KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Jedzenie ze złota

Jedzenie ze złota – 7 najdroższych produktów świata

Wykwintne, unikalne i pełne przepychu, a do tego warte więcej niż zwykły człowiek zarabia w ciągu miesiąca. Najdroższe dania na świecie niezmiennie budzą zachwyt i kontrowersje. Zobacz, co zadowala podniebienia Read more

Najbardziej irytująca opłata bankowa – jak jej uniknąć?

W 2017 banki zaczęły odświeżać swoje cenniki. I rzadko kiedy klient wychodził na tym korzystnie. Część z wprowadzonych opłat bankowych okazała się stosunkowo łatwo akceptowalna. Jest jednak taka grupa, która Read more

Peso – waluta Meksyku


Meksyk MXN peso meksykańskie

Peso meksykańskie to jednostka monetarna obowiązująca w Meksyku. Jedno peso dzieli się na 100 centavo. Waluta ta oznaczana jest międzynarodowym kodem MXN.

Historia meksykańskiej waluty

Meksykańskie peso to pierwsza światowa waluta, która oznaczana była znakiem „$”. Dopiero w późniejszym okresie symbol ten zaczął być kojarzony wyłącznie z amerykańskimi dolarami. Meksykańska waluta jest podstawą rozliczeń na terenie całej Ameryki Łacińskiej, w związku z czym wiele znaczy na arenie międzynarodowych transakcji. Peso meksykańskie pojawiły się w okresie kolonizacji, stosunkowo niedługo po przybyciu Hiszpanów. Oficjalnie wprowadzone zostały po uzyskaniu niepodległości Meksyku, na początku XIX wieku. Od tego momentu waluta stała się jedną z najstabilniejszych w regionie, nie tracąc swojej wartości nawet po hiperinflacji sąsiednich państw. Dopiero Wielki Kryzys Ropy doprowadził do spadku mocy pieniądza, a tym samym konieczności wprowadzenia nowej waluty oraz dewaluacji w stosunku 1:1000 na rzecz nowego peso.

Monety i banknoty

Obecnie w obiegu funkcjonują przede wszystkim monety o wartości 50 centavos oraz 1, 2, 5 i 10 peso. Na ich awersach umieszczone są podobizny wielu znanych osobistości, takich jak José María Pino Suárez, Octavio Pazo, Miguel Hidalgo y Costilla czy też  José Vasconcelos. Na drugiej stronie monet znajdują się wyłącznie nominały. W powszechnym obiegu użytkowane są także banknoty, które posiadają wartość  $20, $50, $100, $200, $500 oraz $1000. Na przedniej stronie umieszczone są wizerunki postaci związanych z Meksykiem, m.in. Banito Juarez, Emiliano Zapata,  Miguel Hidalgo czy Diego Rivera. Rewers ozdobiony jest natomiast grafikami przedstawiającymi najbardziej charakterystycznymi dla Meksyku miejscami, takimi jak m.in. Uniwersytet Guanajuato, akwedukt Morelia czy okolice popularnego miasta Chimalhuacan.


Zobacz inne waluty:


01.06.2017 07:01
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000