Pataca – waluta Makau

Nieznane waluty świata – pataca z Makau

Makau i jego pieniądze

Makau to specjalny region administracyjny należący do Chińskiej Republiki Ludowej. Jednostką monetarną używaną na tym terenie jest pataca, która dzieli się na 100 avo. Mimo że Makau to tak naprawdę Chiny, to ma swoje odrębne pieniądze. Swobodnie można jednak płacić tam kartami płatniczymi w juanach, bardziej znanych na świecie niż pataca. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tej mniej znanej walucie. Pataca funkcjonuje pod międzynarodowym kodem MOP. W przeliczeniu na polskie pieniądze, jeden złoty do około 2 pataca.

Trochę historii pieniądza z Makau

Pierwsze wzmianki o walucie jaką jest pataca można odnaleźć już w 1894 roku. Miała ona swoje powiązania z meksykańskim dolarem i portugalską kolonizacja terenów Makau i Timoru. Pod koniec dziewiętnastego wieku tak naprawdę nie istniały jeszcze oficjalne pieniądze, którymi posługiwano by się w Makau. W obiegu znajdowały się srebrne meksykańskie dolary, pieniądze z sąsiedniego Kantonu i jeszcze parę innych walut. Dopiero w 1901 roku władze doszły do wniosku, że konieczne jest wdrożenie nowej, jednolitej waluty, która charakterystyczna byłaby właśnie dla tego regionu. W 1906 roku zaczęto więc korzystać z pataca. Chińczycy przez pierwsze lata byli jednak dalej silnie związani i przyzwyczajeni do korzystania z poprzedników – meksykańskich srebrnych monet. Deprecjonowali przez to wartość nowych pataca. Pierwsze monety zaczęto bić dopiero w roku 1952.

Ciekawa waluta

Na banknotach wydawanych od 1990 roku przez Banco Nacional Ultrmarino widnieje zawsze panorama Makau, na drugiej stronie zobaczyć można ważne budowle, smoka czy taniec lwa. Na monetach również znalazły się podobne symbole związane z historią i kulturą tego ciekawego regionu.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 10.06.2017,  00:00