KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Sknera – być czy nie być, czyli jak oszczędzać wydając pieniądze?

Pragniemy pieniędzy - nie ma co tego ukrywać - ale równocześnie boimy się, że odkładając każdą złotówkę życie ucieknie nam przez palce. Nie można tego wykluczyć. Coraz modniejsze staje się Read more
Założenie konta walutowego PKO BP

Konto walutowe w PKO BP? Co warto wiedzieć przed założeniem?

Największy polski bank inwestuje od 2011 roku w tworzenie nowego, przyjaznego wizerunku. Jest więc Szymon Majewski w wielu odsłonach, są konta za zero złotych i tanie kredyty. Sprawdźmy, czy w Read more

Kip – waluta Laosu


Ciekawostki na temat waluty w Laosie

Laos to ciekawe państwo położone w Południowo-Wschodniej Azji, o którym dosyć mało wiemy. Jeszcze mniej pojęcia mamy o używanej tam walucie. A warto poznać kilka szczegółów na temat laotańskich pieniędzy. Jednostką monetarną w tym kraju jest kip. W międzynarodowym standardzie trzyliterowych kodów walut można go spotkać pod skrótem LAK. Jeden kip podzielić można na 100 atów. Oprócz kipów, w Laosie często można natknąć się na tajskie i amerykańskie pieniądze.

Trochę historii

Kip w obecnej formie jest walutą Laosu już od 1952 roku. Na jej formę miało wpływ kilka zawirowań w historii azjatyckiego państwa. Wcześniej Laos był pod wpływem sił francuskich, i na jego terenie posługiwano się pieniędzmi „piastre de commerce”, które obowiązywały na obszarze Indochin Francuskich. Bilony po raz pierwszy zostały wprowadzone właśnie w 1952 roku. Miały na sobie zarówno inskrypcje po laotańsku i francusku. Wykonane były z aluminium i miały charakterystyczną dziurkę w środku, podobnie jak monety chińskie. Kolejna seria monet została wprowadzona dopiero w latach osiemdziesiątych. Rewersy przedstawiały motywy związane z rolnictwem. W związku z nieustannie panującą inflacją bilon nie jest obecnie używany, monety można spotkać bardzo rzadko.

Słonie, prezydenci i rolnictwo

Na banknotach z Laosu do nominału o wartości 500 kip zobaczyć można grafiki przedstawiające różnego rodzaju czynności związane z życiem codziennym, ważne miejsca i sceny historyczne: zbiory plonów, pracę nowoczesnego systemu nawadniania, bitwę wojenną, tamy, mosty, hodowlę zwierząt, słonie wykorzystywane podczas wycinki lasów. na nominałach powyżej 1000 ujrzeć można podobizny ważnych ludzi – prezydentów czy statuę upamiętniającą króla Sethathiratha.


Zobacz inne waluty:


14.06.2017 19:34
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000