Kip – waluta Laosu

Ciekawostki na temat waluty w Laosie

Laos to ciekawe państwo położone w Południowo-Wschodniej Azji, o którym dosyć mało wiemy. Jeszcze mniej pojęcia mamy o używanej tam walucie. A warto poznać kilka szczegółów na temat laotańskich pieniędzy. Jednostką monetarną w tym kraju jest kip. W międzynarodowym standardzie trzyliterowych kodów walut można go spotkać pod skrótem LAK. Jeden kip podzielić można na 100 atów. Oprócz kipów, w Laosie często można natknąć się na tajskie i amerykańskie pieniądze.

Trochę historii

Kip w obecnej formie jest walutą Laosu już od 1952 roku. Na jej formę miało wpływ kilka zawirowań w historii azjatyckiego państwa. Wcześniej Laos był pod wpływem sił francuskich, i na jego terenie posługiwano się pieniędzmi „piastre de commerce”, które obowiązywały na obszarze Indochin Francuskich. Bilony po raz pierwszy zostały wprowadzone właśnie w 1952 roku. Miały na sobie zarówno inskrypcje po laotańsku i francusku. Wykonane były z aluminium i miały charakterystyczną dziurkę w środku, podobnie jak monety chińskie. Kolejna seria monet została wprowadzona dopiero w latach osiemdziesiątych. Rewersy przedstawiały motywy związane z rolnictwem. W związku z nieustannie panującą inflacją bilon nie jest obecnie używany, monety można spotkać bardzo rzadko.

Słonie, prezydenci i rolnictwo

Na banknotach z Laosu do nominału o wartości 500 kip zobaczyć można grafiki przedstawiające różnego rodzaju czynności związane z życiem codziennym, ważne miejsca i sceny historyczne: zbiory plonów, pracę nowoczesnego systemu nawadniania, bitwę wojenną, tamy, mosty, hodowlę zwierząt, słonie wykorzystywane podczas wycinki lasów. na nominałach powyżej 1000 ujrzeć można podobizny ważnych ludzi – prezydentów czy statuę upamiętniającą króla Sethathiratha.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 14.06.2017,  00:00