KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

blog, promocje bankowe, promocje, bank, Ekantor.pl

Promocje bankowe – czy można na nich zarobić?

Za polecenie konta, skorzystanie z płatności mobilnej lub założenie nowego rachunku można dostać gotówkę, zniżkę a nawet telefon. Promocje stały się dla banków nie tylko sposobem na przyciągnięcie nowego klienta, Read more
Podwyżki w bankach

Opłaty bankowe coraz droższe. Zobacz, jak się przed nimi uchronić

Od początku roku można było zaobserwować wzmożoną aktywność banków w kwestii podnoszenia kosztów obsługi rachunków. W teorii nie mogły one wynikać z wprowadzonego w ubiegłym roku podatku bankowego. W praktyce Read more

Dolar – waluta Kanady


Czym charakteryzuje się dolar kanadyjski?

Kanada jest państwem położonym w Ameryce Północnej, sąsiadującym ze Stanami Zjednoczonymi, a jej walutą jest dolar kanadyjski. Warto wiedzieć, że symbolem tej waluty jest C$. Jak wiadomo jeden dolar można przyrównać do stu centów.

Kilka słów o historii dolara kanadyjskiego

Po raz pierwszy dolar kanadyjski został wprowadzony do obiegu w 1817 roku. Był on wtedy dostępny jedynie w Górnej Kanadzie oraz Quebecu. Od początku nie ukrywano, że wzorem dla tej waluty był dolar amerykański. Dolar kanadyjski stał się obowiązująca w całym kraju walutą dopiero 1 stycznia 1858 roku. Kilkukrotnie odchodzono od niego w kolejnych latach. Dopiero wielki kryzys doprowadził do tego, że rząd kanadyjski stworzył bank kanadyjski, który uzyskał prawo do emisji waluty. Dlatego też 11 marca 1935 roku oficjalnie dolara kanadyjski zastąpił wszystkie inne banknoty i stał się przodującą walutą. Z kolei w 1949 roku miała miejsce dewaluacja tej waluty.

Czym wyróżniają się monety i banknoty w Kanadzie?

Wśród monet, które wypuszczone zostały do obiegu są: 1, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1 i 2 dolary. Jeśli chodzi o banknoty to można wyróżnić następujące nominały:

 • 5 dolarów z podobizną Wilfrida Laurier,
 • 10 dolarów z podobizną Johna Macdonalda,
 • 20 dolarów z podobizną Elżbiety II,
 • 50 dolarów z podobizną Mackenzie Kinga,
 • 100 dolarów z podobizną Sir Roberta Bordena,
 • 1000 dolarów również przedstawiający podobiznę Elżbiety II.

Ciekawostki związane z dolarem kanadyjskim

Jak wiadomo, waluta kanadyjska ściśle wzorowana była na tej amerykańskiej. Dlatego też na przykład monety posiadają taką samą wielkość oraz masę. Jednak dzięki temu, że posiadają odrobinę inny skład chemiczny oraz inne awers i rewers, nie można zamiennie wykorzystywać ich, np. w automatach.

Co ciekawe kanadyjskie banknoty jako jedne z nielicznych są drukowane na polimerze, a nie na papierze, jak ma to miejsce zazwyczaj. Przez co są odporne, choćby na wodę.


Zobacz inne waluty:


01.05.2017 11:23
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000