Dinar – waluta Iraku

Podstawowe informacje o walucie obowiązującej w Iraku

Waluta jaka obowiązuje w Iraku to dinar. Dzieli się on na 1000 filsów. W obiegu na dzień dzisiejszy występują banknoty o nominałach: 50, 100, 250, 500 (niehonorowane w części kurdyjskiej), 1000, 5000, 10 000, 25 000 oraz 50 000 dinarów. Kod walutowy dinara irackiego to IQD. Powszechnie akceptowaną walutą w Iraku jest również dolar amerykański.

Wygląd dinara irackiego

Do 2004 roku na banknotach irackich główną postacią był dotychczasowy dyktator Saddam Husajn. Po upadku reżimu zaczęto również zmieniać banknoty. Uśmiechnięty dyktator został zastąpiony przez palmy, starożytnego lwa Babilonu czy islamskie zabytki i stary uniwersytet bagdadzki. Na banknocie 25 000 dinarów na przedniej stronie umieszczono wizerunek Hammurabiego, twórcy pierwszego kodeksu prawnego, a na odwrotnej stronie wieśniaka kurdyjskiego ze snopkiem pszenicy. Z kolei wprowadzony w 2015 roku banknot o nominale 50 000 dinarów, o wymiarach 156 x 65 mm na awersie zawiera koło wodne na rzece Eufrat oraz wodospad Gali Ali Beg w irackim Kurdystanie, zaś rewers przedstawia Mudhif House – dom wykonany z trzciny położony na bagnach w południowym Iraku oraz zarys mapy Iraku pokazującej rzeki Eufrat i Tygrys.

Nowe banknoty są przede wszystkim mniejsze i lepsze jakościowo. Posiadają szeroki pasek, który jest wtopiony w papier z dodatkiem wielokrotnego mikrodruku wykonanego w języku arabskim oraz powtórzony znak wodny który przedstawia wizerunek głowy konia, jako zwierzęcia symbolizującego szybki bieg życia do wiecznego celu i ostatecznego zwycięstwa. Celem nowych banknotów było nie tylko usunięcie wizerunku Husajna, ale także walka z bardzo rozwiniętym w Iraku fałszerstwem pieniędzy.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 16.05.2017,  00:00