W końcówce 2023 roku mieliśmy do czynienia ze spektakularnym umocnieniem złotego. W stosunku do europejskiej waluty złoty zyskał aż 8 procent! Na pewno nie bez znaczenia były jesienne wybory i związane z nimi prognozy poprawy sytuacji w sądownictwie czy bardziej przejrzyste zarządzanie finansami publicznymi, ale nie tylko…
Globalne kryzysy, konflikty militarne, a nawet zawirowania na szczytach władzy państw, których waluty istotnie wpływają na porządek ogólnoświatowy – to elementy, które kształtują kursy walut.
Jak złoty zwykle reaguje na zmiany nastrojów głównych walut?
Już dawno przyzwyczailiśmy się do tego, że kiedy amerykańska waluta zyskuje wobec europejskiej, złoty najczęściej na tym traci. I odwrotnie umacniające się euro wobec dolara najczęściej oznacza dla złotego dobre wieści, ale nie zawsze. Bo są sytuacje, kiedy złotówka traci, mimo iż powinna (względem tego co dzieje się z eurodolarem) zyskiwać.
Na kondycje złotego wpływ ma wiele czynników, wśród których mamy m.in. stopy procentowe i to nie tylko te stanowione przez nasz bank centralny, ale również stopy krajów, które mają decydujący wpływ na kondycję walut podobnych do złotego.
Dla przykładu w listopadzie 2023 roku kiedy euro było najsłabsze od „pandemicznego” sierpnia 2020 roku, kursowi złotego pomagała nie tylko sytuacja międzynarodowa, ale również polska rzeczywistość po październikowych wyborach.
W jaki sposób wojna za naszą wschodnią granicą, kryzys finansowy czy wybory prezydenckie w USA wpływają na kondycję złotówki? Prosty mechanizm wiary w obronę własnych finansów każe inwestować w bezpieczne przystanie wówczas, kiedy wydarzenia na świecie grożą destabilizacją czy to na kontynencie czy w ważnym dla regionu kraju. Inaczej jest kiedy sytuacja jest bezpieczna i w miarę przewidywalna.
Co daje wspólna waluta?
By zrozumieć jak kondycja euro wpływa na polską walutę, trzeba przyjrzeć się temu, co zmieniło się w Europie odkąd wprowadzono wspólną walutę. Euro funkcjonuje na Stary Kontynencie 25 lat i od 1999 roku inflacja w Strefie Euro wynosi – jak podaje Europejski Bank Centralny – średnio około 2,09%. Wspólna waluta przyjęta przez tak wiele krajów kontynentu (20 państw, czyli około 350 milionów obywateli) sprawia, że jej siła rośnie. Dla przykładu waluta EU obecnie zajmuje drugie miejsce na świecie, jeśli idzie waluty do udzielania kredytów.
Siła euro tkwi w sile zróżnicowanych gospodarek, w których naprzemiennie istotna jest aktywność sektora przemysłowego i usługowego. Euro jest o tyle „lepsze” od dolara, że jego siła opiera się nie tylko o legislację i moc poszczególnych elementów jednej struktury, ale również silą dywersyfikację, która wynika ze specyfiki gospodarek. Te z kolei nie są tak ściśle powiązane, jak federalne.
Jak zmieniała się cena europejskiej waluty
W ciągu ostatnich 20 lat cena euro zmieniała się „w paśmie” dwóch złotych.
Najmniej euro kosztowało 3,19 złotego, a było to ostatniego dnia lipca 2008 roku. najwięcej, bo aż 5 złotych za jedno euro płaciliśmy w marcu 2022 roku. Skąd wyniknęły takie różnice? Otóż lato 2008 roku było szczytem kryzysu finansowego, który zapoczątkowała zapaść na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w USA. Najtaniej euro można było kupić na miesiąc przed upadkiem ważnego w Stanach banku inwestycyjnego Lehman Brothers, który chętnie angażował się w inwestycje związane z kredytami hipotecznymi. Marzec 2022 roku, kiedy euro było najdroższe w historii to okres, w którym świat zaczął reagować na inwazję Rosji na jej zachodniego sąsiada – Ukrainę. Wówczas najistotniejsze były stabilne waluty, a waluty krajów z bliskiego sąsiedztwa konfliktu sięgnęły po wyprzedaże.
Masz pytania dotyczące kursów walut? Chcesz na bieżąco obserwować to, co dzieje się na rynku? Obserwuj nasz blog, czytaj komentarze walutowe, które publikujemy co tydzień w piątek!
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.