Dinar – waluta Libii

Libijskie pieniądze

Walutą, która obowiązuje na terenie Libii jest dinar libijski (międzynarodowy kod to LYD). Jeden dinar dzieli się na 1000 dirhamów. Waluta ta została wprowadzona w sierpniu 1971 roku. Wydawana jest przez Centralny Bank Libii. Monety dostępne są w nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 dirhamów, banknoty zaś w nominałach 1, 5, 10, 20, 50 dinarów. Rzadziej spotykanie są te o wartości 1/4 i 1/2 dinara – te papierowe pieniądze powoli wycofywane są już z obiegu, na rzecz bilonu.

Trochę o historii libijskiej waluty

Libia w danych czasach znajdowała się a terytorium Imperium Osmańskiego, i podobnie jak w Libanie, obwiązywał wtedy osmański piastr. W 1844 roku zaczęto wprowadzać nową walutęzłotą lirę. Libijczycy korzystali również z własnych pieniędzy, które stosowali na równi z oficjalnymi monetami. To jednak nie koniec przemian. W historii państwa na chwilę zagościły także liry tureckie, liry włoskie oraz frank francuski równolegle z lirą brytyjskich władz wojskowych. Sytuacja ustabilizowała się w kocu w roku 1971, za czasów panowania osławionego Muammara Kadafiego zaczęto posługiwać się dinarem libijskim.

Kilka nieznanych faktów o libijskich dinarach

Ciekawostką jest, że w codziennych konwersacjach na temat pieniędzy prawie w ogóle nie wspomina się o tamtejszych drobnych – dirhamach. Libijczycy posługują się pojęciem dinara również tyko w języku oficjalnym, między sobą stosują raczej określenia „jni” albo „jneh”. Na pieniądze o nominale 5 dinarów również mówi się w skrócie „faifa”, co nawiązuje do angielskiego słowa „five”, czyli „pięć”. Na banknotach znaleźć można grafiki przedstawiające znane monumenty, flagę Libii i gołębie pokoju czy Świątynię Zeusa w Cyrene. Pieniądze występują w kolorach: brązowym, niebieskim, pomarańczowym i zielonym.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 27.06.2017,  00:00