KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

euro, kurs euro

Czas na euro?

W piątek wieczorem doszło do wzmożonej aktywności euro, w wyniku której kurs EUR/USD sięgnął wartości 1,07, natomiast EUR/PLN na otwarciu nowego tygodnia wykazał 4,34. Ruch ten został wywołany doniesieniami z ... Czytaj całość
Koniec ery banków

Nadchodzi kres banków?

Natarczywi konsultanci, długi czas oczekiwania na przelew, czy dodatkowe opłaty nakładane na klientów - to tylko część czynników, które otworzyły drzwi do zmian w systemie bankowości. Czy to koniec ery ... Czytaj całość

Frank (obecnie Ariar) – waluta Madagaskaru


Ciekawe waluty świata – franki z Madagaskaru

Od franków do ariarów

Madagaskar to miejsce oddalone od Polski o tysiące kilometrów, niemalże niedostępne dla zwykłych turystów. Ta piękna kraina ma swoją walutę i warto się jej przyjrzeć. W Polsce mało kto wie, że na Madagaskarze oficjalną walutą są ariary. Do 2005 roku jednak funkcjonowały wyłącznie franki malgajskie, z których historią warto się zapoznać.

Zawiła historia pieniędzy na Madagaskarze

Franki malgajskie dzieliły się na 100 centymów. Waluta wyszła już dawno z obiegu, ale jeszcze przez jakiś czas używana była głownie przez osoby zamieszkujące małe wsie oddalone od większych miast. Sytuacja wyglądała tak na pewno do 2008 roku. Zdarzały się nawet przypadki, że ludność wiejska długo po wprowadzeniu nowych pieniędzy nie miała najmniejszego pojęcia o ważnych dla kraju zmianach. Spowodowane może to być brakiem wykształcenia niektórych obywateli (cześć z nich nie potrafi czytać i pisać) i małą wiedzą na temat zmian i denominacji. Sprawa jest o tyle łatwa, że przeliczanie ariarów na franki nie może sprawiać trudności – obie jednostki monetarne mają dokładnie taką samą wartość. Władze dla ułatwienia zamieściły na nowych pieniądzach adnotację na dotyczącą równowartości w dawnych frankach. Wszystko aby przeciwdziałać zamieszaniu i ewentualnym oszustwom w przeliczaniu wartości pieniędzy. Franki malgajskie pojawiły się na wyspie już w latach dwudziestych XX wieku, jako następcy francuskich franków. Oficjalnie o ariarach jako jedynej mowa jest dopiero na początku XXI wieku. Dlatego też franki mogą być tak silnie zakorzenione u dużej części mieszkańców Madagaskaru. Wprawdzie ariary funkcjonowały już od 1961 roku równolegle z frankami, nie były one tak samo traktowane przez obywateli.


Zobacz inne waluty:


12.06.2017 08:40
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000