KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Polski Nowy Złoty – polska waluta!

Polski Nowy Złoty – polska waluta!

Pieniądz jest jednym z symbolów niezależności państwa oraz władzy państwowej. Nic więc dziwnego, że dawni władcy dość często myśleli o własnej walucie, która jednocześnie mogłaby być wartościowym środkiem płatniczym we Read more
Zarządzanie czasem

TOP 7 aplikacji do efektywnego zarządzania czasem

Podobno trzy godziny dziennie sumiennej pracy przynoszą lepszy efekt niż osiem godzin pracy symulowanej. Brzmi rozsądnie, tylko jakoś niewielu osobom się to udaje. Problem leży najczęściej w niewłaściwej organizacji czasu. Read more

Dinar bahrajski – waluta Bahrajnu


Dinar bahrajski – podstawowe dane i historia

Bahrajn to azjatycki kraj będący potentatem w wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. Jak większość krajów świata posiada on swoją własną walutę, którą jest dinar bahrajski (o skrócie BHD).

Kurs dinara bahrajskiego

Obecnie za 1 dinara bahrajskiego trzeba zapłacić około 10,50 zł. Tak wysoki kurs dinara bahrajskiego w stosunku do złotówki wynika z faktu, iż Bahrajn jest krajem bogatym i wysoko rozwiniętym. Wahania kursu dinara nie należą do najmniejszych. W ciągu ostatniego roku można było się spotkać z kursem wahającym się od 10,00 do nawet 11,20.

Nominały dinara bahrajskiego

Jeśli chodzi o dinar bahrajski, w tej walucie można spotkać zarówno banknoty, jak i monety. Obecnie waluta Bahrajnu w przypadku banknotów posiada nominały 1,5,10 oraz 20 dinarów, a także, co można uznać za ciekawostkę – 1/2 dinara. Monety stosowane w Bahrajnie to filsy, gdzie 1000 filsów = 1 dinar. Filsy są dostępne na rynku walutowym w nominałach 5,10,25,50,100 oraz 500.

Historia dinara

Dinar to waluta powszechnie stosowana w krajach arabskich. Posiada ona bardzo długą historię, sięgającą VII wieku naszej ery, kiedy to w handlu międzynarodowym stosowano monety o tej nazwie, zawierające aż 4,25 grama złota. Obecnie dinar w formie banknotów i monet, oprócz Bahrajnu stosowany jest także jako środek płatniczy w takich krajach, jak: Algieria, Irak, Iran, Jordania, Kuwejt, Libia i Tunezja. Można go jednak również spotkać w Serbii i w Macedonii. Jeśli chodzi o Bahrajn, dinar został wprowadzony w tym kraju w 1965 roku i zastąpił on inną walutę – rupię. Kurs wymiany rupii został ustanowiony wówczas na następujący: 10 rupii = 1 dinar. Początkowo w obiegu znajdowały się monety o nominałach 1,5,10,25,50 oraz 100 filsów wybijane z brązu i mosiądzu, a także banknoty o nominale 1/4, 1/2, 1, 5 i 10 dinarów. W latach 90 XX w. zmienił się skład monet. Obecnie są to monety bimetaliczne. Jeśli chodzi o nominały, to w kwestii monet dodano wówczas nominał 500 flis, a w przypadku banknotów, wycofano z obiegu te o nominale 1/4 dinara oraz wprowadzono banknot 20-dinarowy.


Zobacz inne waluty:


25.03.2017 08:50
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000