Dolar – waluta Jamajki

Dolar jamajski – ogólne wiadomości na temat waluty jamajki

Dolar jamajski (JMD) to podstawowa waluta Jamajki od 1969 roku. Często na jego określenie używa się skrótu „J $”.  Potocznie na swoją walutę Jamajczycy mówią „Jay„, co jest szczególnie przydatne dla turystów, którzy mylą ją często z dolarem amerykańskim. Przelicznik dolara amerykańskiego na jamajski wygląda następująco 1 USD = 61,75 JMD

Monety dolara jamajskiego występują w siedmiu nominałach: 1, 10 i 25 centów oraz 1, 5, 10, 20 dolarów. Banknoty zaś występują w pięciu nominałach: 50, 100, 500, 1000 oraz 5000 dolarów.

Wwóz oraz wywóz dolarów jamajskich jest zabroniony. Najlepiej zabrać ze sobą na wymianę dolary amerykańskie, dolary kanadyjskie, euro lub funty brytyjskie. Walutę można wymienić praktycznie wszędzie –  w hotelach, bankach oraz kantorach, natomiast stanowczo odradza się wymiany na lotniskach czy na ulicy, gdzie kurs zapewne będzie wyższy i można zostać oszukanym.

Historia waluty jamajskiej

Jamajka odzyskała niepodległość w 1962 roku. Wcześniej była państwem podległym Wielkiej Brytanii. Z tego też względu jej walutą był funt brytyjski, dzielony na 20 szylingów oraz 240 pensów.  W 1969 Narodowy Bank Jamajki rozpoczął oficjalną emisję dolara jamajskiego, początkowo drukując jedynie banknoty o nominale dwudziestu dolarowym, by później stopniowo wdrażać wyższe nominały. W 1994 roku w banknoty jamajskie został wtopiony pasek metalizowany, zaś seria i numer banknotu od tego momentu pisane są zwiększającą się czcionką.

Wygląd dolarów jamajskich

Na banknotach jamajskiego dolara najczęściej przedstawiane są wizerunki sławnych postaci z historii kraju np. na banknocie 50 dolarowym jest to bohater narodowy Jamajki, Samuel Sharpe, zaś 100 dolarowym były premier sir Donald Sangster. Na rewersach przedstawiane są zazwyczaj słynne budynki lub piękne miejsca zlokalizowane na wyspie.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 29.04.2017,  00:00