KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Praca Wielka Brytania

35 tys. rocznie – czy Wielka Brytania wprowadzi kryterium dochodowe dla Polaków?

W okolicach maja-czerwca mają się rozpocząć negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. W trakcie nich będzie się ważył los Polaków na Wyspach oraz ich rodzin pozostających w kraju. Ostatnie ... Czytaj całość
bank

Banki walczą o pieniądze. Mają do tego odpowiednie narzędzie

Banki nie pozostają bierne w walce z dłużnikami. Po zlikwidowaniu bankowego tytułu egzekucyjnego pojawił się nowy sposób na to, by mogły one odzyskać należności od klientów - mowa o sądowym ... Czytaj całość

Dolar – waluta Gujany


Jaka waluta jest w Gujanie?

Gujana jest państwem mieszczącym się w Ameryce Południowej i sąsiadującym na północnym zachodzie z Wenezuelą. Jej walutą jest dolar gujański (GYD). Jeśli chodzi o jej symbol, to jest to standardowo $. Inną ważną informacją jest to, że jeden dolar równa się stu centom.

Jaka jest historia dolara gujańskiego?

Waluta w Gujanie była ściśle związana z aktualnymi wydarzeniami w tym kraju. Dlatego też w latach około 1800, obowiązującą walutą były brytyjskie monety. Banknoty zostały wydane po raz pierwszy w 1916 roku. Jednak prawdziwą niezależności zyskała Gujana dopiero w roku 1966 roku, kiedy odłączyła się od Wielkiej Brytanii. W tym samym roku zostały wydane banknoty dolarów gujańskich. Na samym początku były to tylko nominały 1, 5, 10 oraz 20 dolarów.

Czym wyróżniają się banknoty z Gujany?

Rok po tym, jak pojawiły się w Gujanie banknoty, wyprodukowano również monety o nominałach 1, 5, 10, 25, 50 centów oraz 1, 5 i 10 dolarów. Jeśli chodzi o najważniejszą część waluty Gujany, to można wyróżnić banknoty o wartości 20, 100, 500, 1000 oraz 5000 dolarów gujańskich. Co ciekawe ostatni banknot o nominale 5000 dolarów został wydany w 2013 roku. Z kolei wydane w 2011 roku 500 oraz 1000 dolarów były wyposażone już w szczególne środki bezpieczeństwa, takie jak np. ulepszona wersja paska holograficznego.

Co dodatkowo warto wiedzieć o dolarach gujańskich?

Ciekawostką związaną z dolarem gujańskim jest fakt, iż w 2016 roku został wydany okolicznościowy banknot z okazji 50 rocznicy niepodległości Gujany. Ten specjalny banknot miał nominał 50 dolarów. Tym razem został na nim przedstawiona mapa Gujany oraz logo z głową jaguara. Z kolei rewers przedstawia narodowy kwiat Gujany, jakim jest wiktoria królewska oraz gołębie w trakcie lotu, a poza tym flagę i mapę tego państwa. Całość wykonana w odcieniach czerwieni i różu.


Zobacz inne waluty:


23.04.2017 03:07
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000