KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Polski Nowy Złoty – polska waluta!

Polski Nowy Złoty – polska waluta!

Pieniądz jest jednym z symbolów niezależności państwa oraz władzy państwowej. Nic więc dziwnego, że dawni władcy dość często myśleli o własnej walucie, która jednocześnie mogłaby być wartościowym środkiem płatniczym we ... Czytaj całość
Praca Wielka Brytania

35 tys. rocznie – czy Wielka Brytania wprowadzi kryterium dochodowe dla Polaków?

W okolicach maja-czerwca mają się rozpocząć negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. W trakcie nich będzie się ważył los Polaków na Wyspach oraz ich rodzin pozostających w kraju. Ostatnie ... Czytaj całość

Rubel – waluta Rosji


Rosja RUB rubel rosyjski

Rubel rosyjski to jednostka monetarna, która jest obecnie używana w Federacji Rosyjskiej oraz jej republikach nieuznawanych, czyli Osetii Południowej oraz Abchazji. Jeden rubel można podzielić na 100 kopiejek. Waluta oznaczana jest kodem RUB.

Historia rosyjskiego rubla

Zaraz po funcie szterlingu, rubel należy do najstarszych pieniędzy znanych na świecie. Waluta ta używana była na ziemiach rosyjskich już od XIII wieku. Współczesny rubel rosyjski pierwszy raz pojawił się w grudniu 1991 roku, równolegle do rubla radzieckiego, który pozostawał w obiegu do września 1993 roku. Większość radzieckich monet pozostawała formalnie legalnym środkiem płatniczym do 31 grudnia 1998 roku, aż do zmiany na ruble rosyjskie w latach 1999-2001. Centralny Bank Rosji odgórnie ustalał kurs rubla rosyjskiego do 29 czerwca 2006 roku. W wyniku decyzji o jego uwolnieniu, od lipca 2006 roku kurs ustalany jest przez rynek.

Monety i banknoty

Obecnie w obiegu znajdują się monety o wartości 1, 5, 10, 50 kopiejek oraz 1, 2, 5, 10 rubli, jak również banknoty o nominałach 10, 50, 100, 500, 1000 oraz 5000 rubli. Zarówno awersy, jak i rewersy banknotów ozdobione są grafikami przedstawiającymi rosyjskie budowle oraz inne obiekty i motywy architektoniczne. Na banknotach rosyjskich rubli można zobaczyć m.in. pomnik na tle katedry św. Zofii w Veliky Nowgorodzie, Most Komunalny na rzece Yenisei w Krasnojarsku, kaplicę Paraskeva Pyatnitsa, rzeźbę na tle Twierdzy Petropavlosk w Sankt Petersburgu, Quadrigę na portyku Teatru Bolszoj w Moskwie oraz Widok z Sewastopola i Pomnik Zanotowanych Statków.


Zobacz inne waluty:


25.05.2017 06:29
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000