KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

niestabilne waluty: jeny i złotówki

Kapryśne waluty

Zaciągając kredyt w obcej walucie mamy nadzieję na korzystniejsze, czyli bardziej opłacalne spłacanie rat, niż w przypadku spłacania go w walucie rodzimej. Jednak istnieje szereg walut kapryśnych, których kurs często ... Czytaj całość
500 Plus dla firm

500 plus dla firm. Nowa propozycja rządu ułatwi życie przedsiębiorcom

Jest pomoc dla rodzin z dziećmi, ma być podobna dla gospodarki. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych ulg dotyczących amortyzacji dóbr inwestycyjnych dla małych i średnich firm. Czy to dobry moment na ... Czytaj całość

Marka – waluta Bośni i Hercegowiny


Bośnia i Hercegowina (BAM) marka

Waluta Bośni i Hercegowiny to marka zamienna lub po prostu marka Bośniacka. Jedna marka zamienna da się rozmienić na 100 feningów. Marka zamienna została ustanowiona w obiegu Bośni i Hercegowiny w 1998 roku. Tym samym zastąpiła wcześniejsze pieniądze: kuny, dinary Republiki Serbskiej i dinary bośniackie. Od początku waluta ta zależna była ekonomicznie i sprzężona wartością z marką niemiecką. Stąd też pochodzenie nazewnictwa nowego pieniądza.

Szczypta historii

Pierwsze pieniądze Bośni i Hercegowiny o nominale pięćdziesięciu jednostek feningów produkowane były w okresie między 1998 rokiem a 2000 rokiem. Oznaczone były jako pięćdziesiąt feningów zamiennych. Niemniej, nazwa ta jest z założenia nieprawidłowa. Jest tak dlatego, że nie feningi, a jedynie marki były zamienne. Do tego obok banknotów bito monety o wartości dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu feningów od roku 1998. Dodatkowo w roku 2006 dopuszczono do użycia monety o nominale pięciu feningów.

 

Ekantor.pl

Banknoty

Narodowe banknoty Bośni i Hercegowiny zostały wzbogacone w roku 2002 o banknoty o nominałach: pięć, dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto i dwieście. Stopniowo zaś stare marki o nominałach jeden, pięć oraz o wartości pięćdziesięciu feningów, były wycofywane z obrotu na rynku. Te wszystkie współczesne wersje banknotów są obecnie wymienialne i oficjalnie używane w handlu i obrocie, na terenie całej Bośni i Hercegowiny. Pieniądze wytworzone przez Bank Centralny Bośni i Hercegowiny mają odmienny wygląd od tych stosowanych w Republice Serbskiej. Wyjątkiem od tej reguły jest banknot dwustu marek. Ma on ten sam wygląd w obu regionach.

 


Zobacz inne waluty:


15.04.2017 05:56
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000