KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Wiza, czyli najpopularniejszy z paszportowych stempli

Podróżując po Unii Europejskiej możemy zupełnie zapomnieć o ich istnieniu. Co innego, jeśli wybieramy się w dalszą podróż - do Azji albo którejś z Ameryk. Tam bez pieczątki w paszporcie Read more
karty bankowe

Płatność kartą za granicą – wszystko, co musisz wiedzieć, żeby więcej zyskać a mniej tracić

Transakcje bezgotówkowe, szczególnie za granicą, kuszą swoją wygodą i bezpieczeństwem. Nic więc dziwnego, że większość turystów zabiera w podróż nie plik banknotów, a kilka kart kredytowych. Za wygodę możemy jednak Read more

Funt – waluta Egiptu


Egipt EGP funt

Funt egipski to jednostka monetarna Egiptu o symbolu ISO EGP, LE i kilku innych. 1 funt dzieli się na 100 piastrów. Te z kolei składają się z 1000 milimów. Walutę emituje Centralny Bank Egiptu. W 2016 roku poziom inflacji wyniósł 12.1%.

Historia waluty Egiptu

Nazwa egipskiej waluty od razu rodzi skojarzenia z innym popularnym funtem, to jest brytyjskim. Nie jest to kwestią przypadku. Po wybuchu pierwszej wojny światowej to właśnie brytyjski Funt Sterling stał się oficjalną walutą Egiptu. Kraj pozostał pod angielskim wpływem aż do roku 1962. Wtedy to Egipt dokonał dewaluacji funta na dolara amerykańskiego. Funt egipski powstał jako osobna waluta w 1978 roku, a jego wartość była równa 1,42875 dolara amerykańskiego.

Nominały funta egipskiego

Funt egipski występuje zarówno w banknotach, jak i monetach. Ich nominały nie są szczególnie wyjątkowe i przedstawiają się następująco.
W przypadku monet występują te o wartości 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów oraz 1 funta. Te cztery pierwsze są w praktyce codziennego życia w państwie rzadko używane. Gdy z kolei mówimy o banknotach, w części pokrywają się one z monetami. Przykładowo występuje zarówno moneta jak i banknot o nominale 25 i 50 piastrów. Częściej korzysta się z tej drugiej opcji. Oprócz tego w obiegu są również banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów. Przez lata kwestie te ulegały zmianom.

Wygląd egipskich banknotów

Jak na kraj o tak rozwiniętej kulturze i tradycji jak na Egipt przystało, na banknotach emitowanych w tym kraju nie umieszcza się motywów przypadkowych. Wydaje się, że jest to działanie w pełni świadome i celowe. Ma wpływać na rozwój turystyki i zachęcać do zapoznawania się z historią kraju. Popularne motywy to świątynie egipskie, faraonowie i ich grobowce.


Zobacz inne waluty:


29.03.2017 03:19
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000