KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

waluty, kurs walut, strefa euro, podróż, wyjazd, Ekantor.pl

Euro czy waluta lokalna – co zabrać jadąc poza strefę euro? [krótki przewodnik]

Jaką walutę zabrać jadąc za granicę? To pewnie jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie planując podróż. Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna. A podejmując złą decyzję narażamy się na to, Read more
Podaj piłkę dzieciom

W świat z Ekantor.pl #1: Początek drogi. Relacja z podróży autostopem po Ameryce Łacińskiej

Pamiętacie Mateusza Koszelę, który autostopem przemierzył Azję? Mamy więc dla Was świetną wiadomość. Autor bloga Autostopem w świat sportu wyruszył w kolejną podróż, a towarzyszyć mu będzie Ekantor.pl. Nasz cel Read more

Lit – waluta Litwy (obecnie euro)


Powoli zapominana waluta Litwy

Obecną walutą używaną na Litwie jest już Euro, jednak jeszcze trzy lata temu mieszkańcy tego państwa posługiwali się zupełnie innymi pieniędzmi. Do 2015 roku oficjalną walutą był jeszcze lit litewski (międzynarodowy kod LTL). Wartość jednego lita wynosiła około 3,5 LTL za jedno euro. Mimo że już nie korzysta się na tym terenie ze wspominanej, warto poznać choć pobieżnie jej historię.

Trochę o historii lita

Jeszcze przed wprowadzeniem litewskich litów, na terenie kraju funkcjonowała waluta o nazwie ostmarka, przez mieszkańców państwa nazywana auksinas. W roku 1922 na skutek reformy walutowej, którą zarządzono w związku z silną inflacją, wprowadzono nowe pieniądze, nazywane wtedy litas. Był to właśnie lit litewski, który dzielił się na 100 centów (po litewsku „cental”). Stopniowo zaczęto wprowadzać coraz więcej nominałów banknotów, które początkowo drukowane były w Berlinie, później też w Pradze i w Wielkiej Brytanii. Monety weszły w obieg dopiero w czerwcu 1924 roku. Wykonane były ze srebra i brązu. Lity jednak nie były aż do teraźniejszych czasów bez przerwy oficjalną walutą kraju. Podczas okupacji przez Związek Radziecki zaczęto u używać rubli. Wycofano je dopiero w 1991 roku w na chwilę wprowadzono tymczasowe pieniądze o nazwie talony. Bank Litewski wraz z nastaniem 1993 roku zaczął na nowo wdrażać litewskie lity, które były środkiem płatniczym jeszcze przez kilkanaście lat, aż do czasu wprowadzenia euro.

Dopracowany wygląd

Banknoty litewskie posiadają dopracowane grafiki, na których znaleźć można między innymi bohaterów narodowych kraju, poetów, naukowca, filozofa. Znaleźć można na nich także ważne dla Litwy monumenty takie jak latarnia morska w Kłajpedzie czy Pomnik Wolności na tle Muzeum Wojennego Witolda Wielkiego.


Zobacz inne waluty:


26.06.2017 13:03
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000