Peso – waluta Argentyny

Peso – ciekawostki i historia waluty Argentyny

Peso argentyńskie to waluta Argentyny o kodzie ARS. Jest również oznaczana jako $, podobnie więc do dolara, jednak bez „U” i „S” po bokach. Na jedno peso składa się 100 centavos. Nazwa waluty z hiszpańskiego znaczy sztuka, ciężar. Historia argentyńskiego peso sięga kilkuset lat w tył i warto przyjrzeć się jej bliżej.

Historia argentyńskiego peso

Peso do 1826 roku było walutą kolonialną. Równało się 8 realom i pozostało w użyciu jeszcze po odzyskaniu niepodległości. Następne w kolejności było peso fuerte. Początkowo jedno peso miało wartość wymienną 17 uncji złota, a po 1864 roku 16 uncji. W użyciu pozostało do 1881 roku. Peso argentino zaczęło z kolei dominować w 1983 roku, gdy przywrócono demokrację. Duża ilość dewaluacji osłabiła wartość waluty. W 1985 roku zastąpił je austral. Stosunek, w jakim zastąpił on peso argentino to 1000:1. Inflacja prowadziła jednak do dalszego spadku wartości. Od 1992 roku australa zastąpiło peso convertible. Warto zwrócić uwagę na stosunek wymienny. 1 nowe peso równało się 10 tysiącom australi. Początkowo w stosunku do dolara ustalono stosunek 1:1, jednak nie ma się co dziwić, że wkrótce nowe peso utraciło tak wysoką wartość.

Ciekawostki o peso

Aktualnie w obiegu znajdują się zarówno monety jak i banknoty. W obiegu są monety 1, 5, 10, 25 i 50 centavos, a także 1 peso. Bank argentyński prowadzi również regularną dystrybucję różnego rodzaju monet okolicznościowych, które mogą stanowić upamiętnienie ważnych historycznie wydarzeń czy być doskonałą pamiątką z wakacji. Jeśli chodzi o banknoty, w obiegu znajdziemy te o nominale 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso. Przez dłuższy czas w użytku był również ten o wartości 1 peso, jednak został zastąpiony przez wygodniejszą w użyciu monetę.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 21.03.2017,  00:00