KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

dolar, euro za 5 złotych

Euro i dolar powyżej 5 złotych? Wszystko jest możliwe

Ostatnie zachowanie polskiej waluty nie napawa optymizmem. Cena dolara osiągnęła najwyższy od 14 lat poziom, a kurs franka straszy kredytobiorców. Złoty nie radzi sobie również w parze z Read more

zgubiona paczka, brak paczki, przesyłka z zagranicy, Ekantor.pl

Brak paczki z zagranicy a reklamacja. Czy można odzyskać pieniądze?

Zagraniczne sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Niektóre paczki, zanim trafią pod drzwi adresata, muszą pokonać pół świata i czasami w innej części tego świata zostają. Czy Read more

Szekel – waluta Izraela


Nowy szekel izraelski – podstawowe informacje o walucie izraela

Nowy szekel izraelski to waluta, która obowiązuje w Izraelu oraz w Autonomii Palestyńskiej. Międzynarodowy skrót tej jednostki walutowej to ILS lub NIS (z angielskiego New israeli Sheqel).  Szekel dzieli się na 100 agrogotów. Został wprowadzony przez Bank Izraela w 1985 roku, zastępując starego szekla, który z kolei w 1980 roku wyparł tzw. Izraelskiego szterlinga, czyli lirę . Nowy szekel izraelski obecnie występuje w postaci monet (10 agrogotów, ½, 1, 2, 5 i 10 szekli) i banknotów (20, 50, 100 i 200 szekli). Jeden nowy szekel izraelski kosztuje na dzień dzisiejszy 1,09 złotego.

Wygląd banknotów izraelskich

Na banknotach szekli izraelskich znajdują się podobizny ważnych w historii Izraela postaci.

Banknot 20 szekli przedstawia portret Mosze Szareta – premiera Izraela w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Na banknocie 50 szekli widnieje wizerunek Samuela Agnona – izraelskiego Noblisty z dziedziny literatury z roku 1966.

Z kolei na banknocie 100 szekli znajduje się postać Jicchaka Bena Cewiego – drugiego prezydenta Izraela, który między innymi przeniósł siedzibę prezydencką do Jerozolimy oraz był autorem dwudziestotomowej historii Żydów.

Na największym nominale waluty izraelskiej, a więc 200 szeklach znajduje się podobizna Zalmana Szezara – dwukrotnego prezydenta Izraela, wybitnego dziennikarza, historyka i polityka.

Nazewnictwo i historia szekla

Nazwa szekel pochodzi od hebrajskiego czasownika oznaczającego „ważyć”. W czasach starożytnych stanowił jedną z podstawowych jednostek wagi.  O szeklu można dowiedzieć się między innymi z Biblii, gdzie wspomina się o obowiązkowym podatku na świątynię w postaci tzw. półsykla. Srebrne szekle z Tyru były to także prawdopodobnie srebrniki, które otrzymał Judasz za wydanie Jezusa. Podczas powstań Żydów przeciwko Cesarstwu Rzymskiemu  ( I – II w n.e) bito specjalne własne monety szekle, które miały sugerować niezależność polityczną i ekonomiczną od Rzymu i być może z tego względu obecnie stosuje się taką nazwę waluty Izraela.


Zobacz inne waluty:


26.04.2017 08:36
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000