Birr – waluta Etiopii

Etiopia ETB birr

Birr to jednostka monetarna Etiopii. Jej historia sięga roku 1894 kiedy to została wprowadzona przez Menelika II. Gdy na początku nazywano ją etiopskim talarem, mieściło się w niej 20 gerszów lub 40 besa. Po 1903 roku 1 birr składał się z 16 gerszów lub 32 besa. Dziś jeden birr równa się 100 centymom. Kod ISO waluty to ETB, za jej wydawanie jest odpowiedzialny Narodowy Bank Etiopii.

Historia waluty

Droga do opanowania kraju przez opisywaną walutę była długa. Gdy państwo zostało zajęte przez Włochów, oficjalnie do użytku wszedł lir (stosunek 5:1 korony, 1936-1941). Następnie przez okres około trzech lat korzystano z szylingów, waluty popularnej a Brytyjskiej Afryce Wschodniej. Po drugiej wojnie światowej ponownie na arenach zagościł birr ( stosunek 1 birr do 2 szylingów). Dzielił się na 100 sentimów, inaczej zwanych centami. Do 1976 roku na banknotach umieszczano również angielską nazwę „dolar etiopski”. Dziś birr ma już swoje własne tłumaczenie.

Nominały

W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 10, 50 i 100 birrów. Jest ich tak mało, ponieważ nie tak dawno temu doszło do wycofania z obiegu tych o wartości 1 i 5 birrów. Monety wybite w trzech seriach to z kolei 1, 5, 10, 25 i 50 centów.

Wzory banknotów

W czasach obowiązywania monarchii z przodu banknotu zawsze znajdował się cesarz. Po rewolucji starano się z kolei pokazać ciężko pracujących obywateli. Inne popularne motywy pojawiające się na banknotach to na przykład roślinność, lotnisko w Addis Abebie, port, budynek parlamentu czy rezydencja cesarska. Z tyłu z kolei w czasach monarchii widniało godło, a w okresie republiki między innymi dzikie zwierzęta, ptaki i rzeka, traktorzysta na polu czy mężczyzna przy mikroskopie.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 04.04.2017,  00:00