się kolejnego listu od Matusza, który obecnie opuszcza Medellin –  rodzinne miasto Pablo Escobara –  i kieruje się w stronę Ekwadoru. Życzymy powodzenia i zapraszamy do śledzenia jego przygód na Autostopem w świat sportu.

 

Zobacz również:

W świat z Ekantor.pl #3: Ile wart jest dolar w Ameryce Środkowej?

W świat z Ekantor.pl #2: Autostopem na Kubie i w Meksyku

W świat z Ekantor.pl #1: Początek drogi. Relacja z podróży autostopem po Ameryce Łacińskiej


22.11.2017 14:23
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000