Dolar – waluta Kanady

Czym charakteryzuje się dolar kanadyjski?

Kanada jest państwem położonym w Ameryce Północnej, sąsiadującym ze Stanami Zjednoczonymi, a jej walutą jest dolar kanadyjski. Warto wiedzieć, że symbolem tej waluty jest C$. Jak wiadomo jeden dolar można przyrównać do stu centów.

Kilka słów o historii dolara kanadyjskiego

Po raz pierwszy dolar kanadyjski został wprowadzony do obiegu w 1817 roku. Był on wtedy dostępny jedynie w Górnej Kanadzie oraz Quebecu. Od początku nie ukrywano, że wzorem dla tej waluty był dolar amerykański. Dolar kanadyjski stał się obowiązująca w całym kraju walutą dopiero 1 stycznia 1858 roku. Kilkukrotnie odchodzono od niego w kolejnych latach. Dopiero wielki kryzys doprowadził do tego, że rząd kanadyjski stworzył bank kanadyjski, który uzyskał prawo do emisji waluty. Dlatego też 11 marca 1935 roku oficjalnie dolara kanadyjski zastąpił wszystkie inne banknoty i stał się przodującą walutą. Z kolei w 1949 roku miała miejsce dewaluacja tej waluty.

Czym wyróżniają się monety i banknoty w Kanadzie?

Wśród monet, które wypuszczone zostały do obiegu są: 1, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1 i 2 dolary. Jeśli chodzi o banknoty to można wyróżnić następujące nominały:

  • 5 dolarów z podobizną Wilfrida Laurier,
  • 10 dolarów z podobizną Johna Macdonalda,
  • 20 dolarów z podobizną Elżbiety II,
  • 50 dolarów z podobizną Mackenzie Kinga,
  • 100 dolarów z podobizną Sir Roberta Bordena,
  • 1000 dolarów również przedstawiający podobiznę Elżbiety II.

Ciekawostki związane z dolarem kanadyjskim

Jak wiadomo, waluta kanadyjska ściśle wzorowana była na tej amerykańskiej. Dlatego też na przykład monety posiadają taką samą wielkość oraz masę. Jednak dzięki temu, że posiadają odrobinę inny skład chemiczny oraz inne awers i rewers, nie można zamiennie wykorzystywać ich, np. w automatach.

Co ciekawe kanadyjskie banknoty jako jedne z nielicznych są drukowane na polimerze, a nie na papierze, jak ma to miejsce zazwyczaj. Przez co są odporne, choćby na wodę.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 01.05.2017,  00:00