Dinar bahrajski – waluta Bahrajnu

Dinar bahrajski – podstawowe dane i historia

Bahrajn to azjatycki kraj będący potentatem w wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. Jak większość krajów świata posiada on swoją własną walutę, którą jest dinar bahrajski (o skrócie BHD).

Kurs dinara bahrajskiego

Obecnie za 1 dinara bahrajskiego trzeba zapłacić około 10,50 zł. Tak wysoki kurs dinara bahrajskiego w stosunku do złotówki wynika z faktu, iż Bahrajn jest krajem bogatym i wysoko rozwiniętym. Wahania kursu dinara nie należą do najmniejszych. W ciągu ostatniego roku można było się spotkać z kursem wahającym się od 10,00 do nawet 11,20.

Nominały dinara bahrajskiego

Jeśli chodzi o dinar bahrajski, w tej walucie można spotkać zarówno banknoty, jak i monety. Obecnie waluta Bahrajnu w przypadku banknotów posiada nominały 1,5,10 oraz 20 dinarów, a także, co można uznać za ciekawostkę – 1/2 dinara. Monety stosowane w Bahrajnie to filsy, gdzie 1000 filsów = 1 dinar. Filsy są dostępne na rynku walutowym w nominałach 5,10,25,50,100 oraz 500.

Historia dinara

Dinar to waluta powszechnie stosowana w krajach arabskich. Posiada ona bardzo długą historię, sięgającą VII wieku naszej ery, kiedy to w handlu międzynarodowym stosowano monety o tej nazwie, zawierające aż 4,25 grama złota. Obecnie dinar w formie banknotów i monet, oprócz Bahrajnu stosowany jest także jako środek płatniczy w takich krajach, jak: Algieria, Irak, Iran, Jordania, Kuwejt, Libia i Tunezja. Można go jednak również spotkać w Serbii i w Macedonii. Jeśli chodzi o Bahrajn, dinar został wprowadzony w tym kraju w 1965 roku i zastąpił on inną walutę – rupię. Kurs wymiany rupii został ustanowiony wówczas na następujący: 10 rupii = 1 dinar. Początkowo w obiegu znajdowały się monety o nominałach 1,5,10,25,50 oraz 100 filsów wybijane z brązu i mosiądzu, a także banknoty o nominale 1/4, 1/2, 1, 5 i 10 dinarów. W latach 90 XX w. zmienił się skład monet. Obecnie są to monety bimetaliczne. Jeśli chodzi o nominały, to w kwestii monet dodano wówczas nominał 500 flis, a w przypadku banknotów, wycofano z obiegu te o nominale 1/4 dinara oraz wprowadzono banknot 20-dinarowy.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 25.03.2017,  00:00