Rupia – waluta Indii

Gdzie można znaleźć rupie indyjską?

Indie są krajem mieszczącym się w południowej części Azji. Walutą, którą można tam znaleźć jest właśnie rupia indyjska (INR), której symbolem jest ₹. Waluta ta charakteryzuje się podziałem, gdzie jeden rupia to 100 pajs.

Krótko o historii indyjskiej waluty

Szukając informacji na temat początków rupii indyjskiej, można natknąć się na notki aż z XVI wieku. Kiedy to władca Delhi – Szer Szah Suri, rozprzestrzenił rupię. Jednak wtedy miała ona formę srebrnych monet. Dzisiejsza rupia wprowadzona została do Indii w 1957 roku. Powszechne stały się wtedy następujące nominały: 1, 2, 5, 10 oraz 25 paise. 50 paise i jeden rupii pojawiły się kolejno w 1960 i w 1962 roku. W kolejnych latach powszechne stały się również banknoty: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 rupii. W 2016 roku wycofano banknot o nominale 500 oraz 1000 rupii. Zamiast nich pojawiły się nowe banknoty 500 oraz 2000 rupii.

Jak wygląda waluta indyjska?

Pierwsze monety o aktualnej wartości miały bardzo różne kształty od wielokątów, po okrągłe końce. Najważniejsze jednak był to, że na jednej ze stron znajdował się obraz lwa Asoki. Obecne banknoty zostały wymienione we wcześniejszym akapicie, jednak warto zwrócić uwagę również na fakt, kogo i co można na nich dostrzec. Oprócz banknotu ₹1, na pozostałych można dostrzec Mahatma Gandhi. Poza tym na rewersie można dostrzec, np. Parlament (₹50), czy nosorożca, słonia i lwa (₹10).

Co jeszcze warto wiedzieć o rupii indyjskiej?

Przede wszystkim bardzo istotną informacją może być, choćby to, że główną mennicę można znaleźć oczywiście w Bombaju. Jednak bardziej zaskakującym faktem jest to, że z kolei główna drukarnia umiejscowiona jest w Wielkiej Brytanii. I tam też następuje emisja banknotów.

Ciekawostką może być również to, że Indie słyną również z tego, że wypuszczają do obiegu określone banknoty okolicznościowe rupii.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 20.04.2017,  00:00