KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Płatność kartą, usługa DCC, wymiana walut, Ekantor.pl

Płacisz kartą za granicą? Na tej opłacie traci 95% konsumentów

500 tysięcy funtów rocznie - tyle w sumie tracą przyjezdni, czyli osoby posługujące się walutą inną niż GBP w Wielkiej Brytanii. Myślisz, że to dużo? W skali całej Europy zjawisko ... Czytaj całość
Korelacje

Wpływ głównej pary walutowej na notowania złotego

Trudność w podjęciu decyzji o tym, jaki moment jest najlepszy na zakup danej waluty, rośnie wprost proporcjonalnie do ilości jednostek, jakie zamierzamy nabyć. Zrozumiałe więc jest, że nie chcemy pozostawiać ... Czytaj całość

Dalasi – waluta Gambii


Gambia GMD dalasi – mało znana waluta, o której warto wiedzieć

Dalasi (Gambia GMD) jest aktualnie oficjalną walutą w Gambii, czyli w najmniejszym państwie w Afryce. Jej główną cechą charakterystyczną, o której warto wiedzieć, jest to, że dzieli się na 100 bututów. Symbolem tej waluty jest litera D.

Krótka historia dalasi

Dalasi jest stosunkowo młodą walutą, gdyż została wprowadzona w 1971 roku. Tym samym zastąpiła wtedy dotychczasową jednostkę monetarną, jaką był funt gambijski. Ustalono wtedy też, że jeden funt gambijski będzie równał się pięciu dalasi, a jeden dalasi to będą cztery szylingi. W 1987 roku wprowadzono nowy wzór jednego dalasi wzorowanego na brytyjskich pięćdziesięciu pensach. Warto wiedzieć też, że obecne banknoty były wypuszczone w obieg w 1996 roku, ale w 2001 roku zostały przedrukowane.

Czym wyróżniają się banknoty dalasi?

Waluta, o której mowa jeszcze niedawno wyróżniała sześć nominałów monet. Chodziło o 1, 5, 10, 25 oraz 50 bututów. Poza tym oczywiście najbardziej wartościową monetą, czyli 1 dalasi. Jednak z czasem najniższe nominały (mowa o 1, 5 i 10 bututów) zyskały bardzo niską wycenę i znikły z obiegu. Zdecydowanie większą rolę odgrywają banknoty, wśród których można wyróżnić te o nominale 5, 10, 20, 50 oraz 100. W 2015 roku został wprowadzony również banknot 200 dalasis. Wtedy też 25 dalasi zostało zastąpione banknotem 20 dalasi. Został na nich przedstawiony wizerunek byłego prezydenta Gambii – Yahya Jammeh’a.

Ciekawostki związane z walutą dalasi

W 2006 roku władze Gambii postanowiły dodatkowo zabezpieczyć banknoty dalasi, dlatego nastąpiło ich kolejne drukowanie. Tym razem zadbano o lepszą jakość papieru oraz dodanie funkcji zabezpieczających. Poza tym usunięte zostały białe obramowania, a banknoty o nominale 5 i 10 dalasi zostały dodatkowo powleczone lakierem, a z kolei 100 dalasi wzbogacone o srebrną folię.


Zobacz inne waluty:


21.04.2017 04:39
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!