KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

blog, promocje bankowe, promocje, bank, Ekantor.pl

Promocje bankowe – czy można na nich zarobić?

Za polecenie konta, skorzystanie z płatności mobilnej lub założenie nowego rachunku można dostać gotówkę, zniżkę a nawet telefon. Promocje stały się dla banków nie tylko sposobem na przyciągnięcie nowego klienta, Read more

Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? [dotacje unijne, crowdfunding i wiele innych możliwości]

Nowy rok, nowy ja. Jedni zaczynają się zdrowo odżywiać, inni planują podróże, a Ty postanowiłeś skończyć z pracą na etacie i rozpocząć działalność na własny rachunek. Pomysł jest, chęci są, Read more

Taka – waluta Bangladeszu


Taka bangladeszańska i związane z nią ciekawostki

Taka to oficjalna waluta Bangladeszu wprowadzona po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości w 1972 roku. Ta azjatycka waluta zastąpiła wówczas rupię pakistańską. Oficjalnym oznaczeniem taki jest trzyliterowy kod BDT.

Nominały taki

Jeśli chodzi o takę, występuje ona w banknotach o nominale 1,2,5,10,20,100,500 oraz 1000 tak. Oprócz tego spotyka się także monety o nominale 1,2 i 5 tak oraz 1,5,10,25 i 50 pajs (gdzie 100 pajs stanowi równowartość 1 taki).

Co znajduje się na takach?

Każdy z nominałów taki posiada inny kolor. Na awersie większości z nich (oprócz 1 taki), można spotkać wizerunek Sheikh Mujibur Rahmana, czyli premiera i pierwszego prezydenta Bangladeszu, z kolei rewers taki bangladeszańskiej przedstawia zwykle jeden ze słynnych budynków w Bangladeszu (jak np. Meczet Kusumba na 5 takach). Banknoty bangladeszańskie są bardzo dopracowane pod względem graficznym i stanowią dzięki temu prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów. Unikalny styl, w którym zostały one wykonane, przypominający nieco polskie banknoty przed denominacją w 1995 r., sprawia, że są one bardzo poszukiwane na kolekcjonerskim rynku.

Kurs wymiany taki

Obecnie za 1 takę trzeba zapłacić około 5 złotych. W ostatnich 52 tygodniach kurs taki wahał się jednak pomiędzy 4,70, a 5,20 zł. Takie wahania można uznać za umiarkowane i porównywalne z tymi, które pojawiały się w przypadku takiej popularnej na świecie waluty jak euro lub dolar amerykański.

Ambitne plany rządu Bangladeszu w zakresie środków płatniczych

Choć Bangladesz należy do jednego z najbiedniejszych krajów świata, może stać się on pionierem w zakresie cyfryzacji. Pod koniec 2016 r. rząd Bangladeszu zapowiedział wycofanie z obiegu wszystkich pieniędzy i wprowadzenie cyfrowego odpowiednika banknotów oraz monet. Cyfryzacja środków płatniczych w Bangladeszu ma nastąpić do 2021 roku. Rząd tłumaczy konieczność wprowadzenia takiego rozwiązania chęcią skutecznej walki z korupcją. Eliminacja monet, a przede wszystkim banknotów ma być remedium na ten problem.


Zobacz inne waluty:


26.03.2017 16:57
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!