Theresa May
8 czerwca 2017,  00:00

Theresa May – kim jest premier Wielkiej Brytanii?

Konserwatywni Brytyjczycy widzą w niej ostatnią sprawiedliwą w czasach nie do końca oczekiwanego Brexitu; przeciwnie lewicowi populiści – dla nich to tylko nieudolna naśladowczyni Margaret Thatcher. Kim jest Theresa May – najważniejsza osoba brytyjskiej polityki?

Ma doskonały PR i nieskazitelną biografię. W jej znanej i oficjalnej historii nie znajdziemy kompromitujących afer czy wpadek, za które mogłaby się wstydzić; lub które mogliby wykorzystać jej polityczni przeciwnicy. Theresa May dba o wizerunek solidnej, godnej zaufania obrończyni porządku i mocarstwowości Wielkiej Brytanii. Brzmi absolutnie brytyjsko i równie nudno. Ale to tylko pierwsze wrażenie.

Theresa May – z drugiej ligi na szczyt

Rzeczywiście, kariera polityczna liderki Partii Konserwatywnej nie jest szczególnie porywająca. Zaczyna się w 1997 roku kiedy May uzyskuje mandat parlamentarny, choć mniejsze funkcje publiczne pełni od 1986 roku. Potem w 2002 r. zostaje pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącej Partii. Następnie jest rok 2003 i gabinet cieni pod kierownictwem Michaela Howarda gdzie Theresa May zajmuje się kwestiami transportu i środowiska. Potem 2010 i gabinet Davida Camerona i wreszcie lipiec 2016 roku, kiedy jej upór i wytrwałość przynoszą owoce – zajmuje najwyższe stanowisko w państwie. Wielu zadawało sobie wtedy pytanie – jak to możliwe, że osoba pełniąca przez wiele lat wyłącznie drugoplanowe funkcje gabinetowe zostaje nagle premierem?

Ekantor.pl

Najładniejsze szpilki w parlamencie

Theresa May doskonale wiedziała co robi. Po referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię i rezygnacji Davida Camerona z funkcji lidera Partii Konserwatywnej zajęła jego stanowisko. Zajęła bez większych trudności bo zwyczajnie nie było nikogo z równym doświadczeniem, co ona. Osiągnęła sukces w świetnym stylu i dała się poznać jako wytrawna polityk umiejąca wykorzystać nadarzającą się szansę. Odkryła również swoje drugie, cieplejsze oblicze które zyskało ogromną sympatię rodaków. Dała się poznać jako miłośniczka gotowania, muzyki ale przede wszystkim drogich butów na obcasach, które zakładała na oficjalne spotkania, co nieodmiennie zdobywało uwagę dziennikarzy.

Czy Theresa May to druga Margaret Thatcher?

Przyjaciele ze studiów pamiętają ją jako niezwykle ambitną i rządną władzy. – Nie przypominam sobie czasów, kiedy nie wykazywała ambicji politycznych – przyznał Pat Frankland, kolega Theresy May z Oxfordu w wywiadzie dla BBC Radio 4 w 2011 roku. – Pamiętam dobrze, jak chciała zostać pierwszą brytyjską kobietą-premier i była niezwykle poirytowana faktem, że udało się to wcześniej Margaret Thatcher.

Porównania z Żelazną Damą brytyjskiej polityki nieodmiennie znaczą karierę polityczną Theresy May. Są one o tyle znamienne, że przyszło jej się zmierzyć z równie poważnymi wyzwaniami jak te sprzed trzydziestu laty. Weźmy chociażby przedterminowe wybory, które w momencie ich ogłoszenia 18 kwietnia 2017 roku wyglądały na z góry wygrane, a już dwa miesiące później, czyli w chwili kiedy wyborcy ruszą do urn, mogą stać się gwoździem do trumny konserwatystów. Do tego dochodzi Brexit, wzrastające napięcie związane z atakami terrorystycznymi i problemy z napływającymi imigrantami. Jeżeli Theresa May jako premier rządu Wielkiej Brytanii wyjdzie obronną ręką z tych wszystkich prób, być może zasłuży na miano nowej Żelaznej Damy.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *