KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

waluty w październiku

Czynniki, które będą wpływać na kurs walut w październiku

W pobrexitowskiej rzeczywistości kurs walut silnie uzależnił się od decyzji podejmowanych przez banki centralne. Niepewność wobec dalszej sytuacji gospodarczej w Strefie Euro oraz fakt, że pole manewru ze strony EBC ... Czytaj całość
Zarządzanie czasem

TOP 7 aplikacji do efektywnego zarządzania czasem

Podobno trzy godziny dziennie sumiennej pracy przynoszą lepszy efekt niż osiem godzin pracy symulowanej. Brzmi rozsądnie, tylko jakoś niewielu osobom się to udaje. Problem leży najczęściej w niewłaściwej organizacji czasu. ... Czytaj całość

Dalasi – waluta Gambii


Gambia GMD dalasi – mało znana waluta, o której warto wiedzieć

Dalasi (Gambia GMD) jest aktualnie oficjalną walutą w Gambii, czyli w najmniejszym państwie w Afryce. Jej główną cechą charakterystyczną, o której warto wiedzieć, jest to, że dzieli się na 100 bututów. Symbolem tej waluty jest litera D.

Krótka historia dalasi

Dalasi jest stosunkowo młodą walutą, gdyż została wprowadzona w 1971 roku. Tym samym zastąpiła wtedy dotychczasową jednostkę monetarną, jaką był funt gambijski. Ustalono wtedy też, że jeden funt gambijski będzie równał się pięciu dalasi, a jeden dalasi to będą cztery szylingi. W 1987 roku wprowadzono nowy wzór jednego dalasi wzorowanego na brytyjskich pięćdziesięciu pensach. Warto wiedzieć też, że obecne banknoty były wypuszczone w obieg w 1996 roku, ale w 2001 roku zostały przedrukowane.

Czym wyróżniają się banknoty dalasi?

Waluta, o której mowa jeszcze niedawno wyróżniała sześć nominałów monet. Chodziło o 1, 5, 10, 25 oraz 50 bututów. Poza tym oczywiście najbardziej wartościową monetą, czyli 1 dalasi. Jednak z czasem najniższe nominały (mowa o 1, 5 i 10 bututów) zyskały bardzo niską wycenę i znikły z obiegu. Zdecydowanie większą rolę odgrywają banknoty, wśród których można wyróżnić te o nominale 5, 10, 20, 50 oraz 100. W 2015 roku został wprowadzony również banknot 200 dalasis. Wtedy też 25 dalasi zostało zastąpione banknotem 20 dalasi. Został na nich przedstawiony wizerunek byłego prezydenta Gambii – Yahya Jammeh’a.

Ciekawostki związane z walutą dalasi

W 2006 roku władze Gambii postanowiły dodatkowo zabezpieczyć banknoty dalasi, dlatego nastąpiło ich kolejne drukowanie. Tym razem zadbano o lepszą jakość papieru oraz dodanie funkcji zabezpieczających. Poza tym usunięte zostały białe obramowania, a banknoty o nominale 5 i 10 dalasi zostały dodatkowo powleczone lakierem, a z kolei 100 dalasi wzbogacone o srebrną folię.


Zobacz inne waluty:


21.04.2017 04:39
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000