KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Czy agencja Fitch postąpi podobnie jak Moody’s? Rating może zostać obniżony?

Po chwili spokoju rynek finansowy ponownie obudzi się do spekulacji, na temat tego, jaki wydźwięk będzie miał lipcowy raport agencji Fitch. Czy ostatnie obniżenie prognozy PKB należy traktować, jako ostrzeżenie? ... Czytaj całość

Emigrant nie, pracownik transgraniczny tak!

Wielu Polaków, którzy są przywiązani do swojego kraju oraz rodziny wybrali nieco inną formę emigracji zarobkowej, która w ich opinii jest lepsza niż stały wyjazd za granicę. Zarobki w euro, ... Czytaj całość

Szekel – waluta Izraela


Nowy szekel izraelski – podstawowe informacje o walucie izraela

Nowy szekel izraelski to waluta, która obowiązuje w Izraelu oraz w Autonomii Palestyńskiej. Międzynarodowy skrót tej jednostki walutowej to ILS lub NIS (z angielskiego New israeli Sheqel).  Szekel dzieli się na 100 agrogotów. Został wprowadzony przez Bank Izraela w 1985 roku, zastępując starego szekla, który z kolei w 1980 roku wyparł tzw. Izraelskiego szterlinga, czyli lirę . Nowy szekel izraelski obecnie występuje w postaci monet (10 agrogotów, ½, 1, 2, 5 i 10 szekli) i banknotów (20, 50, 100 i 200 szekli). Jeden nowy szekel izraelski kosztuje na dzień dzisiejszy 1,09 złotego.

Wygląd banknotów izraelskich

Na banknotach szekli izraelskich znajdują się podobizny ważnych w historii Izraela postaci.

Banknot 20 szekli przedstawia portret Mosze Szareta – premiera Izraela w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Na banknocie 50 szekli widnieje wizerunek Samuela Agnona – izraelskiego Noblisty z dziedziny literatury z roku 1966.

Z kolei na banknocie 100 szekli znajduje się postać Jicchaka Bena Cewiego – drugiego prezydenta Izraela, który między innymi przeniósł siedzibę prezydencką do Jerozolimy oraz był autorem dwudziestotomowej historii Żydów.

Na największym nominale waluty izraelskiej, a więc 200 szeklach znajduje się podobizna Zalmana Szezara – dwukrotnego prezydenta Izraela, wybitnego dziennikarza, historyka i polityka.

Nazewnictwo i historia szekla

Nazwa szekel pochodzi od hebrajskiego czasownika oznaczającego „ważyć”. W czasach starożytnych stanowił jedną z podstawowych jednostek wagi.  O szeklu można dowiedzieć się między innymi z Biblii, gdzie wspomina się o obowiązkowym podatku na świątynię w postaci tzw. półsykla. Srebrne szekle z Tyru były to także prawdopodobnie srebrniki, które otrzymał Judasz za wydanie Jezusa. Podczas powstań Żydów przeciwko Cesarstwu Rzymskiemu  ( I – II w n.e) bito specjalne własne monety szekle, które miały sugerować niezależność polityczną i ekonomiczną od Rzymu i być może z tego względu obecnie stosuje się taką nazwę waluty Izraela.


Zobacz inne waluty:


26.04.2017 08:36
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000