KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Opłaty w bankach

Wpłatomat czy bankomat? Nieważne. I tak za to zapłacisz

Rozwój aplikacji mobilnych, intuicyjne panele, błyskawiczne przelewy oraz promocje. Banki od wielu lat starają się przekonać Klientów do transakcji bezgotówkowych. Niestety za wygodę coraz częściej żądają dodatkowych opłat. Dotyczy to ... Czytaj całość

MyTravel.pl poleca najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wycieczek

Grecja, Hiszpania i Włochy (Sycylia) to niepodważalne królowe tego sezonu wakacyjnego. Wyśmienite jedzenie i brak konieczności posiadania paszportu, kuszą nie jednego turystę. Nie można przejść obojętnie obok fantastycznej katedry na ... Czytaj całość

Pataca – waluta Makau


Nieznane waluty świata – pataca z Makau

Makau i jego pieniądze

Makau to specjalny region administracyjny należący do Chińskiej Republiki Ludowej. Jednostką monetarną używaną na tym terenie jest pataca, która dzieli się na 100 avo. Mimo że Makau to tak naprawdę Chiny, to ma swoje odrębne pieniądze. Swobodnie można jednak płacić tam kartami płatniczymi w juanach, bardziej znanych na świecie niż pataca. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tej mniej znanej walucie. Pataca funkcjonuje pod międzynarodowym kodem MOP. W przeliczeniu na polskie pieniądze, jeden złoty do około 2 pataca.

Trochę historii pieniądza z Makau

Pierwsze wzmianki o walucie jaką jest pataca można odnaleźć już w 1894 roku. Miała ona swoje powiązania z meksykańskim dolarem i portugalską kolonizacja terenów Makau i Timoru. Pod koniec dziewiętnastego wieku tak naprawdę nie istniały jeszcze oficjalne pieniądze, którymi posługiwano by się w Makau. W obiegu znajdowały się srebrne meksykańskie dolary, pieniądze z sąsiedniego Kantonu i jeszcze parę innych walut. Dopiero w 1901 roku władze doszły do wniosku, że konieczne jest wdrożenie nowej, jednolitej waluty, która charakterystyczna byłaby właśnie dla tego regionu. W 1906 roku zaczęto więc korzystać z pataca. Chińczycy przez pierwsze lata byli jednak dalej silnie związani i przyzwyczajeni do korzystania z poprzedników – meksykańskich srebrnych monet. Deprecjonowali przez to wartość nowych pataca. Pierwsze monety zaczęto bić dopiero w roku 1952.

Ciekawa waluta

Na banknotach wydawanych od 1990 roku przez Banco Nacional Ultrmarino widnieje zawsze panorama Makau, na drugiej stronie zobaczyć można ważne budowle, smoka czy taniec lwa. Na monetach również znalazły się podobne symbole związane z historią i kulturą tego ciekawego regionu.


Zobacz inne waluty:


10.06.2017 08:35
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000