Jen – waluta Japonii

Podstawowe informacje na temat jena japońskiego

Jen to podstawowa waluta Japonii i jednocześnie jedna z najważniejszych walut świata. Oznaczenie ISO jena to JPY. Monety bite w Japonii to 1, 5, 10, 50, 100 oraz 500 jenów, zaś banknoty posiadają nominały 1000, 2000, 5000 oraz 10 000 jenów. Jeny do niedawna dzieliły się na seny i riny, jednak obecnie już nie używa się tego typu waluty.

Historia jena

Jen w dosłownym znaczeniu to po prostu „coś okrągłego”.  Oficjalna nazwa waluty Japonii została ustalona w 1871 roku. W 1879 roku jeden jen wart był 0,5 dolara amerykańskiego, zaś w roku 1933 już ok. 0,2 USD. Po przegraniu przez Japończyków II wojny światowej doszło do inflacji jena. W jej efekcie ustalono kurs 360 jenów za jednego dolara. Po 1971 roku i rezygnacji Stanów Zjednoczonych ze standardu złota jen japoński zaczął funkcjonować lepiej, by dzisiaj obok dolara, euro, franka szwajcarskiego, funta i chińskiego juana być jedną z najstabilniejszych walut na rynku.

Wygląd jenów

Jeny w postaci monet wykorzystują charakterystyczne motywy japońskie np. moneta 5 jenów na awersie posiada ryż, wodę i koło zębate, zaś na rewersie – sadzonki drzew, a na monecie 10 jenów widnieje Pawilon Feniksa i część świątyni Byodo – In, na awersie monety 100 jenowej umieszczone zostały kwiaty kwitnącej wiśni – symbolu najbardziej kojarzonego z Japonią.

Jeny w postaci banknotów z kolei wykorzystują ważne osobistości z historii państwa oraz miejsca kojarzone z Japonią. Banknot 1000 jenów wykorzystuje podobiznę japońskiego bakteriologa Hideyo Noguchi, zaś na rewersie znajduje się wulkan Fidżi i kwiaty wiśni. Banknot 200o jenowy wykorzystuje scenę z powieści The Tale of Genji oraz portret jej autorki Murasaki Shikibu. Na banknocie 5000 jenów widnieje portret Ichiyo Higuchi – japońskiej pisarki, a na rewersie obraz Irysów autorstwa Ogata Korin. Na banknocie o najwyższym nominale – 10 tysięcy jenów na awersie znajduje się wizerunek Yukichi Fukuzawy – japońskiego pisarza, zaś na rewersie Chiński feniks z Pawilonu Feniksa z Byodo-in.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 17.04.2017,  00:00