KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

tankowanie, paliwo, opłata, Ekantor.pl

Paliwo będzie droższe. Rząd szykuje “opłatę emisyjną”

8 groszy netto - tyle do każdego litra benzyny i oleju napędowego, być może już niedługo, będą musieli doliczyć kierowcy. “Opłata emisyjna” to nowy pomysł rządu Mateusza Morawieckiego. Pieniądze mają Read more
Co wpływa na kursy walut

Po co nam kurs NBP?

Kursy walut, jakie ustalają kantory, mogą być wyznaczane na podstawie dwojakiego źródła. Pierwszym z nich jest FOREX, czyli międzynarodowy rynek walutowy. Na drugi, składają się notowania kupna i sprzedaży, pochodzące Read more

Taka – waluta Bangladeszu


Taka bangladeszańska i związane z nią ciekawostki

Taka to oficjalna waluta Bangladeszu wprowadzona po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości w 1972 roku. Ta azjatycka waluta zastąpiła wówczas rupię pakistańską. Oficjalnym oznaczeniem taki jest trzyliterowy kod BDT.

Nominały taki

Jeśli chodzi o takę, występuje ona w banknotach o nominale 1,2,5,10,20,100,500 oraz 1000 tak. Oprócz tego spotyka się także monety o nominale 1,2 i 5 tak oraz 1,5,10,25 i 50 pajs (gdzie 100 pajs stanowi równowartość 1 taki).

Co znajduje się na takach?

Każdy z nominałów taki posiada inny kolor. Na awersie większości z nich (oprócz 1 taki), można spotkać wizerunek Sheikh Mujibur Rahmana, czyli premiera i pierwszego prezydenta Bangladeszu, z kolei rewers taki bangladeszańskiej przedstawia zwykle jeden ze słynnych budynków w Bangladeszu (jak np. Meczet Kusumba na 5 takach). Banknoty bangladeszańskie są bardzo dopracowane pod względem graficznym i stanowią dzięki temu prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów. Unikalny styl, w którym zostały one wykonane, przypominający nieco polskie banknoty przed denominacją w 1995 r., sprawia, że są one bardzo poszukiwane na kolekcjonerskim rynku.

Kurs wymiany taki

Obecnie za 1 takę trzeba zapłacić około 5 złotych. W ostatnich 52 tygodniach kurs taki wahał się jednak pomiędzy 4,70, a 5,20 zł. Takie wahania można uznać za umiarkowane i porównywalne z tymi, które pojawiały się w przypadku takiej popularnej na świecie waluty jak euro lub dolar amerykański.

Ambitne plany rządu Bangladeszu w zakresie środków płatniczych

Choć Bangladesz należy do jednego z najbiedniejszych krajów świata, może stać się on pionierem w zakresie cyfryzacji. Pod koniec 2016 r. rząd Bangladeszu zapowiedział wycofanie z obiegu wszystkich pieniędzy i wprowadzenie cyfrowego odpowiednika banknotów oraz monet. Cyfryzacja środków płatniczych w Bangladeszu ma nastąpić do 2021 roku. Rząd tłumaczy konieczność wprowadzenia takiego rozwiązania chęcią skutecznej walki z korupcją. Eliminacja monet, a przede wszystkim banknotów ma być remedium na ten problem.


Zobacz inne waluty:


26.03.2017 16:57
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!