Szekel – waluta Izraela

Nowy szekel izraelski – podstawowe informacje o walucie izraela

Nowy szekel izraelski to waluta, która obowiązuje w Izraelu oraz w Autonomii Palestyńskiej. Międzynarodowy skrót tej jednostki walutowej to ILS lub NIS (z angielskiego New israeli Sheqel).  Szekel dzieli się na 100 agrogotów. Został wprowadzony przez Bank Izraela w 1985 roku, zastępując starego szekla, który z kolei w 1980 roku wyparł tzw. Izraelskiego szterlinga, czyli lirę . Nowy szekel izraelski obecnie występuje w postaci monet (10 agrogotów, ½, 1, 2, 5 i 10 szekli) i banknotów (20, 50, 100 i 200 szekli). Jeden nowy szekel izraelski kosztuje na dzień dzisiejszy 1,09 złotego.

Wygląd banknotów izraelskich

Na banknotach szekli izraelskich znajdują się podobizny ważnych w historii Izraela postaci.

Banknot 20 szekli przedstawia portret Mosze Szareta – premiera Izraela w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Na banknocie 50 szekli widnieje wizerunek Samuela Agnona – izraelskiego Noblisty z dziedziny literatury z roku 1966.

Z kolei na banknocie 100 szekli znajduje się postać Jicchaka Bena Cewiego – drugiego prezydenta Izraela, który między innymi przeniósł siedzibę prezydencką do Jerozolimy oraz był autorem dwudziestotomowej historii Żydów.

Na największym nominale waluty izraelskiej, a więc 200 szeklach znajduje się podobizna Zalmana Szezara – dwukrotnego prezydenta Izraela, wybitnego dziennikarza, historyka i polityka.

Nazewnictwo i historia szekla

Nazwa szekel pochodzi od hebrajskiego czasownika oznaczającego „ważyć”. W czasach starożytnych stanowił jedną z podstawowych jednostek wagi.  O szeklu można dowiedzieć się między innymi z Biblii, gdzie wspomina się o obowiązkowym podatku na świątynię w postaci tzw. półsykla. Srebrne szekle z Tyru były to także prawdopodobnie srebrniki, które otrzymał Judasz za wydanie Jezusa. Podczas powstań Żydów przeciwko Cesarstwu Rzymskiemu  ( I – II w n.e) bito specjalne własne monety szekle, które miały sugerować niezależność polityczną i ekonomiczną od Rzymu i być może z tego względu obecnie stosuje się taką nazwę waluty Izraela.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 26.04.2017,  00:00