Korona duńska – waluta Danii

Dania DKK korona duńska

Korona duńska to waluta obowiązująca nie tylko na terenie Danii, ale również na jej terytoriach zależnych – Wyspach Owczych i Grenlandii. 1 korona dzieli się na 100 ore. Międzynarodowy kod duńskiej waluty to DKK. Emituje ją Narodowy Bank Duński.

Nominały korony duńskiej

Korona duńska występuje w postaci banknotów – 50, 100, 200, 500 i 1000 koron, a także monetach 1, 2, 5, 10, i 20 koron. Środkiem płatniczym są również monety o nominałach 50 ore (ten o wartości 25 został wycofany w 2008 roku).

Historia korony

Korona duńska została wprowadzona do obiegu w 1873 roku. Jej wejście do obiegu było wynikiem utworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej (należały również do niej Szwecja i Norwegia). Mimo upadku związku po drugiej Wojnie Światowej we wszystkich państwach do dziś środkiem płatniczym są poszczególne odmiany korony.

Nie można nie podkreślić faktu, że Dania jest jednym z tych państw Unii Europejskiej, które są zwolnione z obowiązku wprowadzenia u siebie waluty euro. Potwierdziło to referendum z 2000 roku, które zakończyło jakiekolwiek wątpliwości czy hipotetyczne plany.

Wygląd banknotów i monet korony duńskiej

Warto wspomnieć również o niezwykłej tradycji dotyczącej wyglądu banknotów i monet. Korona duńska od lat wygląda okazale, a modyfikacje wprowadzane są regularnie. W przypadku banknotów ostatnio zapoczątkowaną serią są duńskie mosty/zabytki archeologiczne z duńskich muzeów. Jako przykład można podać ten o nominale 50 koron (most nad cieśniną Salling), 100 koron (Stary Most z 1935 roku) czy 500 koron (Most Królowej Aleksandry). W przypadku monet oprócz tych o szczególnych wzorach, dostępnych w powszechnym obiegu, nie można zapomnieć o srebrnych monetach kolekcjonerskich.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 31.03.2017,  00:00