Marka – waluta Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina (BAM) marka

Waluta Bośni i Hercegowiny to marka zamienna lub po prostu marka Bośniacka. Jedna marka zamienna da się rozmienić na 100 feningów. Marka zamienna została ustanowiona w obiegu Bośni i Hercegowiny w 1998 roku. Tym samym zastąpiła wcześniejsze pieniądze: kuny, dinary Republiki Serbskiej i dinary bośniackie. Od początku waluta ta zależna była ekonomicznie i sprzężona wartością z marką niemiecką. Stąd też pochodzenie nazewnictwa nowego pieniądza.

Szczypta historii

Pierwsze pieniądze Bośni i Hercegowiny o nominale pięćdziesięciu jednostek feningów produkowane były w okresie między 1998 rokiem a 2000 rokiem. Oznaczone były jako pięćdziesiąt feningów zamiennych. Niemniej, nazwa ta jest z założenia nieprawidłowa. Jest tak dlatego, że nie feningi, a jedynie marki były zamienne. Do tego obok banknotów bito monety o wartości dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu feningów od roku 1998. Dodatkowo w roku 2006 dopuszczono do użycia monety o nominale pięciu feningów.

 

Ekantor.pl

Banknoty

Narodowe banknoty Bośni i Hercegowiny zostały wzbogacone w roku 2002 o banknoty o nominałach: pięć, dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto i dwieście. Stopniowo zaś stare marki o nominałach jeden, pięć oraz o wartości pięćdziesięciu feningów, były wycofywane z obrotu na rynku. Te wszystkie współczesne wersje banknotów są obecnie wymienialne i oficjalnie używane w handlu i obrocie, na terenie całej Bośni i Hercegowiny. Pieniądze wytworzone przez Bank Centralny Bośni i Hercegowiny mają odmienny wygląd od tych stosowanych w Republice Serbskiej. Wyjątkiem od tej reguły jest banknot dwustu marek. Ma on ten sam wygląd w obu regionach.

 


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 15.04.2017,  00:00