KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Czy agencja Fitch postąpi podobnie jak Moody’s? Rating może zostać obniżony?

Po chwili spokoju rynek finansowy ponownie obudzi się do spekulacji, na temat tego, jaki wydźwięk będzie miał lipcowy raport agencji Fitch. Czy ostatnie obniżenie prognozy PKB należy traktować, jako ostrzeżenie? ... Czytaj całość
Wiceminister Morawiecki, Ministerstwo Rozwoju i Finansów

Centralna Baza Rachunków – zaczyna się pełna inwigilacja finansów Polaków

Centralna Baza Rachunków to nowy pomysł Ministerstwa Finansów, który w teorii ma pomóc namierzyć majątek, pochodzący z przestępstwa albo podlegający egzekucji sądowej lub administracyjnej. W praktyce może on oznaczać pełną ... Czytaj całość

Peso – waluta Argentyny


Peso – ciekawostki i historia waluty Argentyny

Peso argentyńskie to waluta Argentyny o kodzie ARS. Jest również oznaczana jako $, podobnie więc do dolara, jednak bez “U” i “S” po bokach. Na jedno peso składa się 100 centavos. Nazwa waluty z hiszpańskiego znaczy sztuka, ciężar. Historia argentyńskiego peso sięga kilkuset lat w tył i warto przyjrzeć się jej bliżej.

Historia argentyńskiego peso

Peso do 1826 roku było walutą kolonialną. Równało się 8 realom i pozostało w użyciu jeszcze po odzyskaniu niepodległości. Następne w kolejności było peso fuerte. Początkowo jedno peso miało wartość wymienną 17 uncji złota, a po 1864 roku 16 uncji. W użyciu pozostało do 1881 roku. Peso argentino zaczęło z kolei dominować w 1983 roku, gdy przywrócono demokrację. Duża ilość dewaluacji osłabiła wartość waluty. W 1985 roku zastąpił je austral. Stosunek, w jakim zastąpił on peso argentino to 1000:1. Inflacja prowadziła jednak do dalszego spadku wartości. Od 1992 roku australa zastąpiło peso convertible. Warto zwrócić uwagę na stosunek wymienny. 1 nowe peso równało się 10 tysiącom australi. Początkowo w stosunku do dolara ustalono stosunek 1:1, jednak nie ma się co dziwić, że wkrótce nowe peso utraciło tak wysoką wartość.

Ciekawostki o peso

Aktualnie w obiegu znajdują się zarówno monety jak i banknoty. W obiegu są monety 1, 5, 10, 25 i 50 centavos, a także 1 peso. Bank argentyński prowadzi również regularną dystrybucję różnego rodzaju monet okolicznościowych, które mogą stanowić upamiętnienie ważnych historycznie wydarzeń czy być doskonałą pamiątką z wakacji. Jeśli chodzi o banknoty, w obiegu znajdziemy te o nominale 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso. Przez dłuższy czas w użytku był również ten o wartości 1 peso, jednak został zastąpiony przez wygodniejszą w użyciu monetę.


Zobacz inne waluty:


21.03.2017 13:36
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000