KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

O czym warto pamiętać płacąc za granicą?

Płacisz za granicą? Pamiętaj o tych kilku rzeczach!

Wycieczki zagraniczne, to coraz częściej wybierany sposób spędzania wolnego czasu i odpoczywania podczas urlopu. Zagraniczne wojaże, wiążą się jednak z wieloma niewiadomymi, które mogą budzić nasz niepokój. Jedną z najczęściej Read more
Konto walutowe, wymiana walut online

Jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu, jeśli chodzi o pieniądze?

Zagraniczny wyjazd wiąże się z koniecznością przygotowania się pod względem pieniędzy posiadanych w gotówce, a także możliwości ich podejmowania za granicą bez ponoszenia niepotrzebnych opłat czy też strat związanych z Read more

Dolar – waluta Jamajki


Dolar jamajski – ogólne wiadomości na temat waluty jamajki

Dolar jamajski (JMD) to podstawowa waluta Jamajki od 1969 roku. Często na jego określenie używa się skrótu „J $”.  Potocznie na swoją walutę Jamajczycy mówią „Jay„, co jest szczególnie przydatne dla turystów, którzy mylą ją często z dolarem amerykańskim. Przelicznik dolara amerykańskiego na jamajski wygląda następująco 1 USD = 61,75 JMD

Monety dolara jamajskiego występują w siedmiu nominałach: 1, 10 i 25 centów oraz 1, 5, 10, 20 dolarów. Banknoty zaś występują w pięciu nominałach: 50, 100, 500, 1000 oraz 5000 dolarów.

Wwóz oraz wywóz dolarów jamajskich jest zabroniony. Najlepiej zabrać ze sobą na wymianę dolary amerykańskie, dolary kanadyjskie, euro lub funty brytyjskie. Walutę można wymienić praktycznie wszędzie –  w hotelach, bankach oraz kantorach, natomiast stanowczo odradza się wymiany na lotniskach czy na ulicy, gdzie kurs zapewne będzie wyższy i można zostać oszukanym.

Historia waluty jamajskiej

Jamajka odzyskała niepodległość w 1962 roku. Wcześniej była państwem podległym Wielkiej Brytanii. Z tego też względu jej walutą był funt brytyjski, dzielony na 20 szylingów oraz 240 pensów.  W 1969 Narodowy Bank Jamajki rozpoczął oficjalną emisję dolara jamajskiego, początkowo drukując jedynie banknoty o nominale dwudziestu dolarowym, by później stopniowo wdrażać wyższe nominały. W 1994 roku w banknoty jamajskie został wtopiony pasek metalizowany, zaś seria i numer banknotu od tego momentu pisane są zwiększającą się czcionką.

Wygląd dolarów jamajskich

Na banknotach jamajskiego dolara najczęściej przedstawiane są wizerunki sławnych postaci z historii kraju np. na banknocie 50 dolarowym jest to bohater narodowy Jamajki, Samuel Sharpe, zaś 100 dolarowym były premier sir Donald Sangster. Na rewersach przedstawiane są zazwyczaj słynne budynki lub piękne miejsca zlokalizowane na wyspie.


Zobacz inne waluty:


29.04.2017 06:06
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000