KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Opłaty w bankach

Wpłatomat czy bankomat? Nieważne. I tak za to zapłacisz

Rozwój aplikacji mobilnych, intuicyjne panele, błyskawiczne przelewy oraz promocje. Banki od wielu lat starają się przekonać Klientów do transakcji bezgotówkowych. Niestety za wygodę coraz częściej żądają dodatkowych opłat. Dotyczy to ... Czytaj całość
dolar, USD,

Ile kosztuje dolar?

Baksy, zielone, dolce - określeń na dolary jest wiele, ale odpowiedź na pytanie po ile dolar? - zwykle jedna. W okolicach 4 złotych. Takie myślenie o dolarze utrzymuje się w ... Czytaj całość

Cordoba oro – waluta Nikaragui


Nikaragua NIO cordoba oro

Cordoba oro jest oficjalną walutą Nikaragui. Jedną cordobę podzielić można na 100 centavos. Waluta oznaczana jest kodem NIO.

Historia waluty

Cordoba została wprowadzona 20 marca 1912 roku, zastępując argentyńskie peso. Swoją nazwę zawdzięcza słynnemu konkwistadorowi, którym był Francisco Hernández de Córdoba. Początkowo waluta równa była dolarowi amerykańskiemu. 15 lutego 1988 roku wprowadzono drugą cordobę, a 30 kwietnia 1991 roku trzecią, zwaną również hayrdą ksardrą. Była ona warta 5 000 000 koron. Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 5, 10, 25 oraz 50 centavos, a także 1 i 5 cordob. Nominały aktualnych banknotów mają wartość 10, 20, 50, 100 oraz 500 cordob. W październiku 2015 roku, Banco Central de Nicaragua wprowadził serię obecnie obowiązujących banknotów. Są one drukowane w polimerze, za wyjątkiem nominału 500 cordob, który powstaje na papierze bawełnianym.

Wygląd banknotów

Awersy poszczególnych banknotów przedstawiają wiele znanych budowli. Należą do nich m.in. Puerto Salvador Allende i teatr narodowy Ruben Dario w miejscowości Managua, kościół Moravian z perłowej laguny, teatr narodowy masajski Aristan Market czy katedra z Granady. Na rewersach banknotów znajdują się natomiast rozmaite grafiki nawiązujące do bogactwa kulturowego państwa Nikaragua. Można na nich zobaczyć m.in. obchody święta Majo Ya czy święta patronu Managua, La Vaguita, a także folklorystyczny balet komedii El Güegüense czy tradycyjny wóz konny. Banknoty przedstawiają również wulkan Momotombo oraz Zamek Niepokalanego Poczęcia, Río San Juan.


Zobacz inne waluty:


24.05.2017 11:26
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000