Quetzal – waluta Gwatemali

Quetzal, czyli waluta Gwatemali, o której warto wiedzieć

Gwatemala położona jest w Ameryce Środkowej. Jej oficjalną walutą jest quetzal (GTQ), którego symbolem jest Q. Każdy quetzal składa się ze stu centavos. Co jeszcze warto wiedzieć o tej walucie?

Historia Quetzal, o której wiedzą nieliczni

Przede wszystkim warto wiedzieć, że ta waluta została wytworzona w 1925 roku, kiedy to prezydentem był Jose Maria Orellana. Na samym początku Bank Centralny Gwatemali wydał jedynie banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 oraz 100 quetzal. Poza tym pojawiły się również monety 1, 5 i 10 centavos, oprócz tego takie nominały jak: 1/4, 1/2 oraz jeden quetzal. Banknot 50 quetzal zaistniał dopiero w 1967 roku. Poza istotną informacją jest również fakt, iż aż do 1987 roku quetzal był ściśle powiązany z dolarem amerykańskim.

Czym charakteryzują się banknoty quetzal?

Jak już wyżej wspomniano, waluta w Gwatemali dzieli się na następujące monety: 1 centavo, 5, 10, 25, 50 centavos oraz jeden quetzal. Warto jednak szczególnie bliżej przyjrzeć się kwestii związanej z banknotami, wśród których można wyróżnić:

– 1 Q – z wizerunkiem J.M. Orellana,
– 5 Q – przedstawiający J. Rufino,
– 10 Q – z portretem M. G. Grandos’a,
– 20 Q – z M. Galvezem,
– 50 Q – z C. Zachrissona,
– 100 Q – z F. Marroquin,
– 200 Q – z S. Hurtado, M. Valverde, G. Alcántara.

Skąd w ogóle wzięła się nazwa quetzal?

Wiedząc już tyle na temat waluty w Gwatemali, warto uzmysłowić sobie, skąd w ogóle wzięła się nazwa quetzal. Pochodzi ona z mitologii prekolumbijskiej i wiąże się z ptakiem, który był tam utożsamiany z wolnością i pięknem. Szczególnie cenne były jego pióra, które cieszyły się dużą popularnością możnowładców. Jednak ze względu na to, co symbolizowały, nigdy nie przebywały długo w niewoli. Co ciekawe zwierze te stało się tak istotne dla Gwatemali, że pojawia się ono na ich banknotach, ale również w herbie.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 17.05.2017,  00:00