Dalasi – waluta Gambii

Gambia GMD dalasi – mało znana waluta, o której warto wiedzieć

Dalasi (Gambia GMD) jest aktualnie oficjalną walutą w Gambii, czyli w najmniejszym państwie w Afryce. Jej główną cechą charakterystyczną, o której warto wiedzieć, jest to, że dzieli się na 100 bututów. Symbolem tej waluty jest litera D.

Krótka historia dalasi

Dalasi jest stosunkowo młodą walutą, gdyż została wprowadzona w 1971 roku. Tym samym zastąpiła wtedy dotychczasową jednostkę monetarną, jaką był funt gambijski. Ustalono wtedy też, że jeden funt gambijski będzie równał się pięciu dalasi, a jeden dalasi to będą cztery szylingi. W 1987 roku wprowadzono nowy wzór jednego dalasi wzorowanego na brytyjskich pięćdziesięciu pensach. Warto wiedzieć też, że obecne banknoty były wypuszczone w obieg w 1996 roku, ale w 2001 roku zostały przedrukowane.

Czym wyróżniają się banknoty dalasi?

Waluta, o której mowa jeszcze niedawno wyróżniała sześć nominałów monet. Chodziło o 1, 5, 10, 25 oraz 50 bututów. Poza tym oczywiście najbardziej wartościową monetą, czyli 1 dalasi. Jednak z czasem najniższe nominały (mowa o 1, 5 i 10 bututów) zyskały bardzo niską wycenę i znikły z obiegu. Zdecydowanie większą rolę odgrywają banknoty, wśród których można wyróżnić te o nominale 5, 10, 20, 50 oraz 100. W 2015 roku został wprowadzony również banknot 200 dalasis. Wtedy też 25 dalasi zostało zastąpione banknotem 20 dalasi. Został na nich przedstawiony wizerunek byłego prezydenta Gambii – Yahya Jammeh’a.

Ciekawostki związane z walutą dalasi

W 2006 roku władze Gambii postanowiły dodatkowo zabezpieczyć banknoty dalasi, dlatego nastąpiło ich kolejne drukowanie. Tym razem zadbano o lepszą jakość papieru oraz dodanie funkcji zabezpieczających. Poza tym usunięte zostały białe obramowania, a banknoty o nominale 5 i 10 dalasi zostały dodatkowo powleczone lakierem, a z kolei 100 dalasi wzbogacone o srebrną folię.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 21.04.2017,  00:00