KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron – kim jest nowy prezydent Francji?

Do 23. kwietnia przedstawiany był przede wszystkim jako jeden z kontrkandydatów eurosceptycznej Marine Le Pen o centrowych poglądach i - wzbudzającym kontrowersje - życiu prywatnym. Jego dość niespodziewane zwycięstwo w ... Czytaj całość
modele wymiany walut online

Modele wymiany walut

Wymiana walut dzisiaj to czynność prosta, która nie wymaga fachowych działań. Dzięki nowoczesnej technologi przebiega ona w sposób zupełnie nieskomplikowany, wręcz prosty i przyjemny. Najczęstsze dla nas są 3 modele ... Czytaj całość

Jen – waluta Japonii


Podstawowe informacje na temat jena japońskiego

Jen to podstawowa waluta Japonii i jednocześnie jedna z najważniejszych walut świata. Oznaczenie ISO jena to JPY. Monety bite w Japonii to 1, 5, 10, 50, 100 oraz 500 jenów, zaś banknoty posiadają nominały 1000, 2000, 5000 oraz 10 000 jenów. Jeny do niedawna dzieliły się na seny i riny, jednak obecnie już nie używa się tego typu waluty.

Historia jena

Jen w dosłownym znaczeniu to po prostu „coś okrągłego”.  Oficjalna nazwa waluty Japonii została ustalona w 1871 roku. W 1879 roku jeden jen wart był 0,5 dolara amerykańskiego, zaś w roku 1933 już ok. 0,2 USD. Po przegraniu przez Japończyków II wojny światowej doszło do inflacji jena. W jej efekcie ustalono kurs 360 jenów za jednego dolara. Po 1971 roku i rezygnacji Stanów Zjednoczonych ze standardu złota jen japoński zaczął funkcjonować lepiej, by dzisiaj obok dolara, euro, franka szwajcarskiego, funta i chińskiego juana być jedną z najstabilniejszych walut na rynku.

Wygląd jenów

Jeny w postaci monet wykorzystują charakterystyczne motywy japońskie np. moneta 5 jenów na awersie posiada ryż, wodę i koło zębate, zaś na rewersie – sadzonki drzew, a na monecie 10 jenów widnieje Pawilon Feniksa i część świątyni Byodo – In, na awersie monety 100 jenowej umieszczone zostały kwiaty kwitnącej wiśni – symbolu najbardziej kojarzonego z Japonią.

Jeny w postaci banknotów z kolei wykorzystują ważne osobistości z historii państwa oraz miejsca kojarzone z Japonią. Banknot 1000 jenów wykorzystuje podobiznę japońskiego bakteriologa Hideyo Noguchi, zaś na rewersie znajduje się wulkan Fidżi i kwiaty wiśni. Banknot 200o jenowy wykorzystuje scenę z powieści The Tale of Genji oraz portret jej autorki Murasaki Shikibu. Na banknocie 5000 jenów widnieje portret Ichiyo Higuchi – japońskiej pisarki, a na rewersie obraz Irysów autorstwa Ogata Korin. Na banknocie o najwyższym nominale – 10 tysięcy jenów na awersie znajduje się wizerunek Yukichi Fukuzawy – japońskiego pisarza, zaś na rewersie Chiński feniks z Pawilonu Feniksa z Byodo-in.


Zobacz inne waluty:


17.04.2017 09:27
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000