KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

weihnachtsmarkt - jak oszczedzać na jarmarkach bożonarodzeniowych?

Bezcenna atmosfera świąt. Jarmarki bożonarodzeniowe za granicą

Spokój, wolniej płynący czas, rozmowy z najbliższymi - tych elementów coraz częściej zaczyna brakować ludziom we współczesnym świecie. Lekarstwem dla wielu okazuje się być przedświąteczny okres, który z Read more
dźwignia finansowa

Jak działa dźwignia finansowa?

Umiejętne inwestowanie w surowce naturalne, giełdę czy przedsiębiorstwa jest trudne. Wiele osób albo zdaje się na fachowych doradców, albo w ogóle nie zabiera się za poważniejsze inwestycje niż założenie lokaty. Read more

Dinar – waluta Libii


Libijskie pieniądze

Walutą, która obowiązuje na terenie Libii jest dinar libijski (międzynarodowy kod to LYD). Jeden dinar dzieli się na 1000 dirhamów. Waluta ta została wprowadzona w sierpniu 1971 roku. Wydawana jest przez Centralny Bank Libii. Monety dostępne są w nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 dirhamów, banknoty zaś w nominałach 1, 5, 10, 20, 50 dinarów. Rzadziej spotykanie są te o wartości 1/4 i 1/2 dinara – te papierowe pieniądze powoli wycofywane są już z obiegu, na rzecz bilonu.

Trochę o historii libijskiej waluty

Libia w danych czasach znajdowała się a terytorium Imperium Osmańskiego, i podobnie jak w Libanie, obwiązywał wtedy osmański piastr. W 1844 roku zaczęto wprowadzać nową walutęzłotą lirę. Libijczycy korzystali również z własnych pieniędzy, które stosowali na równi z oficjalnymi monetami. To jednak nie koniec przemian. W historii państwa na chwilę zagościły także liry tureckie, liry włoskie oraz frank francuski równolegle z lirą brytyjskich władz wojskowych. Sytuacja ustabilizowała się w kocu w roku 1971, za czasów panowania osławionego Muammara Kadafiego zaczęto posługiwać się dinarem libijskim.

Kilka nieznanych faktów o libijskich dinarach

Ciekawostką jest, że w codziennych konwersacjach na temat pieniędzy prawie w ogóle nie wspomina się o tamtejszych drobnych – dirhamach. Libijczycy posługują się pojęciem dinara również tyko w języku oficjalnym, między sobą stosują raczej określenia „jni” albo „jneh”. Na pieniądze o nominale 5 dinarów również mówi się w skrócie „faifa”, co nawiązuje do angielskiego słowa „five”, czyli „pięć”. Na banknotach znaleźć można grafiki przedstawiające znane monumenty, flagę Libii i gołębie pokoju czy Świątynię Zeusa w Cyrene. Pieniądze występują w kolorach: brązowym, niebieskim, pomarańczowym i zielonym.


Zobacz inne waluty:


27.06.2017 13:41
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000