KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Tanie wakacje z dziećmi. Plan działania

Okres wakacji to czas zabawy i beztroski - ale nie dla rodziców. Kilka rodzinnych dni w nadmorskim kurorcie często okupione zostaje nadgodzinami pracy, zmartwieniami i nerwami, bo wakacje kosztują. I ... Czytaj całość

Brexit: Pytania bez odpowiedzi

Brexit, czyli decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej to dopiero początek długiej i nieznanej drogi, która będzie usiana wieloma wątpliwościami zarówno dla obywateli Wielkiej Brytanii, jak i całego świata. Do ... Czytaj całość

Pula – waluta Botswany


Pula – potocznie deszcz

Mimo swojego położenia, ze względu na bogactwo dóbr naturalnych, Botswana jest krajem, który notuje największy wzrost PKB na świecie. Jego podstawową jednostką monetarną jest Pula, która w wolnym przekładzie oznacza wodę, bądź też deszcz. Ten jest niezwykle rzadki w tym afrykańskim kraju, stąd cenna waluta przyjęła jego nazwę.

Historia pieniądza w Botswanie

Wraz z niepodległością Botswany w roku 1966, kraj stał się częścią RMA (Rand Monetary Area), a jej ówczesną walutą stał się Południowo Afrykański rand. Nie minęło jednak dużo czasu, zanim Botswana wycofała się z RMA, co zobowiązało ją do wprowadzenia własnego pieniądza. Zdecydowano się na Pulę, która bardzo pozytywnie została odebrana przez miejscową ludność.

Waluta została wprowadzona do obiegu 23 sierpnia 1976 roku, który do dzisiaj znany jest jako Dzień Puli. Przez kolejne 100 dni od jej wprowadzenia możliwe było wymienianie randów na pulę. W tym czasie równość dwóch walut była gwarantowana z urzędu.

Przemiany waluty

Początkowo Pula ukazała się w nominałach:
– dla banknotów: 1, 2, 5, 10,
– dla monet: 1, 5, 25, 50.
Z czasem nominały banknotów i monet ulegały zmianom. Co było spowodowane rosnącymi cenami towarów, jak i inflacją. Współcześnie Pula występuje w banknotach o nominałach: 10, 20, 50, 100 i 200 (które zostało wprowadzone w 2009 roku). Każda Pula dzieli się na 100 tebe. Obecne nominały monet wynoszą: 5, 10, 25, 50, 1, 2.

Na banknotach Puli widnieją wizerunki znanych polityków i osobistości. Pula o nominale 10 przyozdobiona jest podobizną prezydenta Botswany Festus G. Mogae, na P20 widzimy portret przedstawiający narodowego kompozytora D. K. Motsete, a na P50 nadruk przedstawia kolejnego prezydenta Botswany Sir Seretse Khama.


Zobacz inne waluty:


12.04.2017 09:55
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000