KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Co wpływa na kursy walut?

Co wpływa na kursy walut?

Z każdym dniem możemy obserwować wahania w kursach walut – niezależnie od tego, czy mamy tutaj na myśli euro, dolara czy japońskie jeny zasada jest taka sama – kurs waluty ... Czytaj całość
Airbnb, wyjazdy zagraniczne

Koniec tanich podróży z Airbnb. Kolejne miasta utrudniają wynajem

Do Berlina i Barcelony, dołączył teraz Paryż. A to i tak tylko część miast, które podjęły się walki z popularnym serwisem Airbnb. Czy podróżowanie znów stanie się drogie?   Airbnb ... Czytaj całość

Dinar bahrajski – waluta Bahrajnu


Dinar bahrajski – podstawowe dane i historia

Bahrajn to azjatycki kraj będący potentatem w wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. Jak większość krajów świata posiada on swoją własną walutę, którą jest dinar bahrajski (o skrócie BHD).

Kurs dinara bahrajskiego

Obecnie za 1 dinara bahrajskiego trzeba zapłacić około 10,50 zł. Tak wysoki kurs dinara bahrajskiego w stosunku do złotówki wynika z faktu, iż Bahrajn jest krajem bogatym i wysoko rozwiniętym. Wahania kursu dinara nie należą do najmniejszych. W ciągu ostatniego roku można było się spotkać z kursem wahającym się od 10,00 do nawet 11,20.

Nominały dinara bahrajskiego

Jeśli chodzi o dinar bahrajski, w tej walucie można spotkać zarówno banknoty, jak i monety. Obecnie waluta Bahrajnu w przypadku banknotów posiada nominały 1,5,10 oraz 20 dinarów, a także, co można uznać za ciekawostkę – 1/2 dinara. Monety stosowane w Bahrajnie to filsy, gdzie 1000 filsów = 1 dinar. Filsy są dostępne na rynku walutowym w nominałach 5,10,25,50,100 oraz 500.

Historia dinara

Dinar to waluta powszechnie stosowana w krajach arabskich. Posiada ona bardzo długą historię, sięgającą VII wieku naszej ery, kiedy to w handlu międzynarodowym stosowano monety o tej nazwie, zawierające aż 4,25 grama złota. Obecnie dinar w formie banknotów i monet, oprócz Bahrajnu stosowany jest także jako środek płatniczy w takich krajach, jak: Algieria, Irak, Iran, Jordania, Kuwejt, Libia i Tunezja. Można go jednak również spotkać w Serbii i w Macedonii. Jeśli chodzi o Bahrajn, dinar został wprowadzony w tym kraju w 1965 roku i zastąpił on inną walutę – rupię. Kurs wymiany rupii został ustanowiony wówczas na następujący: 10 rupii = 1 dinar. Początkowo w obiegu znajdowały się monety o nominałach 1,5,10,25,50 oraz 100 filsów wybijane z brązu i mosiądzu, a także banknoty o nominale 1/4, 1/2, 1, 5 i 10 dinarów. W latach 90 XX w. zmienił się skład monet. Obecnie są to monety bimetaliczne. Jeśli chodzi o nominały, to w kwestii monet dodano wówczas nominał 500 flis, a w przypadku banknotów, wycofano z obiegu te o nominale 1/4 dinara oraz wprowadzono banknot 20-dinarowy.


Zobacz inne waluty:


25.03.2017 08:50
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000