KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Praca Wielka Brytania

35 tys. rocznie – czy Wielka Brytania wprowadzi kryterium dochodowe dla Polaków?

W okolicach maja-czerwca mają się rozpocząć negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. W trakcie nich będzie się ważył los Polaków na Wyspach oraz ich rodzin pozostających w kraju. Ostatnie ... Czytaj całość
karty bankowe

Płatność kartą za granicą – wszystko, co musisz wiedzieć, żeby więcej zyskać a mniej tracić

Transakcje bezgotówkowe, szczególnie za granicą, kuszą swoją wygodą i bezpieczeństwem. Nic więc dziwnego, że większość turystów zabiera w podróż nie plik banknotów, a kilka kart kredytowych. Za wygodę możemy jednak ... Czytaj całość

Kip – waluta Laosu


Ciekawostki na temat waluty w Laosie

Laos to ciekawe państwo położone w Południowo-Wschodniej Azji, o którym dosyć mało wiemy. Jeszcze mniej pojęcia mamy o używanej tam walucie. A warto poznać kilka szczegółów na temat laotańskich pieniędzy. Jednostką monetarną w tym kraju jest kip. W międzynarodowym standardzie trzyliterowych kodów walut można go spotkać pod skrótem LAK. Jeden kip podzielić można na 100 atów. Oprócz kipów, w Laosie często można natknąć się na tajskie i amerykańskie pieniądze.

Trochę historii

Kip w obecnej formie jest walutą Laosu już od 1952 roku. Na jej formę miało wpływ kilka zawirowań w historii azjatyckiego państwa. Wcześniej Laos był pod wpływem sił francuskich, i na jego terenie posługiwano się pieniędzmi “piastre de commerce”, które obowiązywały na obszarze Indochin Francuskich. Bilony po raz pierwszy zostały wprowadzone właśnie w 1952 roku. Miały na sobie zarówno inskrypcje po laotańsku i francusku. Wykonane były z aluminium i miały charakterystyczną dziurkę w środku, podobnie jak monety chińskie. Kolejna seria monet została wprowadzona dopiero w latach osiemdziesiątych. Rewersy przedstawiały motywy związane z rolnictwem. W związku z nieustannie panującą inflacją bilon nie jest obecnie używany, monety można spotkać bardzo rzadko.

Słonie, prezydenci i rolnictwo

Na banknotach z Laosu do nominału o wartości 500 kip zobaczyć można grafiki przedstawiające różnego rodzaju czynności związane z życiem codziennym, ważne miejsca i sceny historyczne: zbiory plonów, pracę nowoczesnego systemu nawadniania, bitwę wojenną, tamy, mosty, hodowlę zwierząt, słonie wykorzystywane podczas wycinki lasów. na nominałach powyżej 1000 ujrzeć można podobizny ważnych ludzi – prezydentów czy statuę upamiętniającą króla Sethathiratha.


Zobacz inne waluty:


14.06.2017 19:34
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000