KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Donald Trump prezydentem USA

Nadchodzi Trump. Dolar reaguje

Amerykanie zdecydowali. 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych został Donald Trump. Niepewność, awersja do ryzyka, poszukiwanie bezpieczeństwa. Tego spodziewał się rynek w przypadku zwycięstwa kandydata Republikanów. Historia lubi jednak zaskakwiać. ... Czytaj całość

O czym warto pamiętać płacąc za granicą?

Płacisz za granicą? Pamiętaj o tych kilku rzeczach!

Wycieczki zagraniczne, to coraz częściej wybierany sposób spędzania wolnego czasu i odpoczywania podczas urlopu. Zagraniczne wojaże, wiążą się jednak z wieloma niewiadomymi, które mogą budzić nasz niepokój. Jedną z najczęściej ... Czytaj całość

Kip – waluta Laosu


Ciekawostki na temat waluty w Laosie

Laos to ciekawe państwo położone w Południowo-Wschodniej Azji, o którym dosyć mało wiemy. Jeszcze mniej pojęcia mamy o używanej tam walucie. A warto poznać kilka szczegółów na temat laotańskich pieniędzy. Jednostką monetarną w tym kraju jest kip. W międzynarodowym standardzie trzyliterowych kodów walut można go spotkać pod skrótem LAK. Jeden kip podzielić można na 100 atów. Oprócz kipów, w Laosie często można natknąć się na tajskie i amerykańskie pieniądze.

Trochę historii

Kip w obecnej formie jest walutą Laosu już od 1952 roku. Na jej formę miało wpływ kilka zawirowań w historii azjatyckiego państwa. Wcześniej Laos był pod wpływem sił francuskich, i na jego terenie posługiwano się pieniędzmi “piastre de commerce”, które obowiązywały na obszarze Indochin Francuskich. Bilony po raz pierwszy zostały wprowadzone właśnie w 1952 roku. Miały na sobie zarówno inskrypcje po laotańsku i francusku. Wykonane były z aluminium i miały charakterystyczną dziurkę w środku, podobnie jak monety chińskie. Kolejna seria monet została wprowadzona dopiero w latach osiemdziesiątych. Rewersy przedstawiały motywy związane z rolnictwem. W związku z nieustannie panującą inflacją bilon nie jest obecnie używany, monety można spotkać bardzo rzadko.

Słonie, prezydenci i rolnictwo

Na banknotach z Laosu do nominału o wartości 500 kip zobaczyć można grafiki przedstawiające różnego rodzaju czynności związane z życiem codziennym, ważne miejsca i sceny historyczne: zbiory plonów, pracę nowoczesnego systemu nawadniania, bitwę wojenną, tamy, mosty, hodowlę zwierząt, słonie wykorzystywane podczas wycinki lasów. na nominałach powyżej 1000 ujrzeć można podobizny ważnych ludzi – prezydentów czy statuę upamiętniającą króla Sethathiratha.


Zobacz inne waluty:


14.06.2017 19:34
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000