Chat with us, powered by LiveChat

Dinar – waluta Kuwejtu

Dinar kuwejcki, czyli waluta Kuwejtu

Kuwejt jest państwem, które znajduje się w południowo-zachodniej Azji. Graniczy z Arabią Saudyjską oraz Irakiem. Znaczną część terenu Kuwejtu stanowią tereny pustynne, a także półpustynie. Warto wspomnieć, że w tym kraju panuje monarchia konstytucyjna, stolicą jest Kuwejt, arabski jest językiem urzędowym, a dinar kuwejcki to obowiązująca waluta, której symbolem są litery KD. Ważne jest to, że jeden dinar równa się 1000 filsom.

Historia kuwejckiej waluty

Dinar kuwejcki obowiązuje od 1961 roku. Wcześniejszą walutą była rupia Zatoki Perskiej. Ważne jest to, że na samym początku dinar równał się funtowi brytyjskiemu. W 1990 roku na skutek ataku ze strony Iraku waluta w Kuwejcie zmieniła się na dinar iracki. Wraz z wyzwoleniem wróciła także poprzednia waluta. Wprowadzono również nową serię banknotów. Istotne jest również to, że w listopadzie 1970 roku Zarząd Walutowy w Kuwejcie przestał istnieć i zastąpił go Bank Centralny. Po tym wydarzeniu wydano nowe banknoty.

Dinar kuwejcki – jak wyglądają banknoty?

Waluta Kuwejtu występuje w wersji monetarnej oraz papierowej. Monety dostępne są w sześciu nominałach, kolejno 1, 5, 10, 20, 50 oraz 100 filsów. Natomiast banknoty prezentują się następująco:
– 1/4 dinara, którego przewodnim kolorem jest brązowy, na banknocie widniej Wieża Wyzwolenia oraz statek dau,
– 1/2 dinara ten zielony banknot przedstawia Wieże Kuwejckie i statek dau,
– 1 dinar o szarym kolorze, z wizerunkiem Wielkiego Meczetu i statku dau,
– 5 dinarów ten banknot ma fioletowy kolor i prezentuje nową siedzibę Banku Centralnego w Kuwejcie,
– 10 dinarów o czerwono-pomarańczowej barwie i wizerunku Zgromadzeniu Narodowego Kuwejtu oraz statku dau,
– 20 dinarów ten niebieski banknot prezentuje Pałac Seif, a także statek dau.

Dinar kuwejcki – ciekawostki

Warto podkreślić, że waluta Kuwejtu jest największą jednostką walutową na świecie. Ciekawe jest również to, że w 1993 oraz 2001 roku zostały wydane pamiątkowe banknoty. Znajduje się na nich między innymi lista państw, które pomogły w wyzwoleniu Kuwejtu spod irackiej okupacji.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 24.04.2017,  00:00