Pula – waluta Botswany

Pula – potocznie deszcz

Mimo swojego położenia, ze względu na bogactwo dóbr naturalnych, Botswana jest krajem, który notuje największy wzrost PKB na świecie. Jego podstawową jednostką monetarną jest Pula, która w wolnym przekładzie oznacza wodę, bądź też deszcz. Ten jest niezwykle rzadki w tym afrykańskim kraju, stąd cenna waluta przyjęła jego nazwę.

Historia pieniądza w Botswanie

Wraz z niepodległością Botswany w roku 1966, kraj stał się częścią RMA (Rand Monetary Area), a jej ówczesną walutą stał się Południowo Afrykański rand. Nie minęło jednak dużo czasu, zanim Botswana wycofała się z RMA, co zobowiązało ją do wprowadzenia własnego pieniądza. Zdecydowano się na Pulę, która bardzo pozytywnie została odebrana przez miejscową ludność.

Waluta została wprowadzona do obiegu 23 sierpnia 1976 roku, który do dzisiaj znany jest jako Dzień Puli. Przez kolejne 100 dni od jej wprowadzenia możliwe było wymienianie randów na pulę. W tym czasie równość dwóch walut była gwarantowana z urzędu.

Przemiany waluty

Początkowo Pula ukazała się w nominałach:
– dla banknotów: 1, 2, 5, 10,
– dla monet: 1, 5, 25, 50.
Z czasem nominały banknotów i monet ulegały zmianom. Co było spowodowane rosnącymi cenami towarów, jak i inflacją. Współcześnie Pula występuje w banknotach o nominałach: 10, 20, 50, 100 i 200 (które zostało wprowadzone w 2009 roku). Każda Pula dzieli się na 100 tebe. Obecne nominały monet wynoszą: 5, 10, 25, 50, 1, 2.

Na banknotach Puli widnieją wizerunki znanych polityków i osobistości. Pula o nominale 10 przyozdobiona jest podobizną prezydenta Botswany Festus G. Mogae, na P20 widzimy portret przedstawiający narodowego kompozytora D. K. Motsete, a na P50 nadruk przedstawia kolejnego prezydenta Botswany Sir Seretse Khama.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 12.04.2017,  00:00