KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

prawo pracy, kodeks pracy, zmiany, Ekantor.pl

Zmiany w Kodeksie Pracy – znamy szczegóły

18 miesięcy trwały prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Teraz propozycja Komisji Kodyfikacyjnej trafiła do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Poprawki w projekcie nanoszone były do ostatniej chwili, czy Read more
Jarosław Kaczyński

Ostre słowa w Sejmie. Będą konsekwencje?

Emocje wokół ustawy o Sądach Najwyższych sięgają zenitu. Świadczą o tym zarówno tłumy demonstrantów, jak i ostatnie wydarzenia w Sejmie. "Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata, zniszczyliście Read more

Birr – waluta Etiopii


Etiopia ETB birr

Birr to jednostka monetarna Etiopii. Jej historia sięga roku 1894 kiedy to została wprowadzona przez Menelika II. Gdy na początku nazywano ją etiopskim talarem, mieściło się w niej 20 gerszów lub 40 besa. Po 1903 roku 1 birr składał się z 16 gerszów lub 32 besa. Dziś jeden birr równa się 100 centymom. Kod ISO waluty to ETB, za jej wydawanie jest odpowiedzialny Narodowy Bank Etiopii.

Historia waluty

Droga do opanowania kraju przez opisywaną walutę była długa. Gdy państwo zostało zajęte przez Włochów, oficjalnie do użytku wszedł lir (stosunek 5:1 korony, 1936-1941). Następnie przez okres około trzech lat korzystano z szylingów, waluty popularnej a Brytyjskiej Afryce Wschodniej. Po drugiej wojnie światowej ponownie na arenach zagościł birr ( stosunek 1 birr do 2 szylingów). Dzielił się na 100 sentimów, inaczej zwanych centami. Do 1976 roku na banknotach umieszczano również angielską nazwę „dolar etiopski”. Dziś birr ma już swoje własne tłumaczenie.

Nominały

W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 10, 50 i 100 birrów. Jest ich tak mało, ponieważ nie tak dawno temu doszło do wycofania z obiegu tych o wartości 1 i 5 birrów. Monety wybite w trzech seriach to z kolei 1, 5, 10, 25 i 50 centów.

Wzory banknotów

W czasach obowiązywania monarchii z przodu banknotu zawsze znajdował się cesarz. Po rewolucji starano się z kolei pokazać ciężko pracujących obywateli. Inne popularne motywy pojawiające się na banknotach to na przykład roślinność, lotnisko w Addis Abebie, port, budynek parlamentu czy rezydencja cesarska. Z tyłu z kolei w czasach monarchii widniało godło, a w okresie republiki między innymi dzikie zwierzęta, ptaki i rzeka, traktorzysta na polu czy mężczyzna przy mikroskopie.


Zobacz inne waluty:


04.04.2017 04:55
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000