Mateusz Koszela, Ekantor.pl, Autostopem w świat sportu, Panama, Kostaryka, podróże, turystyka
22 listopada 2017,  11:06

W świat z Ekantor.pl #4: Drogie życie w Kostaryce i Panamie

3.67/5 (3)

Kostaryka i Panama to kraje, które mogą okazać się sporym obciążeniem dla portfela każdego turysty. Jest jednak sposób by zwiedzić je i nie stracić wszystkich pieniędzy. Jaki? Dowiecie się tego z kolejnego listu Mateusza Koszeli, który autostopem postanowił zwiedzić Amerykę Łacińską.

Kostaryka, Panama - autostopem w świat sportu

Buenos Dias
Łał! Właśnie zdałem sobie sprawę, że już 3 miesiące jeżdżę autostopem po Ameryce Łacińskiej. Prawie 100 dni tułania się po Meksykach, Panamach i innych Kolumbiach! Kompletnie nie mam pojęcia kiedy to wszystko zleciało. Połowa podróży i sto tysięcy niesamowitych wrażeń. No, a żeby nie przedłużać to zapraszam Was dzisiaj na wędrówkę po Kostaryce, Panamie.

Gotowi? Zapinamy pasy i startujemy!

Kostaryka – jak zwiedzać i nie stracić?

Kostaryka to miał być najdroższy kraj w Ameryce Środkowej. Wpadłem więc na genialny pomysł. Jeśli coś jest drogie, a ja chcę zaoszczędzić to lepiej nie mieć pieniędzy w ogóle. Zdecydowałem się więc nie wymieniać pieniędzy na kostarykańskie colony. Użyłem jedynie monety, która została mi z Nikaragui, a więc niewiele. Dodatkowo kilka razy użyłem też karty. Tak czy siak śpiąc w namiocie i podróżując autostopem Kostaryka wyszła mi względnie tanio
1 Dolar USD – 567 Colon – 3,60 zł

Colony waluta Kostaryki

Drogie życie w Kostaryce

Względnie tanio w porównaniu do tego, ile kosztuje życie w kraju dostosowanym pod bogatych turystów ze Stanów Zjednoczonych. I oczywiście wszędzie też dolary można użyć. Wracając jednak do cen… Za małe zakupy w sklepie, to jest niekoniecznie świeża bagietka, serek truskawkowy i mała paczka orzechów zapłaciłem 16 zł!

Szybko więc uciekłem z Kostaryki i ruszyłem do Panamy! Ta miała być tańsza… teoretycznie!

Panama – kraj dla turystów – ceny w Panamie

Teoretycznie, bo trafiłem w miejsce tak turystyczne, że powiedzieć iż szczęka mi opadła, to nie powiedzieć nic. Dojechałem do miasteczka 80 km przed Panama City gdzie najtańsze hotele rozpoczynały się od ceny 60(!) dolarów za noc! Początkowo nie wierzyłem w to, ale poznałem chłopaka z Polski, który pracował w jednym z takich hoteli i opowiedział mi to i owo.

Panama idzie w stronę Kostaryki, nastawiają się na turystów ze Stanów to też i ceny w tym kraju idą w górę. Cały czas jest jednak lepiej i taniej niż w Kostaryce, a kraj rozwija się w sposób niesamowicie szybki. Gospodarka pnie się w górę, a Panamczycy pierwszy raz awansowali na Mundial. To w przyszłości może stać się największa baza turystyczna Ameryki Środkowej, dlatego zapraszam Was byście poznali przykładowe ceny w Panamie.Panama Meksyk - Panama

Zacznijmy od waluty. I tu o dziwo… Panamczycy nie używają już praktycznie swojego pieniądza. Dostępne są co prawda w proporcji 1:1 z dolarem amerykańskim, ale właśnie dominuje tam dolar.

Kawa w knajpce – 2-3 dolary
Piwo w knajpie (330 ml) – ok 2 dolarów
Duży ananas – 1,7 dolara
Melon – 1 dolar
Woda 2 litry – 2 dolary
Jogurt 150 ml – 1,5 dolara
Mleko 1 litr – ok 1,7 dolara
Coca-cola 0,5 l – ok 0, 70 dolara
Płatki owsiane – 1 dolar

Stosunkowo tanio w Panamie wychodzą przejazdy autobusami i to na pewno jest nie najgorsza opcja, ale wiecie.  Autostop jest jeszcze tańszy, dlatego ja bez zastanowienia wybieram ten środek transportu!

Na dzisiaj się z Wami żegnam. Odezwę się do Was w połowie grudnia, a wtedy opowiem Wam o pierwszych krajach Ameryki Południowej, a więc o Kolumbii i Ekwadorze!

Hasta Luego!

Nie możemy doczekać się kolejnego listu od Matusza, który obecnie opuszcza Medellin –  rodzinne miasto Pablo Escobara –  i kieruje się w stronę Ekwadoru. Życzymy powodzenia i zapraszamy do śledzenia jego przygód na Autostopem w świat sportu.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *