Rupia – waluta Indonezji

Rupia indonezyjska – podstawowe informacje o walucie indonezji

Rupia indonezyjska to oficjalna waluta Indonezji od 17 sierpnia 1949 roku, a więc momentu kiedy Indonezja odzyskała całkowicie niepodległość uniezależniając się spod wpływów holenderskich.

Waluta indonezyjska występuje w monetach – najmniejszej o wartości 1, poprzez 25, 50, 100, 200 i 500, aż po największą czyli 1000 rupii. W obiegu funkcjonują również banknoty – od najmniejszego w wysokości 1000 rupii, poprzez 5 000, 10 000, 20 000, 50 000, aż po największy nominał wynoszący 100 000 rupii.

Rupia indonezyjska należy współcześnie do dziesięciu najbardziej bezwartościowych  walut świata. Jeden dolar amerykański jest wart 12 336 rupii.

Kilka faktów i ciekawostek o rupii indonezyjskiej

Bank Indonezji rozpoczął emisję znaków pieniężnych w 1958 roku. Większość banknotów zawiera wizerunek godła państwa – czyli złotego orła Garuda, który swój rodowód posiada od średniowiecznego smoka, łączącego cechy przypisywane różnym innym zwierzętom. Indonezyjski ptak – smok posiada wydłużony tułów, głowę ptaka z płaskim kaczym dziobem oraz łapy zakończone pazurami i skrzydła.  Symbolizuje wiarę w Boga, jedność narodu, jego siłę i demokrację.

Banknoty indonezyjskie posiadają zabezpieczenie w formie znaku wodnego oraz paska wtopionego w papier. Najnowsze typy banknotów otrzymały również dodatkowe zabezpieczenie typu recto – verso, polegające na dwustronnym pokrywaniu się oraz uzupełnianiu elementu graficznego.

Swojego rodzaju ciekawostką w Indonezji jest to, że można wwozić lub też wywozić z tego kraju walutę obcą w nieograniczonej ilości, jednak w przypadku rupii indonezyjskich istnieje limit zarówno w przywożeniu jak i w wywożeniu i wynosi 5 milionów lokalnego pieniądza. Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 03.05.2017,  00:00