KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Liczy się cena: czy świat żyje z podróbek?

Unia Europejska bije na alarm: fałszowane towary szkodzą gospodarce, zaniżają ceny i kradną miejsca pracy. Wszystkiemu mają być winne Chiny, które nie respektują praw własności. Problem w tym, że to Read more
Split payment - vat kto powinien sie martwic na czym polega

Split payment – kto powinien się martwić?

Podatek od towarów i usług jest najważniejszym źródłem dochodów państwa. Nie dziwi więc fakt, że państwo chce zabezpieczyć wpływy z tego tytułu. A tymczasem nasz kraj znajduje się w czołówce Read more

Peso – waluta Argentyny


Peso – ciekawostki i historia waluty Argentyny

Peso argentyńskie to waluta Argentyny o kodzie ARS. Jest również oznaczana jako $, podobnie więc do dolara, jednak bez „U” i „S” po bokach. Na jedno peso składa się 100 centavos. Nazwa waluty z hiszpańskiego znaczy sztuka, ciężar. Historia argentyńskiego peso sięga kilkuset lat w tył i warto przyjrzeć się jej bliżej.

Historia argentyńskiego peso

Peso do 1826 roku było walutą kolonialną. Równało się 8 realom i pozostało w użyciu jeszcze po odzyskaniu niepodległości. Następne w kolejności było peso fuerte. Początkowo jedno peso miało wartość wymienną 17 uncji złota, a po 1864 roku 16 uncji. W użyciu pozostało do 1881 roku. Peso argentino zaczęło z kolei dominować w 1983 roku, gdy przywrócono demokrację. Duża ilość dewaluacji osłabiła wartość waluty. W 1985 roku zastąpił je austral. Stosunek, w jakim zastąpił on peso argentino to 1000:1. Inflacja prowadziła jednak do dalszego spadku wartości. Od 1992 roku australa zastąpiło peso convertible. Warto zwrócić uwagę na stosunek wymienny. 1 nowe peso równało się 10 tysiącom australi. Początkowo w stosunku do dolara ustalono stosunek 1:1, jednak nie ma się co dziwić, że wkrótce nowe peso utraciło tak wysoką wartość.

Ciekawostki o peso

Aktualnie w obiegu znajdują się zarówno monety jak i banknoty. W obiegu są monety 1, 5, 10, 25 i 50 centavos, a także 1 peso. Bank argentyński prowadzi również regularną dystrybucję różnego rodzaju monet okolicznościowych, które mogą stanowić upamiętnienie ważnych historycznie wydarzeń czy być doskonałą pamiątką z wakacji. Jeśli chodzi o banknoty, w obiegu znajdziemy te o nominale 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso. Przez dłuższy czas w użytku był również ten o wartości 1 peso, jednak został zastąpiony przez wygodniejszą w użyciu monetę.


Zobacz inne waluty:


21.03.2017 13:36
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000