KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

W świat z Ekantor.pl #4: Drogie życie w Kostaryce i Panamie

Kostaryka i Panama to kraje, które mogą okazać się sporym obciążeniem dla portfela każdego turysty. Jest jednak sposób by zwiedzić je i nie stracić wszystkich pieniędzy. Jaki? Dowiecie się tego Read more

Czy dzisiejsza decyzja Fedu podgrzeje wojnę walutową? Wymiana chińsko-amerykańskich ciosów.

Wojna walutowa to ciekawe narzędzie do rozwiązywania problemów w stosunkach bilateralnych, jednak nie do końca lubiany i tolerowany w świecie finansowym. Czy zmiany w polityce monetarnej USA mogą doprowadzić do Read more

Dinar bahrajski – waluta Bahrajnu


Dinar bahrajski – podstawowe dane i historia

Bahrajn to azjatycki kraj będący potentatem w wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. Jak większość krajów świata posiada on swoją własną walutę, którą jest dinar bahrajski (o skrócie BHD).

Kurs dinara bahrajskiego

Obecnie za 1 dinara bahrajskiego trzeba zapłacić około 10,50 zł. Tak wysoki kurs dinara bahrajskiego w stosunku do złotówki wynika z faktu, iż Bahrajn jest krajem bogatym i wysoko rozwiniętym. Wahania kursu dinara nie należą do najmniejszych. W ciągu ostatniego roku można było się spotkać z kursem wahającym się od 10,00 do nawet 11,20.

Nominały dinara bahrajskiego

Jeśli chodzi o dinar bahrajski, w tej walucie można spotkać zarówno banknoty, jak i monety. Obecnie waluta Bahrajnu w przypadku banknotów posiada nominały 1,5,10 oraz 20 dinarów, a także, co można uznać za ciekawostkę – 1/2 dinara. Monety stosowane w Bahrajnie to filsy, gdzie 1000 filsów = 1 dinar. Filsy są dostępne na rynku walutowym w nominałach 5,10,25,50,100 oraz 500.

Historia dinara

Dinar to waluta powszechnie stosowana w krajach arabskich. Posiada ona bardzo długą historię, sięgającą VII wieku naszej ery, kiedy to w handlu międzynarodowym stosowano monety o tej nazwie, zawierające aż 4,25 grama złota. Obecnie dinar w formie banknotów i monet, oprócz Bahrajnu stosowany jest także jako środek płatniczy w takich krajach, jak: Algieria, Irak, Iran, Jordania, Kuwejt, Libia i Tunezja. Można go jednak również spotkać w Serbii i w Macedonii. Jeśli chodzi o Bahrajn, dinar został wprowadzony w tym kraju w 1965 roku i zastąpił on inną walutę – rupię. Kurs wymiany rupii został ustanowiony wówczas na następujący: 10 rupii = 1 dinar. Początkowo w obiegu znajdowały się monety o nominałach 1,5,10,25,50 oraz 100 filsów wybijane z brązu i mosiądzu, a także banknoty o nominale 1/4, 1/2, 1, 5 i 10 dinarów. W latach 90 XX w. zmienił się skład monet. Obecnie są to monety bimetaliczne. Jeśli chodzi o nominały, to w kwestii monet dodano wówczas nominał 500 flis, a w przypadku banknotów, wycofano z obiegu te o nominale 1/4 dinara oraz wprowadzono banknot 20-dinarowy.


Zobacz inne waluty:


25.03.2017 08:50
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000