KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Piekło Europy

Nadchodzi piekło Europy. Czy dla kaprysu rozpadnie się strefa euro?

Zagłosowałem. Teraz zobaczymy jak będzie* - słowa Dantego, mieszkańca Włoch który oddał głos przeciwko reformom zaproponowanym przez premiera Matteo Renziego, napawają grozą. Zapewne w głowach wielu osób zrodziło ... Czytaj całość

Prezent dla niego, prezent dla mężczyzny, Ekantor.pl

Prezenty DLA NIEGO ​​-​​ ciekawe ​​pomysły ​​na ​​prezent ​​z​​ zagranicznych ​​sklepów

Wbrew obiegowej opinii większość mężczyzn ucieszy się z nowej pary skarpet znalezionych pod choinką. Pod warunkiem, że nie będą jedynym prezentem. Tylko, dajmy na to, dodatkiem do drona DJI Mavic ... Czytaj całość

Rupia – waluta Pakistanu


Pakistan PKR rupia

Rupia pakistańska jest oficjalną jednostką walutową Pakistanu. Jedna rupia dzieli się na 100 pajs. Pakistańska waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem PKR.

Historia waluty pakistańskiej

Rupia została oficjalnie wprowadzona do obiegu w Pakistanie po rozwiązaniu brytyjskiego Raju w 1947 roku. Początkowo wykorzystywano pieniądze brytyjskie i indyjskie, które były jedynie oznaczone jako pakistańskie. Nowe monety i banknoty zaczęły być wydawane w 1948 roku. Podobnie jak indyjska, pakistańska rupia pierwotnie została podzielona na 16 annas oraz kolejno na 4 pajs i 12 pie. System dziesiętny przyjęto 1 stycznia 1961 roku. Obecnie obowiązują monety o nominałach 1, 10, 25, 50 pajs oraz 1, 2, 5 rupii, a także banknoty 1, 2, 5, 10, 50, 100, 500 i 1000 rupii.

Wygląd pakistańskich banknotów

Poza banknotami 1 i 2 rupie, wszystkie przedstawiają portret Muhammada Ali Jinnah na awersie oraz opisane są w języku Urdu. Odwroty banknotów różnią się wyglądem i posiadają angielski tekst. Jedynym opisem Urdu znajdującym się na odwrocie jest tłumaczenie  proroctwa Hadisu, które oznacza “Szczerość w życiu prowadzącą do Boga”. Na rewersach widoczne są również grafiki przedstawiające znane pakistańskie budowle zlokalizowane m.in. w Lahore, takie jak brama fortu Alamgiri, Badshahi Masjid czy grobowce Muhammada Iqbal oraz Jahangir. Na banknotach zobaczyć można również tunel Khojak w Balochistanie, Mohenjo-daro w dzielnicy Larkana, Islamia College w Peshawar oraz Bank Stanów Zjednoczonych Pakistanu w Islamabadzie.


Zobacz inne waluty:


18.05.2017 01:02
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000