Peso – waluta Meksyku

Meksyk MXN peso meksykańskie

Peso meksykańskie to jednostka monetarna obowiązująca w Meksyku. Jedno peso dzieli się na 100 centavo. Waluta ta oznaczana jest międzynarodowym kodem MXN.

Historia meksykańskiej waluty

Meksykańskie peso to pierwsza światowa waluta, która oznaczana była znakiem „$”. Dopiero w późniejszym okresie symbol ten zaczął być kojarzony wyłącznie z amerykańskimi dolarami. Meksykańska waluta jest podstawą rozliczeń na terenie całej Ameryki Łacińskiej, w związku z czym wiele znaczy na arenie międzynarodowych transakcji. Peso meksykańskie pojawiły się w okresie kolonizacji, stosunkowo niedługo po przybyciu Hiszpanów. Oficjalnie wprowadzone zostały po uzyskaniu niepodległości Meksyku, na początku XIX wieku. Od tego momentu waluta stała się jedną z najstabilniejszych w regionie, nie tracąc swojej wartości nawet po hiperinflacji sąsiednich państw. Dopiero Wielki Kryzys Ropy doprowadził do spadku mocy pieniądza, a tym samym konieczności wprowadzenia nowej waluty oraz dewaluacji w stosunku 1:1000 na rzecz nowego peso.

Monety i banknoty

Obecnie w obiegu funkcjonują przede wszystkim monety o wartości 50 centavos oraz 1, 2, 5 i 10 peso. Na ich awersach umieszczone są podobizny wielu znanych osobistości, takich jak José María Pino Suárez, Octavio Pazo, Miguel Hidalgo y Costilla czy też  José Vasconcelos. Na drugiej stronie monet znajdują się wyłącznie nominały. W powszechnym obiegu użytkowane są także banknoty, które posiadają wartość  $20, $50, $100, $200, $500 oraz $1000. Na przedniej stronie umieszczone są wizerunki postaci związanych z Meksykiem, m.in. Banito Juarez, Emiliano Zapata,  Miguel Hidalgo czy Diego Rivera. Rewers ozdobiony jest natomiast grafikami przedstawiającymi najbardziej charakterystycznymi dla Meksyku miejscami, takimi jak m.in. Uniwersytet Guanajuato, akwedukt Morelia czy okolice popularnego miasta Chimalhuacan.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 01.06.2017,  00:00