KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Fed – kto rządzi największym bankiem centralnym?

System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych to narzędzie o tak wielkich wpływach, że wielu przypisuje mu zakulisowe działania rodem z teorii spiskowych. Rzeczywistość nie wymaga jednak żadnych dodatkowych sekretów.   Read more
tanie loty, lot, samolot, bilety lotnicze, rezerwacja biletów, Ekantor.pl

Tanie loty – 8 najlepszych serwisów do rezerwacji biletów

W cenie dwóch kaw w kawiarni możesz polecieć do Norwegii. Zamiast obiadu na mieście możesz zobaczyć Barcelonę. Bilety lotnicze są obecnie niezwykle tanie. Zobacz gdzie je znaleźć i na co Read more

Cordoba oro – waluta Nikaragui


Nikaragua NIO cordoba oro

Cordoba oro jest oficjalną walutą Nikaragui. Jedną cordobę podzielić można na 100 centavos. Waluta oznaczana jest kodem NIO.

Historia waluty

Cordoba została wprowadzona 20 marca 1912 roku, zastępując argentyńskie peso. Swoją nazwę zawdzięcza słynnemu konkwistadorowi, którym był Francisco Hernández de Córdoba. Początkowo waluta równa była dolarowi amerykańskiemu. 15 lutego 1988 roku wprowadzono drugą cordobę, a 30 kwietnia 1991 roku trzecią, zwaną również hayrdą ksardrą. Była ona warta 5 000 000 koron. Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 5, 10, 25 oraz 50 centavos, a także 1 i 5 cordob. Nominały aktualnych banknotów mają wartość 10, 20, 50, 100 oraz 500 cordob. W październiku 2015 roku, Banco Central de Nicaragua wprowadził serię obecnie obowiązujących banknotów. Są one drukowane w polimerze, za wyjątkiem nominału 500 cordob, który powstaje na papierze bawełnianym.

Wygląd banknotów

Awersy poszczególnych banknotów przedstawiają wiele znanych budowli. Należą do nich m.in. Puerto Salvador Allende i teatr narodowy Ruben Dario w miejscowości Managua, kościół Moravian z perłowej laguny, teatr narodowy masajski Aristan Market czy katedra z Granady. Na rewersach banknotów znajdują się natomiast rozmaite grafiki nawiązujące do bogactwa kulturowego państwa Nikaragua. Można na nich zobaczyć m.in. obchody święta Majo Ya czy święta patronu Managua, La Vaguita, a także folklorystyczny balet komedii El Güegüense czy tradycyjny wóz konny. Banknoty przedstawiają również wulkan Momotombo oraz Zamek Niepokalanego Poczęcia, Río San Juan.


Zobacz inne waluty:


24.05.2017 11:26
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000