Boliwiano – waluta Boliwii

Boliwia (BOB) boliwiano

Waluta boliwiano to jest oficjalną jednostką pieniężną w Boliwii. Nazwa boliwiano była stosowana już w okresie pomiędzy połową dziewiętnastego a połową dwudziestego wieku do nazwania waluty w ówczesnej Boliwii. Obecnie boliwiano jest rozdzielne na sto centów.

Trochę o najnowszej historii

W roku 1987 wydrukowano banknoty peso boliviano z możliwością rozdzielania ich na centy. System dziesiętny obowiązywał już oficjalnie, a więc sto centów można było zamienić na jeden peso boliviano. Banknoty te wytworzono w nominałach dwa, pięć, dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto i dwieście bolivianos. Następnie banknot dwa i pięć bolivianos zamieniono na monety, które krążyły równolegle z banknotami.

Jak wyglądają banknoty?

Banknot dziesięć bolivianos ma na sobie wizerunek znanego tam malarza Cecilio Guzman zaś w rewersie miasto Cochabamba, Banknot dwadzieścia bolivianos ozdobiono wizerunkiem Pantaleon Dalence, a na rewersie możemy zobaczyć Złoty Dom Kolonialny Tarija. Pięćdziesiąt boliviano zdobi wizerunek Melchor Pereza. Był to znany Boliwijczykom malarz. Rewers banknotu ozdobiono kościołem towarzystwa Jezusowego, który stał w Potosi. Banknot sto bolivianos ma wizerunek wielkiego historyka Gabriela Rene Moreno. Rewers banknotu przedstawia Mayor Real i papieski uniwersytet imienia Świętego Franciszka Xaviera pochodzącego z miasta Chuquisaca. Uniwersytet zaś mieści się w stolicy. W końcu banknot dwustu bolivianos jest oznaczony wizerunkiem bardzo znanego pisarza i zarazem prezydenta Bolivii Franza Tamayo. Na tyle banknotu widnieje piękna grafika przedstawiająca ruiny przed inkaskiego imperium Tihuanaco na wybrzeżu jeziora Titicaca.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 13.04.2017,  00:00