KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Co to jest PPK? Pracownicze Plany Kapitałowe 2018 Ekantor.pl premier Mateusz Morawiecki

PPK, czyli jak rząd zmusi Polaków do oszczędzania na emeryturę

160 tysięcy osób otrzymuje emeryturę poniżej minimalnej kwoty. W dodatku liczba ta może rosnąć. Rząd ma na to rozwiązanie. Pracownicze Plany Kapitałowe to program długofalowego oszczędzania na emeryturę. Dołoży się Read more

Historia dolara amerykańskiego

Każda waluta ma swoją niepowtarzalną historię. Jedną z najciekawszych ma dolar amerykański, który tak naprawdę pojawił się na rynku walutowym stosunkowo niedawno. Historia dolara amerykańskiego Historia dolara amerykańskiego rozpoczyna Read more

Dinar – waluta Libii


Libijskie pieniądze

Walutą, która obowiązuje na terenie Libii jest dinar libijski (międzynarodowy kod to LYD). Jeden dinar dzieli się na 1000 dirhamów. Waluta ta została wprowadzona w sierpniu 1971 roku. Wydawana jest przez Centralny Bank Libii. Monety dostępne są w nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 dirhamów, banknoty zaś w nominałach 1, 5, 10, 20, 50 dinarów. Rzadziej spotykanie są te o wartości 1/4 i 1/2 dinara – te papierowe pieniądze powoli wycofywane są już z obiegu, na rzecz bilonu.

Trochę o historii libijskiej waluty

Libia w danych czasach znajdowała się a terytorium Imperium Osmańskiego, i podobnie jak w Libanie, obwiązywał wtedy osmański piastr. W 1844 roku zaczęto wprowadzać nową walutęzłotą lirę. Libijczycy korzystali również z własnych pieniędzy, które stosowali na równi z oficjalnymi monetami. To jednak nie koniec przemian. W historii państwa na chwilę zagościły także liry tureckie, liry włoskie oraz frank francuski równolegle z lirą brytyjskich władz wojskowych. Sytuacja ustabilizowała się w kocu w roku 1971, za czasów panowania osławionego Muammara Kadafiego zaczęto posługiwać się dinarem libijskim.

Kilka nieznanych faktów o libijskich dinarach

Ciekawostką jest, że w codziennych konwersacjach na temat pieniędzy prawie w ogóle nie wspomina się o tamtejszych drobnych – dirhamach. Libijczycy posługują się pojęciem dinara również tyko w języku oficjalnym, między sobą stosują raczej określenia “jni” albo “jneh”. Na pieniądze o nominale 5 dinarów również mówi się w skrócie “faifa”, co nawiązuje do angielskiego słowa “five”, czyli “pięć”. Na banknotach znaleźć można grafiki przedstawiające znane monumenty, flagę Libii i gołębie pokoju czy Świątynię Zeusa w Cyrene. Pieniądze występują w kolorach: brązowym, niebieskim, pomarańczowym i zielonym.


Zobacz inne waluty:


27.06.2017 13:41
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!