KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

PREMIE OD BANKÓW

Wielka lista świątecznych promocji w bankach – zapłacą za zakupy, ale pod jednym warunkiem

Dla mamy perfumy, dla taty seria ulubionych kryminałów, a dla żony wymarzony płaszcz (koniecznie “taki uroczy, malachitowy”). Jeżeli listę świątecznych zakupów masz już przygotowaną to znaczy, że połowa sukcesu za Read more
Aplikacje do finansów

10 najlepszych aplikacji do kontrolowania własnych finansów

Regularne opłaty, spontaniczne wydatki, niespodziewane koszty i wszędobylskie rachunki… Uporanie się z domowymi finansami nie jest proste. Dlatego coraz więcej osób sięga po aplikacje, które znacznie ułatwiają nad nimi kontrolę. Read more

Quetzal – waluta Gwatemali


Quetzal, czyli waluta Gwatemali, o której warto wiedzieć

Gwatemala położona jest w Ameryce Środkowej. Jej oficjalną walutą jest quetzal (GTQ), którego symbolem jest Q. Każdy quetzal składa się ze stu centavos. Co jeszcze warto wiedzieć o tej walucie?

Historia Quetzal, o której wiedzą nieliczni

Przede wszystkim warto wiedzieć, że ta waluta została wytworzona w 1925 roku, kiedy to prezydentem był Jose Maria Orellana. Na samym początku Bank Centralny Gwatemali wydał jedynie banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 oraz 100 quetzal. Poza tym pojawiły się również monety 1, 5 i 10 centavos, oprócz tego takie nominały jak: 1/4, 1/2 oraz jeden quetzal. Banknot 50 quetzal zaistniał dopiero w 1967 roku. Poza istotną informacją jest również fakt, iż aż do 1987 roku quetzal był ściśle powiązany z dolarem amerykańskim.

Czym charakteryzują się banknoty quetzal?

Jak już wyżej wspomniano, waluta w Gwatemali dzieli się na następujące monety: 1 centavo, 5, 10, 25, 50 centavos oraz jeden quetzal. Warto jednak szczególnie bliżej przyjrzeć się kwestii związanej z banknotami, wśród których można wyróżnić:

– 1 Q – z wizerunkiem J.M. Orellana,
– 5 Q – przedstawiający J. Rufino,
– 10 Q – z portretem M. G. Grandos’a,
– 20 Q – z M. Galvezem,
– 50 Q – z C. Zachrissona,
– 100 Q – z F. Marroquin,
– 200 Q – z S. Hurtado, M. Valverde, G. Alcántara.

Skąd w ogóle wzięła się nazwa quetzal?

Wiedząc już tyle na temat waluty w Gwatemali, warto uzmysłowić sobie, skąd w ogóle wzięła się nazwa quetzal. Pochodzi ona z mitologii prekolumbijskiej i wiąże się z ptakiem, który był tam utożsamiany z wolnością i pięknem. Szczególnie cenne były jego pióra, które cieszyły się dużą popularnością możnowładców. Jednak ze względu na to, co symbolizowały, nigdy nie przebywały długo w niewoli. Co ciekawe zwierze te stało się tak istotne dla Gwatemali, że pojawia się ono na ich banknotach, ale również w herbie.


Zobacz inne waluty:


17.05.2017 04:38
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000