KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Uwolniony frank szwajcarski, kurs, kredyty w chf

Frankowicze wybierają ekantory

Z obserwacji jakie poczyniono na grupie kredytobiorców spłacających swoje pożyczki we frankach wynika, że największe oszczędności oraz spore możliwości zaoszczędzenia pieniędzy mogą oni poczynić korzystając z ekantorów. Wymiana walut w Read more
auta, sprowadzanie aut, kupno samochodu, Ekantor.pl

Samochody z Niemiec – jak sprowadzić auto z zagranicy?

Już na pierwszy rzut oka procedury sprowadzenia auta do kraju mówią jedno: łatwiej je kupić niż zarejestrować. Transakcja za granicą to często formalność i pieniądze z ręki do ręki. Potem Read more

Korona – waluta Islandii


Podstawowe informacje o koronie islandzkiej

Jednostką walutową Islandii jest korona islandzka (ISK), która dzieli się na 100 aurar. Do października 2003 roku moneta 5 aurarów była najdrobniejszą zdawkową monetą na świecie, której wartość wynosiła 0,06 Eurocenta.

We wrześniu 2002 roku na skutek decyzji rządu islandzkiego wycofano z obiegu aurary i ustalono, że wszelkie rozliczenia finansowe powinny być wykonywane w pełnych koronach islandzkich.

Kurs korony islandzkiej w styczniu 2017 roku wynosił 100 ISK = 3, 54 PLN.

Na dzień dzisiejszy waluta islandzka występuje w banknotach 500, 1000, 2000, 5000 oraz 10000 koron.

Słynne postaci na banknotach koron islandzkich

Na awersie banknotu 500 koron widnieje sylwetka Jona Sigurossona, XIX wiecznego islandzkiego działacza na rzecz autonomii tego państwa, nazywanego Ojcem Niepodległości tej wyspy. Rewers tego banknotu to Sigurosson siedzący przy biurku.

Na banknocie 1000 koron znajduje się sylwetka Brynjólfura Sveinssona, XVII wiecznego luterańskiego biskupa islandzkiego. Na rewersie tego banknotu znajduje się kościół jego imienia z miejscowości Skálholt.

Z kolei banknot 2000 koron na awersie zawiera wizerunek słynnego w Islandii poety i malarza Jóhannesa Sveinssona Kjarvala, zaś na rewersie jego obraz i rysunek.

Banknot 5000 koron to sylwetka Ragnheiður Jónsdóttir – XVII wiecznej krawcowej i nauczycielki rzemiosła. Rewers przedstawia ją nauczającą haftu dwie dziewczyny.

Najwyższy nominał banknotu w Islandii – a więc 10 000 koron posiada wizerunek Jónasa Hallgrímssona, najsłynniejszego poety islandzkiego z czasów romantyzmu.

Na wycofanych z obiegu banknotach znajdowały się sylwetki Arngrímura Jónssona (10 koron), Guðbrandura Þorlákssona (50 koron) oraz Arni Magnussona (100 koron), postaci również zasłużonych dla kultury islandzkiej.


Zobacz inne waluty:


25.04.2017 05:20
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!