KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Bank of England, BoE, Mark Carney, Ekantor.pl

Mark Carney – jak prezes Banku Anglii radzi sobie z wyzwaniami?

Mówią o nim “point-man” - zwiadowca, ten który idzie na przedzie i prowadzi resztę. Wiadomo, że jemu może oberwać się najbardziej, ale również sukces należy w pełni do niego. Taka Read more
KNF - Komisja Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego – poznaj instytucję, która dba o Twoje bezpieczeństwo

Nie da się ukryć - banki nie są instytucjami charytatywnymi i chcą odnosić jak największe zyski. Skutkiem tego nie zawsze dostatecznie dbają o bezpieczeństwo swoich klientów, a nawet dopuszczają się Read more

Boliwiano – waluta Boliwii


Boliwia (BOB) boliwiano

Waluta boliwiano to jest oficjalną jednostką pieniężną w Boliwii. Nazwa boliwiano była stosowana już w okresie pomiędzy połową dziewiętnastego a połową dwudziestego wieku do nazwania waluty w ówczesnej Boliwii. Obecnie boliwiano jest rozdzielne na sto centów.

Trochę o najnowszej historii

W roku 1987 wydrukowano banknoty peso boliviano z możliwością rozdzielania ich na centy. System dziesiętny obowiązywał już oficjalnie, a więc sto centów można było zamienić na jeden peso boliviano. Banknoty te wytworzono w nominałach dwa, pięć, dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto i dwieście bolivianos. Następnie banknot dwa i pięć bolivianos zamieniono na monety, które krążyły równolegle z banknotami.

Jak wyglądają banknoty?

Banknot dziesięć bolivianos ma na sobie wizerunek znanego tam malarza Cecilio Guzman zaś w rewersie miasto Cochabamba, Banknot dwadzieścia bolivianos ozdobiono wizerunkiem Pantaleon Dalence, a na rewersie możemy zobaczyć Złoty Dom Kolonialny Tarija. Pięćdziesiąt boliviano zdobi wizerunek Melchor Pereza. Był to znany Boliwijczykom malarz. Rewers banknotu ozdobiono kościołem towarzystwa Jezusowego, który stał w Potosi. Banknot sto bolivianos ma wizerunek wielkiego historyka Gabriela Rene Moreno. Rewers banknotu przedstawia Mayor Real i papieski uniwersytet imienia Świętego Franciszka Xaviera pochodzącego z miasta Chuquisaca. Uniwersytet zaś mieści się w stolicy. W końcu banknot dwustu bolivianos jest oznaczony wizerunkiem bardzo znanego pisarza i zarazem prezydenta Bolivii Franza Tamayo. Na tyle banknotu widnieje piękna grafika przedstawiająca ruiny przed inkaskiego imperium Tihuanaco na wybrzeżu jeziora Titicaca.


Zobacz inne waluty:


13.04.2017 08:37
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000