KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Płatność online

Przyszłość płatności online

Internet jest integralną częścią naszego życia. Co czwarty polski internauta przyznaje, że ma połączenie z siecią przez całą dobę. Tam spędzamy czas wolny, pracujemy i robimy zakupy. Tam również przenosi ... Czytaj całość
Dane klientów bankowych

Dane klientów banków i informacje o rachunkach trafiły na sprzedaż

Idea Bank, mBank, Credit Agricole i ING Bank Śląski - jeżeli posiadasz rachunek, w którymś z tych banków to niestety informacje o Tobie i Twoim koncie mogły trafić do sieci. ... Czytaj całość

Dolar – waluta Gujany


Jaka waluta jest w Gujanie?

Gujana jest państwem mieszczącym się w Ameryce Południowej i sąsiadującym na północnym zachodzie z Wenezuelą. Jej walutą jest dolar gujański (GYD). Jeśli chodzi o jej symbol, to jest to standardowo $. Inną ważną informacją jest to, że jeden dolar równa się stu centom.

Jaka jest historia dolara gujańskiego?

Waluta w Gujanie była ściśle związana z aktualnymi wydarzeniami w tym kraju. Dlatego też w latach około 1800, obowiązującą walutą były brytyjskie monety. Banknoty zostały wydane po raz pierwszy w 1916 roku. Jednak prawdziwą niezależności zyskała Gujana dopiero w roku 1966 roku, kiedy odłączyła się od Wielkiej Brytanii. W tym samym roku zostały wydane banknoty dolarów gujańskich. Na samym początku były to tylko nominały 1, 5, 10 oraz 20 dolarów.

Czym wyróżniają się banknoty z Gujany?

Rok po tym, jak pojawiły się w Gujanie banknoty, wyprodukowano również monety o nominałach 1, 5, 10, 25, 50 centów oraz 1, 5 i 10 dolarów. Jeśli chodzi o najważniejszą część waluty Gujany, to można wyróżnić banknoty o wartości 20, 100, 500, 1000 oraz 5000 dolarów gujańskich. Co ciekawe ostatni banknot o nominale 5000 dolarów został wydany w 2013 roku. Z kolei wydane w 2011 roku 500 oraz 1000 dolarów były wyposażone już w szczególne środki bezpieczeństwa, takie jak np. ulepszona wersja paska holograficznego.

Co dodatkowo warto wiedzieć o dolarach gujańskich?

Ciekawostką związaną z dolarem gujańskim jest fakt, iż w 2016 roku został wydany okolicznościowy banknot z okazji 50 rocznicy niepodległości Gujany. Ten specjalny banknot miał nominał 50 dolarów. Tym razem został na nim przedstawiona mapa Gujany oraz logo z głową jaguara. Z kolei rewers przedstawia narodowy kwiat Gujany, jakim jest wiktoria królewska oraz gołębie w trakcie lotu, a poza tym flagę i mapę tego państwa. Całość wykonana w odcieniach czerwieni i różu.


Zobacz inne waluty:


23.04.2017 03:07
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000