Peso – waluta Dominikany

Dominikana DOP peso

Peso dominikańskie to nazwa waluty Dominikany, pochodząca z hiszpańskiego (peso – „ciężar, sztuka”). Jej symbol ISO to RD$. Waluta jest wydawana przez Banco Central de la Republica Dominicana. Poziom inflacji w 2008 roku wyniósł 12,2%. 1 peso dzieli się na mniejsze nominały – 100 centavo.

Nominały peso dominikańskiego

Peso dominikańskie występuje zarówno w formie monet, jak i banknotów. Szczególną uwagę zwracają wysokie ich nominały. I tak na przykład w przypadku monet mamy do czynienia z tymi o wartości 1, 5, 10 i 25 pesos, czyli relatywnie wysokimi jak na dzisiejsze standardy. Nie inaczej ma się kwestia banknotów. W obiegu na Dominikanie występują te o nominałach 50, 100, 200, 500, a nawet 10000 i 20000 pesos. Sprawia to wiele trudności na co dzień ze względu na trudności w przeliczaniu i rozmienianiu pieniędzy.

Płatności – kwestie praktyczne dla turystów

Wybierając się na Dominikanę, turyści zastanawiają się, jak najlepiej rozporządzić pieniędzmi, to jest ile gotówki zabrać i w jakiej walucie. Oczywiście na miejscu można płacić kartami kredytowymi i debetowymi. Z powodzeniem wymienimy również na miejscu euro na pesos po korzystnym kursie. Nie ma więc potrzeby przejmowania się w przypadku, gdy w naszym kraju kantory nie będą oferowały tej waluty. Innym popularnym i często stosowanym rozwiązaniem jest zabieranie ze sobą na Dominikanę dolarów. Okazuje się bowiem, że nie tylko można je na miejscu zamienić, ale również płacić bezpośrednio w sklepach. Co prawda nie zawsze otrzymamy resztę w dolarach, jednak tak czy inaczej jest to rozwiązanie wygodne i oszczędzające turystom z całego świata nerwów, niepewności i niepotrzebnej bieganiny po kantorach w kraju.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 30.03.2017,  00:00