Lit – waluta Litwy (obecnie euro)

Powoli zapominana waluta Litwy

Obecną walutą używaną na Litwie jest już Euro, jednak jeszcze trzy lata temu mieszkańcy tego państwa posługiwali się zupełnie innymi pieniędzmi. Do 2015 roku oficjalną walutą był jeszcze lit litewski (międzynarodowy kod LTL). Wartość jednego lita wynosiła około 3,5 LTL za jedno euro. Mimo że już nie korzysta się na tym terenie ze wspominanej, warto poznać choć pobieżnie jej historię.

Trochę o historii lita

Jeszcze przed wprowadzeniem litewskich litów, na terenie kraju funkcjonowała waluta o nazwie ostmarka, przez mieszkańców państwa nazywana auksinas. W roku 1922 na skutek reformy walutowej, którą zarządzono w związku z silną inflacją, wprowadzono nowe pieniądze, nazywane wtedy litas. Był to właśnie lit litewski, który dzielił się na 100 centów (po litewsku „cental”). Stopniowo zaczęto wprowadzać coraz więcej nominałów banknotów, które początkowo drukowane były w Berlinie, później też w Pradze i w Wielkiej Brytanii. Monety weszły w obieg dopiero w czerwcu 1924 roku. Wykonane były ze srebra i brązu. Lity jednak nie były aż do teraźniejszych czasów bez przerwy oficjalną walutą kraju. Podczas okupacji przez Związek Radziecki zaczęto u używać rubli. Wycofano je dopiero w 1991 roku w na chwilę wprowadzono tymczasowe pieniądze o nazwie talony. Bank Litewski wraz z nastaniem 1993 roku zaczął na nowo wdrażać litewskie lity, które były środkiem płatniczym jeszcze przez kilkanaście lat, aż do czasu wprowadzenia euro.

Dopracowany wygląd

Banknoty litewskie posiadają dopracowane grafiki, na których znaleźć można między innymi bohaterów narodowych kraju, poetów, naukowca, filozofa. Znaleźć można na nich także ważne dla Litwy monumenty takie jak latarnia morska w Kłajpedzie czy Pomnik Wolności na tle Muzeum Wojennego Witolda Wielkiego.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 26.06.2017,  00:00