KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

500 Plus dla firm

500 plus dla firm. Nowa propozycja rządu ułatwi życie przedsiębiorcom

Jest pomoc dla rodzin z dziećmi, ma być podobna dla gospodarki. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych ulg dotyczących amortyzacji dóbr inwestycyjnych dla małych i średnich firm. Czy to dobry moment na ... Czytaj całość
niestabilne waluty: jeny i złotówki

Kapryśne waluty

Zaciągając kredyt w obcej walucie mamy nadzieję na korzystniejsze, czyli bardziej opłacalne spłacanie rat, niż w przypadku spłacania go w walucie rodzimej. Jednak istnieje szereg walut kapryśnych, których kurs często ... Czytaj całość

Rupia – waluta Indonezji


Rupia indonezyjska – podstawowe informacje o walucie indonezji

Rupia indonezyjska to oficjalna waluta Indonezji od 17 sierpnia 1949 roku, a więc momentu kiedy Indonezja odzyskała całkowicie niepodległość uniezależniając się spod wpływów holenderskich.

Waluta indonezyjska występuje w monetach – najmniejszej o wartości 1, poprzez 25, 50, 100, 200 i 500, aż po największą czyli 1000 rupii. W obiegu funkcjonują również banknoty – od najmniejszego w wysokości 1000 rupii, poprzez 5 000, 10 000, 20 000, 50 000, aż po największy nominał wynoszący 100 000 rupii.

Rupia indonezyjska należy współcześnie do dziesięciu najbardziej bezwartościowych  walut świata. Jeden dolar amerykański jest wart 12 336 rupii.

Kilka faktów i ciekawostek o rupii indonezyjskiej

Bank Indonezji rozpoczął emisję znaków pieniężnych w 1958 roku. Większość banknotów zawiera wizerunek godła państwa – czyli złotego orła Garuda, który swój rodowód posiada od średniowiecznego smoka, łączącego cechy przypisywane różnym innym zwierzętom. Indonezyjski ptak – smok posiada wydłużony tułów, głowę ptaka z płaskim kaczym dziobem oraz łapy zakończone pazurami i skrzydła.  Symbolizuje wiarę w Boga, jedność narodu, jego siłę i demokrację.

Banknoty indonezyjskie posiadają zabezpieczenie w formie znaku wodnego oraz paska wtopionego w papier. Najnowsze typy banknotów otrzymały również dodatkowe zabezpieczenie typu recto – verso, polegające na dwustronnym pokrywaniu się oraz uzupełnianiu elementu graficznego.

Swojego rodzaju ciekawostką w Indonezji jest to, że można wwozić lub też wywozić z tego kraju walutę obcą w nieograniczonej ilości, jednak w przypadku rupii indonezyjskich istnieje limit zarówno w przywożeniu jak i w wywożeniu i wynosi 5 milionów lokalnego pieniądza. Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych.


Zobacz inne waluty:


03.05.2017 10:25
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000