KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Wakacje z dzieckiem

10 miejsc w Europie na wakacje z dzieckiem. Gdzie jechać?

Wakacje z dzieckiem są sporym wyzwaniem dla rodziców. Problemy pojawiają się już na początku planowania. Gdzie jechać, aby zapewnić dzieciom rozrywkę, wypoczynek i moc niezapomnianych wrażeń?   Lipiec w tym ... Czytaj całość

FATCA: Ostatni dzień na złożenie oświadczenia. Jutro możesz stracić dostęp do konta

30 listopada to przysłowiowy ostatni dzwonek na złożenie oświadczenia FATCA w bankach oraz innych instytucjach finansowych. Konieczność ta wynika z umowy zawartej pomiędzy polskim i amerykańskim rządem. Niestety. Wielu rodaków ... Czytaj całość

Rupia – waluta Indii


Gdzie można znaleźć rupie indyjską?

Indie są krajem mieszczącym się w południowej części Azji. Walutą, którą można tam znaleźć jest właśnie rupia indyjska (INR), której symbolem jest ₹. Waluta ta charakteryzuje się podziałem, gdzie jeden rupia to 100 pajs.

Krótko o historii indyjskiej waluty

Szukając informacji na temat początków rupii indyjskiej, można natknąć się na notki aż z XVI wieku. Kiedy to władca Delhi – Szer Szah Suri, rozprzestrzenił rupię. Jednak wtedy miała ona formę srebrnych monet. Dzisiejsza rupia wprowadzona została do Indii w 1957 roku. Powszechne stały się wtedy następujące nominały: 1, 2, 5, 10 oraz 25 paise. 50 paise i jeden rupii pojawiły się kolejno w 1960 i w 1962 roku. W kolejnych latach powszechne stały się również banknoty: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 rupii. W 2016 roku wycofano banknot o nominale 500 oraz 1000 rupii. Zamiast nich pojawiły się nowe banknoty 500 oraz 2000 rupii.

Jak wygląda waluta indyjska?

Pierwsze monety o aktualnej wartości miały bardzo różne kształty od wielokątów, po okrągłe końce. Najważniejsze jednak był to, że na jednej ze stron znajdował się obraz lwa Asoki. Obecne banknoty zostały wymienione we wcześniejszym akapicie, jednak warto zwrócić uwagę również na fakt, kogo i co można na nich dostrzec. Oprócz banknotu ₹1, na pozostałych można dostrzec Mahatma Gandhi. Poza tym na rewersie można dostrzec, np. Parlament (₹50), czy nosorożca, słonia i lwa (₹10).

Co jeszcze warto wiedzieć o rupii indyjskiej?

Przede wszystkim bardzo istotną informacją może być, choćby to, że główną mennicę można znaleźć oczywiście w Bombaju. Jednak bardziej zaskakującym faktem jest to, że z kolei główna drukarnia umiejscowiona jest w Wielkiej Brytanii. I tam też następuje emisja banknotów.

Ciekawostką może być również to, że Indie słyną również z tego, że wypuszczają do obiegu określone banknoty okolicznościowe rupii.


Zobacz inne waluty:


20.04.2017 06:14
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000