Rupia – waluta Pakistanu

Pakistan PKR rupia

Rupia pakistańska jest oficjalną jednostką walutową Pakistanu. Jedna rupia dzieli się na 100 pajs. Pakistańska waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem PKR.

Historia waluty pakistańskiej

Rupia została oficjalnie wprowadzona do obiegu w Pakistanie po rozwiązaniu brytyjskiego Raju w 1947 roku. Początkowo wykorzystywano pieniądze brytyjskie i indyjskie, które były jedynie oznaczone jako pakistańskie. Nowe monety i banknoty zaczęły być wydawane w 1948 roku. Podobnie jak indyjska, pakistańska rupia pierwotnie została podzielona na 16 annas oraz kolejno na 4 pajs i 12 pie. System dziesiętny przyjęto 1 stycznia 1961 roku. Obecnie obowiązują monety o nominałach 1, 10, 25, 50 pajs oraz 1, 2, 5 rupii, a także banknoty 1, 2, 5, 10, 50, 100, 500 i 1000 rupii.

Wygląd pakistańskich banknotów

Poza banknotami 1 i 2 rupie, wszystkie przedstawiają portret Muhammada Ali Jinnah na awersie oraz opisane są w języku Urdu. Odwroty banknotów różnią się wyglądem i posiadają angielski tekst. Jedynym opisem Urdu znajdującym się na odwrocie jest tłumaczenie  proroctwa Hadisu, które oznacza „Szczerość w życiu prowadzącą do Boga”. Na rewersach widoczne są również grafiki przedstawiające znane pakistańskie budowle zlokalizowane m.in. w Lahore, takie jak brama fortu Alamgiri, Badshahi Masjid czy grobowce Muhammada Iqbal oraz Jahangir. Na banknotach zobaczyć można również tunel Khojak w Balochistanie, Mohenjo-daro w dzielnicy Larkana, Islamia College w Peshawar oraz Bank Stanów Zjednoczonych Pakistanu w Islamabadzie.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 17.05.2017,  00:00