KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

prezent dla niej

Prezenty DLA ​​NIEJ ​​-​​ ciekawe ​​pomysły ​​na​​ prezent ​​z​​ zagranicznych ​​sklepów

Teoretycznie z wyborem prezentu dla płci pięknej nie powinno być problemu - bo podobno panie zawsze czegoś potrzebują. W praktyce jeśli założymy, że obdarowywana przez nas kobieta nie pożąda kolejnego Read more

Czy na pewno dobrze znasz PayPala?

Każdy, kto korzysta z PayPal wie, do czego służy ten serwis i jak działa. Jednak nie wszyscy jego użytkownicy wiedzą, że i w tym przypadku należy się przyjrzeć z bliska Read more

Marka – waluta Bośni i Hercegowiny


Bośnia i Hercegowina (BAM) marka

Waluta Bośni i Hercegowiny to marka zamienna lub po prostu marka Bośniacka. Jedna marka zamienna da się rozmienić na 100 feningów. Marka zamienna została ustanowiona w obiegu Bośni i Hercegowiny w 1998 roku. Tym samym zastąpiła wcześniejsze pieniądze: kuny, dinary Republiki Serbskiej i dinary bośniackie. Od początku waluta ta zależna była ekonomicznie i sprzężona wartością z marką niemiecką. Stąd też pochodzenie nazewnictwa nowego pieniądza.

Szczypta historii

Pierwsze pieniądze Bośni i Hercegowiny o nominale pięćdziesięciu jednostek feningów produkowane były w okresie między 1998 rokiem a 2000 rokiem. Oznaczone były jako pięćdziesiąt feningów zamiennych. Niemniej, nazwa ta jest z założenia nieprawidłowa. Jest tak dlatego, że nie feningi, a jedynie marki były zamienne. Do tego obok banknotów bito monety o wartości dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu feningów od roku 1998. Dodatkowo w roku 2006 dopuszczono do użycia monety o nominale pięciu feningów.

 

Ekantor.pl

Banknoty

Narodowe banknoty Bośni i Hercegowiny zostały wzbogacone w roku 2002 o banknoty o nominałach: pięć, dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto i dwieście. Stopniowo zaś stare marki o nominałach jeden, pięć oraz o wartości pięćdziesięciu feningów, były wycofywane z obrotu na rynku. Te wszystkie współczesne wersje banknotów są obecnie wymienialne i oficjalnie używane w handlu i obrocie, na terenie całej Bośni i Hercegowiny. Pieniądze wytworzone przez Bank Centralny Bośni i Hercegowiny mają odmienny wygląd od tych stosowanych w Republice Serbskiej. Wyjątkiem od tej reguły jest banknot dwustu marek. Ma on ten sam wygląd w obu regionach.

 


Zobacz inne waluty:


15.04.2017 05:56
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000