Funt – waluta Egiptu

Egipt EGP funt

Funt egipski to jednostka monetarna Egiptu o symbolu ISO EGP, LE i kilku innych. 1 funt dzieli się na 100 piastrów. Te z kolei składają się z 1000 milimów. Walutę emituje Centralny Bank Egiptu. W 2016 roku poziom inflacji wyniósł 12.1%.

Historia waluty Egiptu

Nazwa egipskiej waluty od razu rodzi skojarzenia z innym popularnym funtem, to jest brytyjskim. Nie jest to kwestią przypadku. Po wybuchu pierwszej wojny światowej to właśnie brytyjski Funt Sterling stał się oficjalną walutą Egiptu. Kraj pozostał pod angielskim wpływem aż do roku 1962. Wtedy to Egipt dokonał dewaluacji funta na dolara amerykańskiego. Funt egipski powstał jako osobna waluta w 1978 roku, a jego wartość była równa 1,42875 dolara amerykańskiego.

Nominały funta egipskiego

Funt egipski występuje zarówno w banknotach, jak i monetach. Ich nominały nie są szczególnie wyjątkowe i przedstawiają się następująco.
W przypadku monet występują te o wartości 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów oraz 1 funta. Te cztery pierwsze są w praktyce codziennego życia w państwie rzadko używane. Gdy z kolei mówimy o banknotach, w części pokrywają się one z monetami. Przykładowo występuje zarówno moneta jak i banknot o nominale 25 i 50 piastrów. Częściej korzysta się z tej drugiej opcji. Oprócz tego w obiegu są również banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów. Przez lata kwestie te ulegały zmianom.

Wygląd egipskich banknotów

Jak na kraj o tak rozwiniętej kulturze i tradycji jak na Egipt przystało, na banknotach emitowanych w tym kraju nie umieszcza się motywów przypadkowych. Wydaje się, że jest to działanie w pełni świadome i celowe. Ma wpływać na rozwój turystyki i zachęcać do zapoznawania się z historią kraju. Popularne motywy to świątynie egipskie, faraonowie i ich grobowce.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 29.03.2017,  00:00