KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Uwolniony frank szwajcarski, kurs, kredyty w chf

Frankowicze wybierają ekantory

Z obserwacji jakie poczyniono na grupie kredytobiorców spłacających swoje pożyczki we frankach wynika, że największe oszczędności oraz spore możliwości zaoszczędzenia pieniędzy mogą oni poczynić korzystając z ekantorów. Wymiana walut w ... Czytaj całość
Co wpływa na kursy walut?

Co wpływa na zmiany kursów walut?

Kursy walut ulegają ciągłym zmianom. W ciągu dnia te zmiany mogą być praktycznie niezauważalne, ale w skali tygodnia, miesiąca lub kwartału bywają znaczące. Warto jest wiedzieć, co wpływa na zmiany ... Czytaj całość

Taka – waluta Bangladeszu


Taka bangladeszańska i związane z nią ciekawostki

Taka to oficjalna waluta Bangladeszu wprowadzona po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości w 1972 roku. Ta azjatycka waluta zastąpiła wówczas rupię pakistańską. Oficjalnym oznaczeniem taki jest trzyliterowy kod BDT.

Nominały taki

Jeśli chodzi o takę, występuje ona w banknotach o nominale 1,2,5,10,20,100,500 oraz 1000 tak. Oprócz tego spotyka się także monety o nominale 1,2 i 5 tak oraz 1,5,10,25 i 50 pajs (gdzie 100 pajs stanowi równowartość 1 taki).

Co znajduje się na takach?

Każdy z nominałów taki posiada inny kolor. Na awersie większości z nich (oprócz 1 taki), można spotkać wizerunek Sheikh Mujibur Rahmana, czyli premiera i pierwszego prezydenta Bangladeszu, z kolei rewers taki bangladeszańskiej przedstawia zwykle jeden ze słynnych budynków w Bangladeszu (jak np. Meczet Kusumba na 5 takach). Banknoty bangladeszańskie są bardzo dopracowane pod względem graficznym i stanowią dzięki temu prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów. Unikalny styl, w którym zostały one wykonane, przypominający nieco polskie banknoty przed denominacją w 1995 r., sprawia, że są one bardzo poszukiwane na kolekcjonerskim rynku.

Kurs wymiany taki

Obecnie za 1 takę trzeba zapłacić około 5 złotych. W ostatnich 52 tygodniach kurs taki wahał się jednak pomiędzy 4,70, a 5,20 zł. Takie wahania można uznać za umiarkowane i porównywalne z tymi, które pojawiały się w przypadku takiej popularnej na świecie waluty jak euro lub dolar amerykański.

Ambitne plany rządu Bangladeszu w zakresie środków płatniczych

Choć Bangladesz należy do jednego z najbiedniejszych krajów świata, może stać się on pionierem w zakresie cyfryzacji. Pod koniec 2016 r. rząd Bangladeszu zapowiedział wycofanie z obiegu wszystkich pieniędzy i wprowadzenie cyfrowego odpowiednika banknotów oraz monet. Cyfryzacja środków płatniczych w Bangladeszu ma nastąpić do 2021 roku. Rząd tłumaczy konieczność wprowadzenia takiego rozwiązania chęcią skutecznej walki z korupcją. Eliminacja monet, a przede wszystkim banknotów ma być remedium na ten problem.


Zobacz inne waluty:


26.03.2017 16:57
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000