KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

kredyt w obcej walucie i ekantor

Ekantory a kredyty walutowe

Czy opłacalne jest zaciągnięcie kredytu walutowego i spłacanie go przy pośrednictwie ekantorów? Rosnące zainteresowanie klientów zarówno tego rodzaju kredytami, jak i ekantorami jednoznacznie wskazuje że tak. Dowiedzcie się dlaczego. Samodzielne ... Czytaj całość
Kobiety na rynku pracy

Mniejsze pensje i niższe stanowiska – tak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy

Kobiety i mężczyźni różnią się - tak Maciej Stuhr rozpoczął kilka lat temu jeden ze swoich występów. Trudno się z nim kłócić. Można natomiast doprecyzować, na czym konkretnie te różnice ... Czytaj całość

Dinar – waluta Kuwejtu


Dinar kuwejcki, czyli waluta Kuwejtu

Kuwejt jest państwem, które znajduje się w południowo-zachodniej Azji. Graniczy z Arabią Saudyjską oraz Irakiem. Znaczną część terenu Kuwejtu stanowią tereny pustynne, a także półpustynie. Warto wspomnieć, że w tym kraju panuje monarchia konstytucyjna, stolicą jest Kuwejt, arabski jest językiem urzędowym, a dinar kuwejcki to obowiązująca waluta, której symbolem są litery KD. Ważne jest to, że jeden dinar równa się 1000 filsom.

Historia kuwejckiej waluty

Dinar kuwejcki obowiązuje od 1961 roku. Wcześniejszą walutą była rupia Zatoki Perskiej. Ważne jest to, że na samym początku dinar równał się funtowi brytyjskiemu. W 1990 roku na skutek ataku ze strony Iraku waluta w Kuwejcie zmieniła się na dinar iracki. Wraz z wyzwoleniem wróciła także poprzednia waluta. Wprowadzono również nową serię banknotów. Istotne jest również to, że w listopadzie 1970 roku Zarząd Walutowy w Kuwejcie przestał istnieć i zastąpił go Bank Centralny. Po tym wydarzeniu wydano nowe banknoty.

Dinar kuwejcki – jak wyglądają banknoty?

Waluta Kuwejtu występuje w wersji monetarnej oraz papierowej. Monety dostępne są w sześciu nominałach, kolejno 1, 5, 10, 20, 50 oraz 100 filsów. Natomiast banknoty prezentują się następująco:
– 1/4 dinara, którego przewodnim kolorem jest brązowy, na banknocie widniej Wieża Wyzwolenia oraz statek dau,
– 1/2 dinara ten zielony banknot przedstawia Wieże Kuwejckie i statek dau,
– 1 dinar o szarym kolorze, z wizerunkiem Wielkiego Meczetu i statku dau,
– 5 dinarów ten banknot ma fioletowy kolor i prezentuje nową siedzibę Banku Centralnego w Kuwejcie,
– 10 dinarów o czerwono-pomarańczowej barwie i wizerunku Zgromadzeniu Narodowego Kuwejtu oraz statku dau,
– 20 dinarów ten niebieski banknot prezentuje Pałac Seif, a także statek dau.

Dinar kuwejcki – ciekawostki

Warto podkreślić, że waluta Kuwejtu jest największą jednostką walutową na świecie. Ciekawe jest również to, że w 1993 oraz 2001 roku zostały wydane pamiątkowe banknoty. Znajduje się na nich między innymi lista państw, które pomogły w wyzwoleniu Kuwejtu spod irackiej okupacji.


Zobacz inne waluty:


24.04.2017 10:00
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000