Frank – waluta Rwandy

Rwanda RWF frank

Frank rwandyjski jest oficjalną jednostką pieniężną Rwandy. Jednego franka rwandyjskiego podzielić można na 100 centymów. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem RWF.

Historia waluty rwandyjskiej

Frank stał się walutą Rwandy w 1916 roku, kiedy Belgia przejęła terytorium niemieckie oraz zamieniła niemiecką rupię na belgijskiego franka. Rwanda używała belgijskiego franka do 1960 roku oraz rozpoczęła wydawanie franka rwandyjskiego w 1964 roku. W 1969 r. wprowadzono pierwsze aluminiowe monety 1-frankowe, a rok później wypuszczono również 2 i pół-frankówki. W przyszłości planowane jest uruchomienie nowej standardowej waluty, nowoczesnego szylinga wschodnioafrykańskiego. Ma on obowiązywać w pięciu krajach Afryki Wschodniej. Emisją waluty zajmuje się centralny Narodowy Bank Rwandy.

Banknoty i monety rwandyjskie

Obecnie w Rwandzie obowiązują monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 franków oraz banknoty o wartości 500, 1000, 2000, 5000 franków. Prowizoryczne banknoty pojawiły się na rynku rwandyjskim w latach 60-tych i z czasem zyskiwały coraz bardziej dopracowaną formę. Obecnie na awersach banknotów znajdują się motywy świadczące o rozwoju gospodarczym, kulturowym oraz intelektualnym kraju. Grafiki przedstawiają m.in. Narodowe Muzeum Rwandy, goryla w Parku Narodowym Wulkanów czy studentów korzystających z nowoczesnych komputerów. Rewersy również ozdobione są symbolami związanymi z Rwandą. Na projektach uwzględniono m.in. ziarna kawy, pasące się krowy czy tradycyjne rwandyjskie kosze.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 13.10.2017,  00:00